Zapisal izmisljeni | 8.03.2011 - 23:45 - Kategorije: sezona 2010-11

Kar nekaj razburljivosti/zanimivosti se je zgodilo med obama tekmama oz. pred povratnimi obračuni osmine finala elitne Lige prvakov, ki so jih najprej odigrali v kataloniji in oddaljeni Ukrajini.

cl

Barcelona – Arsenal 3-1

Nekoliko srečna, a zaslužena zmaga angleške ekipe v prvem srečanju je arsenalovce napolnila s prepotrebno samozavsetjo, za dodatno napetost med ekipama pa je poskrbelo, zaenkrat še neznano ime, Jon Miquel Toral Harper. Arsenal je namreč, tako kot pred leti v primeru Fabregasa, iz slovitega barceloninega inkubatorja mladih talentov uspel ukrasti in podpisati zdaj že 16-letnega Harpera, kar naj bi privedlo do vrelišča odnosov med obema kluboma. Zanimivo, da je v transferju vrednem okoli 500.000 funtov sodeloval Pere Guardiola, brat zdajšnega trenerja Barcelone in da je pred podpisom pogodbe oz. pred samimim prestopom mladenič posnel reklamo za Nike, z nikomur drugim kot Cescom Fabregasom, ki je že nekaj časa jabolko spora med obema kluboma. No, v takem kar že sovražnem vzdušju se je pričela tekma, kjer je bilo občutiti kar precej nervoze in nepotrebne agresivnosti pri obeh ekipah. Domači so pričakovano nadzorovali tekmo, mučili nasprotnika s posestjo in presingom ter odvzemi žog pred kazenskim prostorom gostov, a tja do sodnikovega podaljška ni bilo zadetkov. Še najbližje temu je bil domači, levi bočni, brazilec Adriano, ki pa je zadel le vratnico, po zaslugi neumnosti gostov, pa so domači navijači, nekje v 48. minuti prvega polčasa, le lahko poskočili od veselja. Cesc Fabregas je približno na oddaljenosti 20-ih metrov od gola, nonšalantno podal s peto, pri tem to podajo prestregel marljivi Iniesta, ki je med tremi/štirimi našel luknjo in porinil v kazenski prostor, kjer je Lionel Messi z mini mojstrovino zadel za 1-0. Že pri pionirčkih, v vseh možnih lokalnih slovenskih ligah so predšolski otroki seznanjeni kaj se sme in kaj ne in eno najbolj jasnih pravil je, da se pred lastnim kazenskim prostorom ne poigrava, temveč žogo čimbolj varno spravi stran, tudi z nabijanjem v prazno. Fabregas, ki lani zaradi poškodbe ob tistem izpadu, ni igral v rojstnem mestu, se je tokrat predstavil z velikansko neumnostjo in kazalo je, da bo Arsenal še enkrat več izpadel zaradi lastnih neumnosti, ki jim včasih pravijo neizkušenost. Nekaj podobnega se jim je zgodilo pred dnevi v finalu Carling cupa, ko so se osmešili proti Birmingham Cityu, in očitno jih to ni izučilo. V drugem polčasu je Arsenal, verjetno na edini možni način dosegel gol za izenačenje in sicer po prekinitvi, konkretneje po Nasrijevem udarcu iz kota, je v 53. minuti srečanja, nesrečni Busquets z udarcem z glavo premagal lastnega golmana in izenačil na 1-1, kar je pomenilo, da je bil bližje napredovanju Arsenal. A ne za dolgo, saj je najprej gostujoči, nizozemski napadalec Robin Van Persie, ki naj zaradi poškodbe sploh ne bi nastopil, v 56. minuti prejel še drugi rumeni karton oz. rdečega in izključitev, pri čemer je prvi rumeni karton dobil zaradi namernega udarca nasprotnika, drugega pa zaradi strela po sodnikovem žvižgu. Še ena neumnost ali neizkušenost, presodite sami, Barceloni je bilo vseeno in sledila je ofenziva proti gostujočem golu, kjer so se kot po tekočem traku vrstile priložnosti domačih, kjer je bil predvsem David Villa premalo natančen/zbran. V 69. minuti pa se je rezultat obeh srečanj le poravnal, Iniesta je zaslalomiral skozi gostujočo zvezno in obrambno vrsto, Villa je dodal dotik za Xavija, ki je zadel za pričakovanih 2-1. A rapsodija domačih se s tem ni nehala, že v naslednji minuti je Iniesta podal v kazenski prostor za  Busquetsa, katerega je gostujoči branilec Koscielny zaustavil s prekrškom, zanesljivi izvajalec penala pa je bil Lionel Messi, ki je povišal na 3-1, rezultat, ki je v naslednji krog peljal domače. Tempo igre je počasi popuščal, a še vedno je bila Barcelona absolutni gospodar, le v 86. minuti je imel gostujoči rezervist, danec Nicklas Bendtner po hitri nasprotni akciji, priložnost vse skupaj postaviti na glavo in svojemu moštvu zagotoviti napredovanje, a je ostalo le pri neizkoriščeni priložnosti. Barcelona je še enkrat več dokazala, da je trenutno najboljša ekipa na svetu, ne glede na to ali bodo to potrdili rezultati oz. ali bodo osvojili Ligo prvakov, domače prvenstvo, pokalno tekmovanje itd. oz. ne glede na to za koga navijamo pa Barci tega ne priznavamo. Njihova ekipa, igra, dominanca in vse skupaj so plod dolgotrajnega načrtnega dela, pri čemer ima Pep Guardiola ne-malo vlogo in po takšnem triumfu gre lahko mirno nazaj na zdravljenje/terapije poškodbe hrbtenice, ki ga muči zadnje čase. Kaj zapisati za Arsenal, ki se je tokrat izkazal z nemočjo, saj je le v redkih trenutkih lahko pariral katalonskemu nasprotniku, predvsem pa se je izkazal s taktično nedisciplino oz. bolje rečeno neumnostjo posameznikov, ki jih bo tole spet peklo kar nekaj časa, ne glede na slabe sodnike in njihove dvomljive odločitve, predvsem izključitev nizozemca.

