Zapisal izmisljeni | 8.07.2010 - 00:03 - Kategorije: 11. polfinale

Kot se že ve, je šlo za ponovitev zadnjega evropskega prvenstva oz. EP 2008, kjer je Španija z golom napadalca Fernanda Torresa, zmagala z 1-0 in čeprav so nemci pred srečanjem zatrjevali, da ne bo šlo za maščevanje, je vse nakazovalo prav na to. Enostavno mislim, da se dvoboja pred dvema letoma ni moglo kar izbristati iz spomina obeh reprezentanc, čeprav je bila nemška ekipa dodobra prenovljena oz. pomlajena, kar pa me pripelje do iztočnice za postave ekip ….

NEMČIJA je zaigrala v taktični postavitvi 4-2-3-1; Manuel Neurer – Jerome Boateng (od 52. minute Marcell Jansen), Arne Friedrich, Per Mertesacker, Philipp Lahm – Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira (od 80. minute Mario Gomez) – Lukas Podolski, Mesut Ozil, Piotr Trochowski – Miroslav Klose

ŠPANIJA je prav tako zaigrala v taktični postavitvi 4-2-3-1; Iker Casillas – Joan Capdevila, Charles Puyol, Gerard Pique, Sergio Ramos - Xabi Alonso (od 92. minute Carlos Marchena ), Sergio Busquets – Andres Iniesta, Xavi, Pedro (od 85. minute David Silva) - David Villa (od 80. minute Fernando Torres)

Da se še malo vrnem na tisto zadnje veliko tekmovanje oz. EP 2008, ko je španska reprezentanca na tekmovanju  navduševala z lepo, atraktivno igro, pri tem pa je v že omenjenem finalu zaslužila tudi višjo zmago, predvsem zaradi hitrega prenosa žoge, kjer so ustvarjali veliko prostora, v katerem so se nemci kar izgubili, a od takrat se je marsikaj spremenilo.

Španska ekipa je bolj ali manj ista kot pred omenjenima dvema letoma, namesto Marcosa Senne je sedaj tu Sergio Busquets, selektor Del Bosque pa je napravil še neke lepotne popravke, a v bistvu je to ekipa izpred dveh let, le da igra  zame ni niti približno takšna kot takrat. Večina se verjetno ne bi strinjala z menoj, a se ne obremenjujem s tem, statistika je kot vemo lahko zavajujoča in tista posest žoge, streli na gol, podaje in vse skupaj ne odtehtajo brezidejnosti in zanašanja na izjemno razpoloženega strelca Davida Villo.  Zdi se, kot da v ekipi ni vse tako kot bi moralo biti, njihova žoga je še vedno hitra, ampak to ne izgleda več tako sijajno kot pred dvema letoma, predvsem pa v napadu ni učinka nekoč izvrstnega Fernanda Torresa, ki ne zadane praktično ničesar

Tisto kar se je bistveno spremenilo, je nemška reprezentanca, ki je obnovljena in prenovljena preprosto navdušila. Priložnost za dokazovanje so dobili mlajši igralci, hitrejši, močnejši, taktično discipliniranješi, njihova dominanca nad velesilama kot sta Anglija in Argentina pa sta je meni fascinantna. Ne bom zgrešil, če napišem, da so se na nogometni sceni v pravem trenutku pojavili, v prejšnih objavah nahvaljeni, Neurer, Boateng, Ozil, Khedira in Muller, prav tako pa očitno ni zgrešil svojega izbora selektor Low, ki se je odrekel nekaterim starejšim in karakterno neprimernim, kot sta Torsten Frings in Kevin Kuranyi, zaradi poškodbe pa je odpadel še Michael Ballack. V pravem trenutku, kot mladi so se razigrali tudi izkušenejši Lahm, Schweinsteiger, Podolski in Klose, vse skupaj pa se zdi kot idealna kombinacija oz. moštvo za največje dosege ali kot je rekel sloviti Franz Beckenbauer, da je to nemška reprezentanca z enim najboljših nogometnih iger vseh časov.

