Zapisal izmisljeni | 31.03.2010 - 17:04 - Kategorije: sezona 2009-10

Na vrsto sta prišla prva četrtfinalna obračuna in sicer razvpitejši Bayern – Manchester United in pa francosko obarvani Lyon – Bordeaux ….

Prvi je privlačil zaradi enega najzanimivejših final vseh časov, ko je Manchester United v zadnjih trenutkih srečanja z zaostanka 0-1 prišel do zmage z 2-1, drugi pa je privlačil zaradi dejstva, da gre za lokalni derbi oz. za najmočnejša kluba v Franciji, kjer je prav Bordeaux prekinil večletno dominanco Lyona ….

lp

Bayern – Manchester United 2-1

Pred tekmo so se vsi spominjali tiste znamenite, iz sezone 1998/99 oz. 26.maja 1999, ko je v finalu Lige prvakov v Barceloni, nemški Bayern z golom Maria Baslerja že v 6. minuti povedel in prednost ohranil do konca rednega dela oz. do 91. minute. Takrat pa je izenačil rezervist Teddy Sherningham, ki je predtem v 67. minuti, v igro vstopil kot rezervni igralec, le nekaj sekund kasneje oz. v 93. minuti srečanja, pa je za zmago Manchester Uniteda zadel še drugi rezervni napadalec, Ole-Gunnar, Solskjaer, ki je v igro vstopil v 81. minuti ….. Legendarna tekma ….. Tokrat je Manchester United prišel v Munchen brez gostujočega poraza v zadnjih 17. tekmah Lige prvakov in z vsemi štirimi zmagami na letošnjih gostovanjih, z izjemno razpoloženim Wayne Rooneyem, katerega je manager Sir Alex Ferguson pustil počivati v zadnjem kolu angleškega prvenstva, kjer beležijo serijo zmag, s končno zdravima centralnima branilcema Nemanjo Vidićem in Rio Ferdinandom, vendar pa s kopico poškodovanih, res da ne ključnih igralcev; Wes Brown, John O’Shea, Anderson, Owen Hargreaves, Michael Owen itd. Na drugi strani jih je čakal domači Bayern, ki še vedno niha v svoji formi, kar je potrdil s porazom v zadnjem kolu nemškega prvenstva na domači Allianz areni, kjer se jim je poškodoval še nizozemski virtuoz Arjen Robben, ob njem pa zaradi kazni/kartonov ne bo mogel igrati še odlični Bastian Schweinsteiger. Ne preveč zanesljivi trener Luis Van Gaal očitno še vedno išče svojo idealno enajsterico, vendar tudi tokrat zaradi že opisanih težav ne bo igrala tista idealna postava Bayerna. Manager Manchester Uniteda, Sir Alex Ferguson je znan kot simpatizer mnogih bayernovih igralcev, predvsem Franc Ribery je še vedno njegova velika želja, pred leti je že skoraj vse dogovoril z Arjenom Robbenom, pa je ta sledil Peteru Kenyonu iz Manchester Uniteda v Chelsea, Miroslav Klose je igralec, ki ga že dalj časa hvali, prav tako je večkrat omenil Maria Gomeza, Philipp Lahm pa je podobno kot Ribery oz. Robben, ena od neuresničenih želja. No, kljub vsemu ima Sir Alex Ferguson atomsko moštvo, sinočnjo tekmo pa je pričel s precej napadalnim sistemom 4-3-3, kjer je bil v golu zanesljivi/izkušeni 39-letni Edwin van der Sar, centralna branilca sta bila spet Nemanja Vidić in Rio Ferdinand, bočna igralca, kapetan Gary Neville in Patrice Evra, na sredini so ordinirali Fletcher-Carrick-Scholes, z bokov sta napadala portugalec Nani in korejec Park, centralni napadalec pa je bil Wayne Rooney. Na nasprotni strani je Luis van Gaal pričel z nekoliko previdnejšo različico postavitve in sicer 4-2-3-1, na golu je bil izkušeni Hans-Jorg Butt, na bokih sta bila hitra Badstuber in Lahm, prvi se je uveljavil prav pri zdajšnjem trenerju, ki je znan po forsiranju mladih, drugi pa je že prekaljeno ime, le da je tokrat igral na svoji naravni poziciji in sicer na desnem boku, kjer naj bi prebijal