Zapisal izmisljeni | 13.10.2011 - 10:43 - Kategorije: 2012 - kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, Poljska-Ukrajina

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2012, ki bo na Poljskem in Ukrajini, so prišle do konca, znani so zmagovalci skupin, drugouvrščene ekipe, ki gredo v dodatne kvalifikacije in poraženci, med katerimi je zagotovo tudi Slovenska reprezentanca.

Skupina A:

Nemčija – Belgija V derbiju skupine je bilo odvečno razmišljeti, da bi nemci v Dusseldorfu kaj eksperimentirali oz. z nekoliko manjšo močjo odigrali s sosedsko Belgijo. V 30. minuti jih je načel Mesut Ozil, samo tri minute kasneje pa je poentiral še Andre Schurlle, v drugem polčasu pa je bil natančen še Mario Gomez, medtem ko je častni gol za belgijce in slovo od morebitnega nastopa na evropskem prvenstvu, dosegel Marouane Fellaini. Z deseto zmago v desetem nastopu kvalifikacij so nemci izboljšali svoj predhodni rekord kvalifikacij, za EP ‘82 v Španiji so imeli namreč učinek 8-8 in kot takšni so še enkrat več dokazali, da za nemce ni polovičarstva, tekme z manjšo močjo in podobnih.

Turčija – Azerbaijan 1-0 Ob pričakovani nemški zmagi nad belgijci, ki so bili turkom direktni konkurent za drugo mesto in dodatne kvalifikacije za prvenstvo, je ekipa nizozemskega strokovnjaka Hiddinka z minimalno zmago odpravila azere, kot jim pravimo, junak dneva pa je bil nogometaš Trabzonspora, Burak Yilmaz, ki je pentiral v 60. minuti. Z novimi tremi točkami gredo turki v dodatne kvalifikacije in njihov selektor Guus Hiddink si lahko oddahne, saj tam ne bo slovencev, ki so ga pred dvema letoma, ko je bil še selektor favorizirane Rusije, izločili. Mogoče bodo tokratni rablji, črnogorci, bosanci ali hrvati?

Kazahstan – Austija 0-0 V prvem obračunu dneva, ki ni odločal o prav ničemer, sta reprezentanci Kazahstana in Austrije odigrali brez golov, kar pomeni, da so kazahstanci zadržali 5. mesto, avstrijci pa 4.

Skupina B:

Rusija – Andora  6-0 Domača reprezentanca je v, pravijo formalnem srečanju, s kar 6-0 odpravila Andoro, katero je že v 5. minuti načel Alan Džogaev in zatem je bilo vse lažje. Med strelce so se vpisali še Sergey Ignashevič, Pavljučenko, še enkrat Džagoev, v drugem polčasu pa še Denis Glushakov in Dinar Bilyatedinov, kar je na koncu zneslo že zapisanih 6-0 in rusi so se kot vodilno moštvo skupine B, uvrstili na evropsko prvenstvo, ki bo v njihovi bližini, Ukrajini in na Poljskem. Verjetno je po tej goliadi, direktni uvrstitvi na prvenstvo in izogibu nesrečnih dodatnih kvalifikacij, kjer bi jih lahko pričakala kakšna nova Slovenija, res sledila vsesplošna ruska pijanka, v kateri si kar predstavljam Vodko, ki teče v potokih. Naj uživajo in se veselijo, če se že mi ne moremo.

Irska – Armenija 2-1 V dvoboju, ki je tej skupini privlačil največ zanimanja, saj je šlo za direktni obračun za drugo mesto oz. dodatne kvalifikacije, so se domači nogometaši pošteno namučili, čeprav so imeli od 26. minute igralca več, ko je bil izključen gostujoči golman, ki je Coxov lob ustavil z roko nekje pred kazenskim prostorom. Številčno premoč so najprej izkoristili v 42. minuti srečanja, ko je lastnega golmana premagal Valerij Aleksanijan, potem pa še v 60. minuti ko je poentiral Richard Dunne, branilec angleške Aston Ville in gol Henrika Mkhitaryana, Šahtarevega zvezdnika, v 62. minuti, se je izkazal za samo častni gol, saj je do konca srečanja ostalo pri 2-1. Irci so se z novimi tremi točkami utrdili na drugem mestu in samo upajo lahko, da ne bodo imeli v dodatnih kvalifikacijah kakšne, očitno favorizirane ekipe, kateri bo spet dovoljen rokomet, medtem ko se armenci poslavljajo s tretjim mestom in zelo dobrim vtisom.

