Zapisal izmisljeni | 10.07.2010 - 22:40 - Kategorije: 12. finalni obračuni

Tekmo za tretje mesto je definitivno ena od najtežjih tekem, saj so udeleženci po porazu v polfinalu še vedno pod vtisom tiste tekme oz. so psihično nestabilni in polni razočaranja, kot že mnogokrat prej pa so ponavadi boljši oz. uspešnejši tisti, ki si hitreje psihično opomorejo.

Pred tekmo, kjer v normalnih razmerah naj ne bi bilo dvomov o zmagovalcu, sem se strinjal s tisto vedeževalsko hobotnico. Ta je namreč napovedala zmago nemcev, ki so se mi vedno zdeli psihično čvrsti oz. čustveno hladni, celo otopeli, čeprav je vse skupaj daleč od resnice. Tudi nemci so zgolj ljudje in ne mašine kot nekateri še vedno verjamejo in tudi njih nogometna strast lahko potegne v najglobje globine oz. jih preplavi čustvo z imenom Razočaranje. Poleg tega so se že nekaj dni vbadali z virozo, zaradi katere na treningih ni bilo selektorja Lowa, kapetana Lahma in Podolskega, njihov najboljši strelec Miroslav Klose je imel težave s hrbtom, rezervni golman Tim Wiese pa s kolenom.

Nationalmannschaft, kot rečejo nemški reprezentanci, je v roku desetih dneh igrala z Anglijo, Argentino in Španijo, pri čemer je prvi dve gladko odpravila celo ponižala, bi zapisal, pri tretji torej Španiji pa se je ustavilo. Verjamem, da ni reprezentance na svetu, ki bi dobila te tri zaporedne dvoboje v tako kratkem razdobju, delno opravičilo za neuspeh nemcev pa je tudi izostanek, zaradi kazni kartonov, njihovega odkritja prvenstva Thomasa Mullera. Še kako so ga pogrešali ko je bilo potrebno loviti vodstvo, pa čeprav je bil pred prvenstvom še samo perspektivnež, ki bi lahko dočakal kakšno igralno minuto. Mladenič, ki je nato navdušil na prvenstvu, pri tem pa dosegel štiri gole, si po mojem mnenju zasluži naziv najboljšega mladega nogometaša prvenstva, s tem pa nasledi soigralca Podolskega, ki je to postal na prvenstvu 2006. Še en igralec nemške ekipe pa je imel priložnost za lovoriko oz. dve, Miroslav Klose je bil namreč še vedno v igri za najboljšega strelca prvenstva, v kolikor pa bi dosegel gol, bi se na lestvici najboljših strelcev svetovnih prvenstev izenačil z brazilcem Ronaldom, a že omenjene težave s hrbtom so ga izrinile iz ekipe in najboljši strelec prvenstva bo nekdo drug, Ronaldov rekord bo lahko trajal še leta.

To je bilo že drugič, da sta se Nemčija in Urugvaj merili na svetovnem prvenstvu za tretje mesto, v prvem, v Mehiki ‘70 je bila uspešnejša nemška ekipa, ki je zmagal z minimalno prednostjo oz. z 1-0.

Urugvajci, so po mojem mnenju, že presegli vsa pričakovanja z uvrstitvijo v polfinale, tekma za tretje mesto pa je samo še dodatni bonus oz. nagrada za predhodne uspehe. Ekipa selektorja Tabareza ima po gladkem porazu v polfinalnem srečanju z Nizozemsko vsekakor večjo željo po tem zgodovinskem tretjem mestu, ki bi jim pomenilo veliko več kot uspehov vajenim nemcem. Tudi tista ključna beseda razočaranje naj ne bi bila preveč močna, saj je bil poraz v polfinalu res gladek, brez nekih grenkih občutko,v a tudi pri nemcih je bilo precej podobno. Pri lovu na tretje mesto so bili urugvajci močnejši kot v polfinalu, saj sta se je v moštvo vrnila Luis Suarez, ki je v polfinalu prestajal kazen ene tekme, zaradi tistega zloglasnega igranja z roko v četrtfinalu in pa kapetan Diego Lugano, kateri je manjkal zaradi poškodbe kolena. Da je bila pred tekmo atmosfera v njihovi ekipi dobra, se je dalo razbrati iz izjave selektorja Oscarja Tabareza, ki je dejal, da želijo premagati nemce in napoved nezgrešljive hobotnice.

No, po pravici imam te hobotnice že čez glavo, saj je postala kar prvi zvezdnik prvenstva, kljub svojim domnevnim vedeževalskim sposobnostim, pa mene ni prepričala ….