Šahtar – AS Roma 3-0

Tudi tu se je marsikaj zgodilo v času med obema tekmama, domača ekipa je končno pričela igrati tudi v domačem/ukrajinskem prvenstvu, kjer so na gostovanju pri Sevastopolu zmagali z golom v kar 95. minuti, ko je zadel Luiz Adriano, ki je zadel za 1-3 tudi na gostovanju v Rimu. V glavnem italijanskem mestu oz. pri AS Romi je glavna novica, da je nepriljubljenega trenerja Claudia Ranierija zamenjal komaj 36-letni Vincenzo Montella, najmlajši trener v prvi italijanski  ligi. Ranieri je ob slovesu razkril, da prevzema del odgovornosti, hkrati pa naslednika opozoril v kakšno okolje prihaja oz. razkril nezadovoljstva največjih zvezdnikov ekipe, ki niso dobivali maksimalne minutaže. Seveda je vse zanimal odnos Montelle in Tottija, ki so ga prepoznali kot največjega krivca te zgodbe, a je prva zmaga oz. debi trenerja in zmaga pri Bologni, vse skupaj kmalu zasenčila. Sledil je remi, pa trije porazi, še en remi in končno zmaga, pred dnevi, ko je v gosteh premagan slabi Lecce. Kriza italijanske ekipe, ki je trenutno na razočaravajočem šestem mestu pa ni edina stvar, ki se kuha v Rimu. UniCredit banka, ki zaradi dolgov/hipoteke kluba odloča o poslovnih potezah je namreč pred prodajo svojega deleža in ob interesu petih kupcev, naj bi bila Roma najbližje američanu Thomasu Di Benedettu, ki ima delež že v Liverpoolu in Boston Red Soxih. Zdi se, da so težave s problematičnim 29-letnim brazilskim napadalcem Adrianom, ki je v času sestavljanja tega teksta že prejel odpoved in prekinitev pogodbe na njegovo škodo, zaradi kršenja vseh možnih obveznosti in določil, še najmanjši problem kluba, ki naj bi ga poleti zapustil še 28-letni francoski branilec Philippe Mexes, ki bo izkoristil Bosmanovo pravilo in prestopil k AC Milanu, kjer naj bi služil 4 milijone eurov na leto. Kar se same tekme tiče, je bilo vse po pričakovanjih, saj je Montella pred srečanjem napovedal previdno in potrpežljivo igro, to pa je bila še večja vzpodbuda za domače, ki so sprva prepustili iniciativo gostom, a ko so sprevideli, da imajo opravka z razsuto ekipo, je v 18. minuti po dolgi kombinaciji iz akcije, iz kota, po podaji brazilca Williana, z minimalnim dotikom, če je sploh bil, zadel čeh Tomaš Hubschman in rudarje povedel v vodstvo z 1-0. V 28. minuti je sledil v domačem kazenskem prostoru prekršek nad Marcom Borriellom, ki ga je storil armenec Mkhitaryan, a je prav Borriello zgrešil penal oz. je domači golman Pyatov izvrstno odbranil in ubil še zadnje upanje v Romi.  Demoralizirana italijanska ekipa se je lahko postavljala samo še z grobostjo in že omenjeni francoski branilec Mexes je v 41. minuti prejel še drugi rumeni karton oz. rdeči in izključitev, nekoliko več sreče pa je imel De Rossi, ki je v 45. minuti knockoutiral hrvata Srno, vendar sodnikom tega ni uspelo videti. Še en prekleti divjak, ki se bo po tekmi opravičeval, kot pred časom Gattuso iz AC Milana in mislim, da te talijanske finte niso več naključje. Predlagam rigorozne kazni. V drugem polčasu jih je, za začetek, ukrajinsko moštvo lepo kaznovalo, saj je v 58. minuti srečanja, po dolgi podaji Srnini podaji iz kota, brazilec Willian neovirano sprejel žogo in z diagonalnim strelom povišal vodstvo na 2-0. Šahtar je bil v prav vseh nogometnih prvinah boljši od uboge Rome, ki jo je dokončno pokončal domači rezervist, brazilski hrvat Eduardo Silva, ki je po napaki Aleandra Rosija, zadel za končnih 3-0. Zasluženi zmagi ukrajinske ekipe, ki ima v svojih vrstah kar nekaj izvrstnih posameznikov, sposobnih zagosti jo vsakemu nasprotniku, medtem ko ima AS Roma v svojih vrstah precenjene in razvajene žogobrcarje, ki že dolgo niso izgledali tako nemočno. Čestitke Šahtaru in privoščljiv podsmeh italijanskemu nogometu in njegovim predstavnikom.

Zapis je bil objavljen 8.03.2011 ob 23:45 in je shranjen pod sezona 2010-11. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.