Makedonija – Slovaška 1-1 Dvoboj brez večjega pomena, saj je slovaška reprezentanca v zadnjem delu kvalifikacij, beri 3-4 kolih, zapravila vse svoje možnosti za napredovanje in po še enem, ne preveč prepričljivem dvoboju oz. remiju, je na koncu zasedla samo četrto mesto. Domača reprezentanca je bila še slabša oz. sploh ni nikoli zares ugrozila konkurentov z vrha in kot takšna je lahko osvojila največ 5. mesto. Tokrat je Juraj Piroška zadel za vodstvo gostov, Nikolče Noveski pa je pred koncem izenačil in ker je ostalo pri 1-1, sta obe reprezentanci  zaključili te kvalifikacije za pozabo, brez poraza.

Skupina C:

Slovenija – Srbija 1-0 V regionalnem derbiju, ki je odločal o drugem mestu v skupini, so bili kjub bojkoti nekaterih navijačev uspešnejši domači, za katere je tik pred koncem polčasa, z neposrečenim predložkom, zadel Dare Vršič. A kljub srečnemu naključju oz. začetniškem kiksu srbskega vratarja Jorgačevića, ki je prejel ta gol s 40-ih metrov, je bil glavni tragik srečanja sloviti Nemanja Vidić, po večini trenutno najboljši centralni branilec na svetu, ki je v 65. minuti zgrešil penal. Kar nisem mogel verjeti, da Srbija ne premore junaka, ki bi upal prevzeti odgovornost od branilca, ki zadnjih nekaj tednov zaradi poškodbe sploh ni igral. Posledično je bila izvedba penala ena najslabših kar sem jih videl in s precej podobno igro, Srbija ni uspela priti niti do izenačenja, kaj šele toliko željene zmage. Slovenija je dejansko pokazala karakter, beri večjo željo, pa čeprav jim na koncu zmaga, razen v psihičnem pogledu, ni pomenila veliko. Na drugi strani so se srbi pošteno osramotili, insajderji pravijo, da so srbski nogometaši proslavljali že večer pred srečanjem, da utrujenost na igrišču ni bila posledica tekme z italijani pred dnevi, temveč bitke z alkoholom. Težko verjemem, da so tekmo prodali, kot pravijo nekatere teorije zarote, a vendar bi tisti Handanovićev namig v levo, tik pred penalom, bil lahko signal Vidiću kam naj nekoliko bolj narahlo udari. Preverite na posnetkih, če ne verjamete. Kakorkoli, selektor Petrović, se v skladu z mojimi pričakovanji ni uspel izkazati, pa če odmislim vse predhoden napake in blodnje, ali ni nekoliko nenavadno, da greš v tekmo, ki jo moraš dobiti, z enim samim napadalcem in še to Mrdjo, ki je vs prej kot standardni reprezentativec. Bruka, so rekli v Srbiji in prav imajo, saj je namesto njih, v dodatne kvalifikacije, odšla reprezentanca Estonije, ki je bila še pred časom 137. reprezentanca sveta in 1,3 milijonska populacija lahko samo zavpije;  Tanu Sloveenia oz Hvala Slovenija.

Italija – Severna Irska 3-0 Obračun, ki je potrdil italijane kot zmagovalce skupine, se je končal s komfortno zmagao domačih, v kateri je prva dva zadetka dosegel problematični Antonio Cassano, ki je s tem postal najboljši strelec skupine C, medtem ko je končnih 3-0 postavil gostujoči Gareth McAuley. Italijani so precej uspešno, v hodu kot pravimo, zamenjali odsluženo generacijo in selektor Prandelli bo imel kmalu pred seboj, spet eno najmočnejših evropskih ekip, čeprav mnogim navijačem ni všeč novačenje priseljencev oz. Balotellija, Ogbonne iz Torina in Osvalda iz Rome, a to so teme za kdaj drugič.