Tekma se je pričela in kot je razvidno iz postav je španec Del Bosque končno na rezervno klop postavil neprepoznavnega Torresa, za glavnega napadalca pa postavil Davida Villo, v ofenzivni del zvezne vrste pa vrinil Pedra. Takšna postava je že od samega začetka prevzela pobudo in v 6. minuti srečanja je prav po podaji Pedra, v prazen prostor, David Villa imel priložnost za vodstvo ,a je ta ostala neizkoriščena. Španska ekipa je nadaljevala s pritiskom in v 13. minuti je po podaji Inieste, Charles Puyol z glavo, udaril preko gola, nato pa je tekma nekoliko uplahnila. V 31. minuti je svoj strel preizkusil Piotr Trochowski in le malo je manjkalo da bi Elf povedel, še nekoliko nevarneje pred španskim golom pa je bilo v 45. minuti, ko je Sergio Ramos storil prekršek nad Mesutom Ozilom. Seveda na naši nacionalki ni bu o tem, bi rekel moj stari, čeprav je bil v studiu gost tudi nogometni sodnik. Seveda sem popizdil in poiskal drug nogometni program, kjer so obdelali ta problem oz. sporno situacijo. Ugotovitev: defitnitvno prekršek in rdeč karton za španca Ramosa, vendar ne tudi penal, saj je bil prekrške storjen tik pred črto kazenskega prostora, igralec pa je padel v kazenskem prostoru. Po prvem precej ubogem polčasu oz. taktičnem dvoboju obeh ekip in veliko sodniško napako ob koncu tega polčasa,  je španska reprezentanca pritisnila nasprotnika, pri tem pa je v 58. minuti izvrstno z roba kazenskega prostora nevarno streljal Pedro, v nadaljevanju akcije pa je nevarno zapretil še Iniesta, a je bil na drugi vratnici David Villa prepozen. Nemci so na drugi strani izvedli hiter nasprotni napad, kjer je v nadaljevanju do strela prišel Klose, a je šla žoga visoko čez gol. Španci so nadaljevali s pritiskom, nemški selektor Low pa je osvežil moštvo z menjavama Jerome Boateng – Marcell Jansen in pa Piotr Trochowski – Toni Kroos in prav slednji je imel v 68. minuti, po podaji Podolskega,  izvrstno priložnost za vodilni gol, a je ne preveč močan in natančen strel, španski golman Casillas odbranil. Nemčija je pokazala, da zna biti še kako nevarna in je kar nekoliko prestrašila špance, ki pa so vseeno v 71. minuti prišli do vodstva. Xavi je izvedel podajo iz kota, Puyol je povsem neovirano pritekel z roba kazenskega prostora in s strelom z glavo zadel, za razliko od tistega poskusa iz nesrečne trinajste minute srečanja. Po prejetem golu je nemška reprezentanca prevzela pobudo, nanizala nekaj nevarnih akcij, a rezultat je ostal nespremenjen. V 81. minuti je v enem izmed hitrih nasprotnih napadov mladi Pedro pretiraval z egoizmom in izgubil žogo, namesto da bi podal do odkritega Torresa, ki bi verjetno z lahkoto lahko uspešno zaključil akcijo, a očitno mu mladenič ni zaupal. Se strinjam s kasnejšo ugotovitvijo športnega gosta, Saša Udoviča, ki je dejal, da bi ta gol lahko oživil Fernanda Torresa. Že v 84. minuti je selektor Del Bosque, za kazen iz igre potegnil Pedra, namesto njega pa je vstopil David Silva. Prekleti Stare, upam da se tokrat ne motim in ne bentim nad napačnim, že v 87. minuti srečanja je pričel razlagati kdo bo igral v finalu, kot bi bilo srečanja že zdavnaj konec in kot da še nikoli ne bi gledal nemške ekipe, ki igra do konca, do zadnjih sekund oz. do zadnjega sodnikovega žvižga. Ta je prišel na vrsto 7 minut kasneje oz. v četrti minuti sodnikovega podaljša in španska reprezentanca je lahko pričela slaviti svoje prvo finale na svetovnih prvenstvih, Stare pa svojo napoved finala.

A njegova napoved je bila sedem minut pred koncem srečanja, za razliko od tiste nemške hobotnice iz Oberhausena z imenom Paul, kateri je španska reprezentanca uresničila napoved s prejšnega dne, z minimalno zmago nad nemško ekipo. Paul ostaja s 100% učinkom na tem prvenstvu, v vednost voditelju Sašku, ki se očitno ni preveč pozanimal o temi o kateri je razpredal pa, da je Paul zelo dobro napovedoval tekme že na EP 2008, ko je pravilno napovedal vse izzide nemške reprezentance, le v finalu se je zmotil oz. napovedal zmago nemcev nad španci. Očitno ga je takrat izučilo.

Za konec še ena zanimivost oz. povezava na relaciji Nemčija – Španija, pred približno 18 meseci bi španski Real Madrid lahko v svoje moštvo pripeljal Schweinsteigera, katerega so agentje ponudili temu španskemu velikanu, 6 mesecev pred iztekom njegove pogodbe oz. bi po Bosmanovem pravilu lahko tja prestopil za minimalno odškodnino, a do transferja ni prišlo. Z današnjega vidika gledano, še ena napačna odločitev realovcev, podobno kot v primeru nizozemskih igralcev, saj Schweinsteiger dokazal, da je eden najboljših igralcev na svetu.

Ne glede na poraz je nemška reprezentanca navdušila na tem prvenstvu in promovirala svoj novi rod nogometašev, ki bi lahko v prihodnosti vladali evropskem in svetovnem nogometu, pri tem pa je zabeležila dva rekorda. Prvi je največ nastopov na svetovnih prvenstvih, saj so na tega prišli z 92-imi nastopi, enako kot brazilci, ki pa kot je znano niso prišli dalj od četrtfinala, z nocojšnim polfinalom pa so nemci že na številki 98, v obračunu za tretje mesto bodo torej zabeležili svoj 99. nastop na svetovnih prvenstvih. Drugi rekord je število zadetkov na svetovnih prvenstvih, tudi tukaj nemci vodijo pred brazilci, zaenkrat pa je ta rezlika 203 – 96. Za primerjavo Španija je do sedaj zabeležila 55. nastopov na svetovnih prvenstvih in je na šestem mestu, pri tem pa so dosegli 90 zadetkov.

Kot je že znano, pa vseeno, španska reprezentanca je ponovila uspeh s finala EP 2008, ko je prav tako z minimalno razliko premagala nemce in prvič v svoji zgodovini postala Evropski prvak, tokrat pa se je prvič v svoji zgodovini uvrstila v finale svetovnega prvenstva.

761 španskih podaj v 90-ihigralnih minutah za prvo finale, kjer jih čaka Nizozemska, s katero se bodo prvič pomerili na svetovnem prvenstvu.

Zapis je bil objavljen 8.07.2010 ob 00:03 in je shranjen pod 11. polfinale. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.