URUGVAJ v postavitvi 4-4-2; Fernando Muslera – Martin Caceras, Diego Godin, Diego Lugano, Jorge Fucile – Edison Cavani, Egidio Arevalo, Diego Perez, Alvaro Pereira – Diego Forlan, Luis Suarez

NEMČIJA v postavitvi 4-2-3-1;  Hans Jorg Butt – Dennis Aogo, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Jerome Boateng – Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira – Marcell Jansen, Mesut Ozil, Thomas Muller – Cacau

No, sama tekma se je pričela kar dobro, močno spremenjena nemška ekipa je tako kot je bilo že v navadi spet napadla od prve minute in že v 3. minuti srečanja je zadel hvaljeni mladec Thomas Muller, vendar je bil gol razveljavljen, v 10. minuti pa je branilec Arne Friedrich po Ozilovi podaji iz kota, zadel prečko. No, v 19. minuti srečanja pa  je nemška ekipa kronala svojo terensko premoč, po silovitem udarcu Schweinsteigerja s približno 30-ih metrov in Muslerinem odbijanju čudne Jabulani žoge, je do odbitka prvi pritekel Thomas Muller, ki je v slogu rutinerja s 5-ih metrov zadel za 1-0 oz. za vodstvo Nemčije. Že peti gol mladeniča, s čimer se je na prvem mestu lestvice strelcev izenačil s špancem Villo in nizozemcem Sneijderom, še nekaj mesecev nazaj pa so ga nekateri zamenjevali za pobiralca žog. Definitivno odkritje prvenstva. No v času velike nemške dominance je v 28. minuti, nekje na sredini igrišča Perez odvzel žogo Schweinsteigerju in jo podal do Suareza, ta pa v hitrem nasprotnem napadu našel Cavanija, ki je izenačil na 1-1. V nadaljevanju je v nevihti tudi igra obeh ekip nekoliko zvodenela, a nemci so še vedno igrali, urugvajci pa čakali na priložnosti iz nasprotnih napadov. V 41. minuti je po enem takšnem hitrem nasprotnem napadu urugvajcev, po podaji Forlana, do žoge prišel Luis Suarez, ki je streljal z  leve, a bil za malo nenatančen. V drugem polčasu so nekoliko odločneje krenili tudi urugvajci in v 51. minuti sta na desni urugvajski strani kombinirala Arevalo in Suarez, po lepi dvojni podaji pa je Arevalo podal na rob kazenskega prostora, kjer je Diego Forlan z mojstrskim udarcem ob tla premagal nemškega vratarja in urugvajce povedel v vodstvo z 2-1. A njihovo vodstvo ni trajalo dolgo, saj je že v 56. minuti, po dolgi in natančni podaji Boatenga z desne, na drugi vratnici, najvišje skočil Marcell Jansen, ki je zadel za 2-2, ob tem pa mu je bil v veliko pomoč urugvajski golman, ki je zaplaval v prazno. Že v naslednji minuti je nemška ekipa pokazala vso svoje razkošje preigravanja, najprej je Cacau obrnil enega urugvajca in podal do Ozila, ki je preigral še dva, pri tem pa ga je nekoliko preveč zaneslo in po pretiravanju s preigravanjem je izgubil žogo, priložnost za nov zadetek pa je bila zamujena. Na drugi strani so kmalu sledili novi poskusi urugvajcev, najprej je Suarez nevarno zapretil z oddaljenosti, za njim pa še Forlan iz bližine, a obakrat je bil nemški veteran Butt na mestu. V 76. minuti je rezervist Kiessling sprobal svoj udarec z oddaljenosti, a tokrat je bil nezanesljivi urugvajski golman Muslera zanesljiv oz. je žogo uspešno odbil in rezultat je bil še vedno 2-2. A tako je ostalo le do 82. minute ko je po nemškem udarcu iz kota in biljardu oz. odbijanju žoge pred urugvajskim golmanom, z glavo svoj prvi reprezentančni gol dosegel Sami Khedira. V samem finišu tekme je urugvajska ekipa lovila zaostanek, nemška ekipa pa je imela prek rezervista Kiesslinga izjemno priložnost za povečanje vodstva, vendar je nemec zgrešil in urugvajcem ponudil še eno priložnost. No, definitivno zadnja priložnost za urugvajce se je ponudila v 92. minuti oz. sodnikovem podaljšku, ko je Friedrich storil prekršek nad Suarezom na približno 18-ih metrih od nemškega gola. Seveda je odgovornost v zadnjih trenutkih tekme prevzel Diego Forlan, ki je z močnim strelom stresel prečko, žoga pa se je odbila navzven in sodnik je odpiskal konec. Forlan je ostal pri štirih doseženih golih, njegova reprezentanca pa je osvojila četrto mesto.

Nemčija je s 3-2 premagala Urugvaj in osvojila tretje mesto oz. ga odbranila, saj je tudi na zadnjem prvenstvu, tistem 2006, osvojila tretje mesto.

Izjemna tekma, kjer so se priložnosti vrstile na obeh straneh, kot je to v navadi v tekmah za tretje mesto oz. kot sem pričakoval, pa je bilo tudi veliko golov. Prav navdušen sem bil nad prikazanim in takšen naj bi izgledal nogomet, če bi se ekipe bolj osredotočale na napad kot obrambo.

Eden najboljših predstavnikov te napadalne miselnosti na tokratnem prvenstvu pa je bila prav reprezentanca Nemčije, ki je zame najprijetnejše presenečenje turnirja, prav tako pa njeni mladeniči, pri čemer bi še enkrat več izpostavil golmana Neurera, branilca Boatenga, v sredini pa izjemne Khediro, Ozila in Mullera.

Ekipa, ki je bilo užitek gledati …..

Zapis je bil objavljen 10.07.2010 ob 22:40 in je shranjen pod 12. finalni obračuni. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.