Skupina D:

Francija – Bosna in Hercegovina 1-1 V enem od derbijev dneva so bosanci nadigrali slovite francoze, ki v prvem polčasu sploh niso imeli pravih priložnosti za gol, statistika pa vse skupaj potrjuje in v takšnem, je Edin Džeko, po hitro izvedenem prostem strelu, zabil za 0-1. Bosanci definitivno niso več ekipa, ki bi se bala kogarkoli in to so dokazali proti francozem, ki so sicer po dvomljivem prekršku nad Nasrijem, prav z njegovim golom iz penala, uspeli izenačiti v 78. minuti srečanja in ob delitvi točk je Francija le uspela zadržati prvo mesto oz. ga odbraniti pred BiH, ki bo v kvalifikacijah, trd nasprotnik za vsakogar in kar slutim, da bodo naleteli na neprepričljive hrvate.

Albanija – Romunija 1-1 V balkanskem obračunu, ki ni odločal o ničemer več, sta se ekipi razšli z 1-1, pri čemer je najprej zadel Hamdi Salihi, igralec avstrijskega Rapida, za goste pa je izenačil Srdjan Luchin iz Dinamo Bukarešta, kar je reprezentanci zadržalo na istih pozicijah kot pred zadnjim kolom. Albanci so ob koncu kvalifikacij, še enkrat več ostali pri dnu, torej 5., samo pred Luksemburgom, medtem so so razočarani Romuni le prilezli do spodobnega tretjega mesta, ki pa ne prinaša ničesar.

Skupina E

Švedska – Nizozemska 3-2 Tudi ta dvoboj bi zlahka označili kot eden od derbijev dneva, saj je domača Švedska za zagotovitev drugega mesta potrebovala vsaj točko, ki pa jo nizozemska reprezentanca, do takrat še s 100% učinkom, ni nameravala oddati. A Kim Kallstrom je v 15. minuti zadel iz prostega strela, statistika pravi s 23,8 metra oddaljenosti in na Rasunda stadionu v Solni je porumenel od veselja, ki ga je že v 23. minuti umiril Klaas-Jan Huntelaar z udarcem z glavo. V začetku drugega polčasa Van Persie ni izkoristil lepe podaje v prostor, po izvrstni obrambi vratarja Isakssona pa je bil uspešen Dirk Kuyt, ki je prav tako, zadel z glavo. A vikingi, kot pravijo nekateri švedom, se niso predali in kmalu zatem je v nevarnem domačem napadu, gostujoči Mathijsen, v kazenskem prostoru igral z roko, zaradi česar je bil dosojen penal, ki ga je realiziral Sebastian Larsson. Vidiću, gledaj i uči. Mož odločitve, heroj švedske nacije, pa je ob odsotnosti Ibrahimovića, postal Ola Toivonen, napadalec nizozemskega PSVja, ki je samo minuto po izenačenju, po prodoru Elmandera in povratni žogi, zadel za končnih 3-2,kar pomeni, da je Švedska osvojila še tri točke in kvalifikacije zaključila s 24 osvojenimi. Torej, švedi so uspeli zadržati drugo mesto oz. ga ohraniti/odbraniti pred madžari in se kot najboljša drugouvrščena reprezentanca, uspeli direktno uvrstiti na evropsko prvenstvo, medtem so nizozemci, že pred časom osvojili prvo mesto skupine E.

Madžarska – Finska 0-0 Zame je bil to eden od fixov dneva s privlačnim koeficientom, vendar sem zgrešil napoved, saj se je tekma končala z nepopularnih 0-0 in madžari niso uspeli priti do željenega drugega mesta, kar jim je v sočasni tekmi onemogočila tudi konkurentska Švedska. Finci so še mesto pod jimi, že od samega začetka brez realnih možnosti za napredovanje.

Moldavija – San Marino 4-0 Ena najmanj zanimivih tekem, kjer razen pri prebivalcih obeh držav, ni bilo zanimanja za obračun. Pričakovana zmaga domačih za katere so se med strelce vpisali Denis Zmeu, Simone Bacciocchi, Alexandr Suvorov, Gheorghe Andronic, kar je moldavcem prineslo nove tri točke, skupaj so jih zbrali devet, medtem ko San Marino ostaja v teh kvalifikacijah brez osvojene točke.

