Zapisal izmisljeni | 29.04.2011 - 23:30 - Kategorije: sezona 2010-11

Po Ligi prvakov, kjer nas je podžgala še ena kontroverzna tekma španskih predstavnikov, je bila v četrtek zvečer portugalsko obarvani polfinale Europa league, točnjeje njeni prvi srečanji.

el

Porto – Villlarreal 5-1

Obračun za katerega sem verjel, da je finale pred finalom, kot pravimo, je več kot upravičil sloves derbija dneva. Španski predstavnik je bil občuttno boljši v prvem polčasu, v katerem je imel kar nekaj priložnosti za vodstvo, vendar jih ni uspel izkoristiti tja do 45. minute, ko je spretni Borja Valero podal na desno do Nilmara, ta pa neovirano pred gol, kjer je Cani iz neposredne bližine, zadel s strelom z glavo. Gol kot na treningu in presenetila me je ta ležernost domačih ob akciji za prvi zadetek na srečanju, vendar pa se je v drugem polčasu vse skupaj spremenilo. Porto se je v drugem polčasu prebudil, predvsem pa je navduševala njegova kolumbijska naveza, čeprav tudi ostali niso preveč zaostajali. A pojdimo po vrsti, najprej je kolumbijec Guarin v 49. minuti srečanja podal za hrbet gostujoče obrambe, njegov rojak Radamel Falcao pa je izsilil prekršek oz. penal, saj je spretno padel preko gostujočega golmana Diega Lopeza, ki je poskušal intervenirati in kot je počasni posnetek pokazal, izogniti se kontaktu, do katerega pa je vseeno prišlo. Tudi sam Falcao do zadnjega ni vedel ali bo dobil karton ali penal in na njegovo srečo oz. srečo domačih je sodnik dosodil penal, katerega je, letos izvrstni Falcao, tudi realiziral in izenačil na 1-1. V nadaljevanju je na igrišču zagospodaril Porto in v 61. minuti je Fredy Guarin ušel po desni, osmešil/preigral svojega čuvaja s številko 21, Bruna in najprej nastreljal vratnico, vendar je odbito žogo nato v drugem poskusu, tokrat z glavo, pospremil v gol za 2-1. Navdušenje se je komaj dobro stišalo, že je v 67. minuti, spet po desni, prodrl brazilec Hulk, sfintiral Musacchia in podal pred gol, kjer je bil Falcao, ki je zadel za obetavnih 3-1. Tudi tokrat se je navdušenje verjetno komaj dobro stišalo, že je v 75. minuti z desne izveden prosti strel, kolumbijska naveza pa je udarila še enkrat. Guarin kot izvajalec prostega strela, Radamel Falcao pa z izvrstnim levjim skokom in natančno odmerjenim strelom z glavo, ki je prinesel, zdaj že visokih 4-1. Kot je že v navadi v tekmah Porta, je bil v samem finišu srečanja dosežen še en zadetek, po Rodriguezovem strelu iz kota, je bil nekje na drugi vratnici, najvišji in najspretnejši, da, Falcao, ki je s še enim natančnim strelom z glavo, tokrat v daljši golmanov kot, zadel za končnih 5-1 in če sem imel pri prvem golu na srečanju občutek, da so ležerni igralci Porta, je bilo sedaj povsem obratno. nobenega gostujočega branilca na golovi črti, da bi lahko izbil, vsesplošni kaos, a kaj takega jim ni za zameriti saj so, namesto da bi vodili z dvema goloma ali več, dovolili enega veličastvenejših preobratov. Skladno z mojimi tihimi pričakovanji, je Porto zanesljivo dobil prvo srečanje in upam se trditi, se že uspel uvrstiti v veliki finale, čeprav je pred nami/njimi še povratno srečanje. Ob koncu še nekaj malega o junaku dneva. Kolumbijec Radamel Falcao je letos potrdil velike potenciale, ki se skrivajo v njem in verjetno že nasledil vrhunske južnoamerške napadalce v Evropi, Jardela, Salasa, Crespa, Batistuto in podobne, zagotovo pa je in bo, na koncu tekmovanja, na vrhu lestvice strelcev Europa league 2010/11. Z, zaenkrat 15. doseženimi goli, je 25-letni kolumbijski ostrostrelec izenačil rekord nemca Jurgena Klinsmanna, ki je v predhodnici tega tekmovanja, torej v Pokalu UEFA, v sezoni ‘95/96 dosegel prav toliko, torej 11 zadetkov in držal rekord, ki pa bo kot kaže od letos v lasti drugega.

Benfica – Braga 2-1

Portugalski obračun ni bil niti približno tako zanimiv kot zgoraj opisani, a še vedno je šlo za kvalitetno nogometno predstavo, v kateri so na koncu le zmagali domači, čeprav težje kot smo pričakovali. Po prvem polčasu brez zadetkov je v 50. minuti srečanja na desni strani prodrl spretni urugvajec Maxi Pereira, lepo podal v kazenski prostor, kjer je z glavo streljal paragvajec Cardozo, a je zadel samo vratnico, vendar pa je odbito žogo v gol, za 1-0, pospremil brazilski branilec Jardel. Tudi tu se euforija verjetno še ni dobro stišala, že je na drugi strani, nekoč veliki up argentinskega nogometa, Pablo Aimar storil prekršek po katerem je prejel rumeni karton in kazen prepovedi igranja na povratni tekmi, njegovo moštvo pa je prejelo gol. Hugo Vina je z nekaj več kot 30-ih metrov, v 53. minuti srečanja, izvedel prosti strel, nekje na robu kazenskega prostora pa je s skokom in udarcem z glavo, žogo preusmeril brazilec Vandinho in izenačil na 1-1, medtem ko so se presenečeni domači igralci samo spogledovali. Nervozo domačih navijačev je odpravil paragvajec Oscar Cardozo, ki je že v 59. minuti, z močnim in natančnim udarcem iz prostega strela, z dobrih 25-ih metrov oddaljenosti, zadel za vnovično vodstvo, tokrat z 2-1. A ko bi človek pričakoval, da bo Benfica pokončala nasprotnika še s kakšnim golom, se vse skupaj ustavi in tekma zaključi z 2-1, kar pomeni, da je pred povratnim dvobojem še vse zelo odprto, kot pravimo oz. vse še možno, čeprav se nagibam k napredovanju slovitejše Benfice in velikemu portugalskem derbiju v finalu Europa league.

Zapis je bil objavljen 29.04.2011 ob 23:30 in je shranjen pod sezona 2010-11. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.