Skupina F

Gruzija – Grčija 1-2 Dvoboj, ki je odločal o prvem mestu v skupini, se je pričel tako, da so domači povedli preko Davida Targamadzeja v enem redkih napadov proti gostujočem golu, pa še to je bil gol bolj po naključju, podobno kot Vršičev proti srbom, udarec iz postega strela je preletel vse in končal v mreži Tzorvsa. Na drugi strani se je domači golman Revishvili izkazal z nekaj izjemnimi obrambami, ki so zadržale domače vodstvo do 79. minute, ko je s strelom z odbojem poentiral Giorgos Fotakis. A v 84. minuti je, z lepo odmerjenim strelom, zadel še Angelos Charisteas in moja stava manj kot 2,5 gola je padla, grki pa so bili tik pred osvojitvijo prvega mesta v skupini in direktno uvrstitvijo na prvenstvo, kar se je tudi zgodilo, saj do konca srečanja ni bilo novih zadetkov in slavje se je lahko pričelo. Njihov selektor, portugalski strokovnjak Fernando Santos, v katerega sem pred pričetkom močno dvomil, je dokazal da obvlada, saj je od prevzema grške reprezentance, nanizal rekordnih 16 zaporednih tekem brez poraza, s čemer je prehitel tudi slovitega nemca Otta Rehagela, novodobno grško božanstvo, ki je 15 tekem nanizal v letu 2004, ko je grkom prinesel tudi zmago na Evropskem prvenstvu 2004.

Hrvaška – Latvija 2-0 Domača javnost se je hrabrila, da bi grki lahko spet kiksali, medtem ko bi po rezervnem planu njihovi vatreni nabili latvijce z visokim rezultatom in postali najboljša drugouvrščena ekipa, a se jim ni izšlo ne po prvem, ne po drugem. Hrvati so poslušali vesti iz Gruzije, kjer so bili grki do finiša tekme brez potrebnih treh točk in v takšnem stanju tudi sami niso bili preveč učinkoviti. Šele v 66. minuti je po podaji Strinića z leve, z glavo zadel naturalizirani Eduardo Silva, šest minut kasneje pa je po podaji Daria Srne z glavo poentiral še Mario Mandžukić, kar pomeni, da so bivši hajdukovci asistirali, bivši dinamovci pa zadevali. Ker se je tekma v Gruziji končala tako kot se je oz. z zmago grkov, so hrvati osvojili samo drugo mesto in pred dodatnimi kvalifikacijami imajo še precej odprtih vprašanj, med drugim tudi ali naprej s selektorjem Bilićem ali novim, beri Zlatkom Kranjčarjem, manj verjetno Štimcem. Verjamem, da bo dinamovec Mamić. ki ima največjo moč v hrvaškem nogometu, skupaj s krvaško nogometno zvezo obdržal Bilića pod pogojem, da še en brazilski hrvat Sammir zaigra za reprezentanco, po prvenstvu pa se bogato proda in Mamiću prinese nove milijone.

Malta – Izrael 0-2 Dvoboj iz sence je bil samo stvar prestiža obeh reprezentanc, uspešnejši pa so bili izraelci, ki so še ene kvalifikacije polne razočaranj, zaključili z zmago. Lior Rafaelov v 11. in Rami Gershon v 90. minuti srečanja, sta bila strelca za goste, ki so z novimi tremi točkami še utrdili tretje mesto v skupini.

Skupina G

Švica – Črna Gora 2-0 Dvoboju, ki naj bi bil veliki finale za obe reprezentanci, so pokvarili črnogorci, ki so si že predtem, beri proti angležem, zagotovili drugo mesto in dodatne kvalifikacije. Tako je bila tekma samo še odvečna formalnost in v takšni znajo švicarji najti več motiva od balkancev, beri črnogorcev, ki so pretekle dneve bolj proslavljali kot mislili na Švico. Eren Derdiyok iz Bayer Leverkusena in Stephan Lichtsteiner iz Juventusa sta bila strelca za slovo švicarjev, medtem ko črnogorci čakajo žreb/nasprotnika v dodatnih kvalifikacijah.

Bolgarija – Wales 0-1 V nepomembnem obračunu začelja skupine G, reprezentanc, ki sta zamenjali selektorje med kvalifikacijami, po to ni prineslo željenega napredka, zaradi česar ostajata razoraranji, so bili tokrat uspešnejši gostje. Edini gol na srečanju je namreč, ob koncu prvega polčasa dosegel, lani prehvaljeni Gareth Bale in valižani so z novimi tremi točkami zadržali četrto mesto skupine G, medtem ko so bolgari ostali peti, beri zadnji.

Skupina H

Portugalska – Danska 2-1 V derbiju dneva, ki je v neposrednem obračunu odločal o prvem mestu v skupini, je Danska podobno kot pred dvema letoma portugalce poslala v dodatne kvalifikacije. Prvi gol na srečanju je v 13. minuti dosegel Michael Krohn-Deli, z lepim strelom z leve strani, pri čemer mu je nekoliko pomagal tudi nesrečni odboj od Rolanda. Portugalci so v nadaljevanju prevzeli nadzor in nanizali nekaj nevarnih poskusov, a rezultat se ni spreminjal do 63. minute. Takrat pa so še enkrat udaril danski dinamit, kot smo rekli dancem včasih, v hitri nasprotni akciji je po podaji Rommedahla, zadel večno osporavani in meni antipatični Nicklas Bendtner. Portugalci so zmogli v finišu tekme doseči samo še častni zadetek, strelec še enega izjemnega zadetka iz prostega strela, s 30-ih metrov pa je bil lepotec Cristiano Ronaldo. Ker se je tekma kmalu zatem končala, so danci s temi tremi točkami ušli portugalcem na sam vrh skupine in Danci bodo zaradi končnega prvega mesta v skupini H, prihodnje leto zagotovo na evropskem prvenstvu, portugalci pa si bodo nastop na tem morali zagotoviti skozi dodatne kvalifikacije, kot pred dvema letoma proti BiH in zgodovina bi se lahko spet ponovila.

Norveška – Ciper 3-1 Tudi ta tekma je bila zame oeden od fixov dneva, norvežani bi ob ugodnih novicah iz Danske, z neko noro visoko zmago 10 golov razlike, lahko osvojili celo drugo mesto in zagotovo tudi na Norveškem upanje umira zadnje. Morten Gamst Pedersen je zadel za 1-0, John Carew je povišal na 2-0, vendar pa je v drugem polčasu umrlo tudi upanje na dobre novice iz sosednje Danske, kjer ni bilo potopa portugalcev in za goste je uspel znižati Ioannis Okkas, končnih 3-1 pa je v 65. minuti postavil Tom Hogli. S to zmago so se norvežani izenačili s portugalci, ki pa imajo boljšo gol razliko, zaradi česar so prav skandinavci ostali tudi brez dodatnih kvalifikacij.

Skupina I

Španija – Škotska 3-1 Seveda španci niso kiksali pred domačimi navijači, ne glede na potrebe škotov in mali David Silva je z dvema zadetkoma selektorju dokazal, da si še kako zasluži mesto v prvi enajsterici, kot je pred časom potarnal novinarjem, ki so poskušali iz tega narediti aferico v taboru špancev. Tretji zadetek za furijo, kot pravijo nekateri špancem je dosegel prav tako bivši nogometaš Valencije, David Villa za katerega je bil to že, jubilejni 50. zadetek in kmalu bi znal postati najboljši strelec reprezentance vseh časov. Tolažilni gol za škote je iz penala dosegel David Googwillie in tretje mesto je bilo tu, saj je v vzporednem srečanju češka dobila litvance.

Litva – Češka 1-4 V srečanju, kjer je bilo največ penalov teh kvalifikacij, so že v 2. minuti povedli gostje, prvi penal na srečanju pa je realiziral Michal Kadlec, medtem ko je Jan Rezak z golom iz igre povišal na 0-2. Isti igralec, Rezak, je pred koncem prvega polčasa zadel še iz drugega penala na srečanju in srečanje je bilo bolj ali manj odločeno, prav tako pa potnik za dodatne kvalifikacije. V 68. minuti je za domače znižal Darvydas Sernas, seveda iz penala, v 85. minuti pa je še četrti penal na srečanju realiziral Kadlec in teh čudnih 1-4 je bilo več kot dovolj, da je Češka osvojila željeno drugo mesto ter se kvalificirala v dodatne kvalifikacije, kjer pa jim ne dajem prevelikih možnosti.

…. v pričakovanju današnjega žreba parov dodatnih kvalifikacij

Zapis je bil objavljen 13.10.2011 ob 10:43 in je shranjen pod 2012 - kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, Poljska-Ukrajina. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.