po boku in podajal v sredino, nekoliko manj pa zavijal proti sredini in sreljal proti golu, kar mu je kot desničarju omogočala vloga na levem boku. Kot centralna branilca sta nastopila standardna Van Buyten in pa Demichelis, ki se je vrnil z masko na obrazu, saj je utrpel zlom lične kosti, na sredini sta kot zadnja vezna nastopala hrvat Pranjić na levi in pa Van Bommel na desni, pred njima pa Ribery na levi, mladi Thomas Muller in pa Hamit Altintop na desni, kjer naj bi poskušal nadomestiti poškodovanega/izjemnega Robbena. V napadu je priložnost dobil Ivica Olić o katerem bom napisal kaj več kasneje. Sama tekma je že v uvodu postregla z napetostjo oz. zadetkom, saj je po podaji Nanija z desne, žoga po odboju od Van Bommela, prišla do prostega Rooneya, ki je že v 2. minuti zadel za vodstvo gostov z 0-1. Igralec, za katerega so vsi vedeli, da igra v življenski formi je že v 2. minuti ostal povsem sam, 5 metrov od gola, njegov čuvaj Demichelis, pa je nemočno padel po tleh. V nadaljevanju je Bayern počasi prevzemal pobudo, a je bil predvsem hrvat Olić premalo natančen oz. spreten, Manchester United pa je imel tudi nekaj lepih priložnosti, a ni bilo zbranosti za dokončni udarec oz. usmrtitev upov domačih. V drugem polčasu je Bayern le nekako razvil svojo igro, bil dominantnejši, pletel mrežo, a brez uspeha, saj so gostje modro čuvali rezultat. Nato pa se je v 76. minuti tekme zgodila velika neumnost kapetana gostov Nevilla, ki je v bližini kazenskega prostora po nepotrebnem/namerno igral z roko in se k sreči izmazal samo z rumenim kartonom. Prosti strel za goste je izvedel Franck Ribery, ki je s pomočjo “živega zidu” oz. odboja žoge odf Rooney, zadel za 1-1. Vkopani Edwin Van der Sar je samo nemočno gledal, kako se je žoga odbila v gol, na trimunah domačega stadiona pa je nastala norišnica. Domači so začutili priložnost in še nekoliko bolje pritisnili, a bližje golu so bili gostje saj je po strelu iz kota, Nemanja Vidić silovito zadel prečko, vendar pri nogometu štejejo goli. Izid 1-1 je ostal do konca rednega dela oz. do sodnikovega podaljška, ko je v zadnji akciji tekme, najprej na tla padel Rooney, ki si je poškodoval stopalo/gleženj oz. mu ga je Mario Gomez, nekaj sekund kasneje pa Patrice Evra v svojem kazenskem prostoru ni znal izbiti žoge v aut, temveč se je trudil zadržati jo, pritelel je neumorni Ivica Olić, mu jo odvzel in zabil za 2-1 in veliko zmago, veliko maščevanje za tisti poraz v Barceloni in še kaj. Ivica Olić, igrač ki je pričel kariero v hrvaški Marosniji, pa neuspešno poskušal v nemški Herthi iz Berlina, se vrnil v Marsonijo, kasneje prestopil v Zagreb katerega je vodil do edinega naslova v zgodovini, nato tega osvojil še z Dinamom iz Zagreba. Svojo mednarodno kariero je nato nadaljeval v ruskem CSKA iz Moskve s katerim je leta 2005 osvojil Uefa pokal, pa se vrnil na mesto nesreče v Nemčijo, kjer je dve leti in pol navduševal v Hamburgu, letos pa prestopil v sloviti Bayern. Čeprav je pred prvenstvom veljal za outsiderja za Klosejem, Gomesom, Tonijem ter drugimi nemškimi perspektivami, si je s svojo borbenostjo in nepopustljivostjo izboril status prvotimca, kjer je prav on reševal čast kluba. Kako sem bil razpizden, ko je zadel, če bi kdaj imel možnost govoriti s Sir Alex Fergusonom, bi ga verjetno vprašal tudi kaj je mislil s temi menjavami Carrick in Park iz igre v igro pa Valencia in Berbatov. Tekači ven, driblerji pa v igro? K sreči obstaja še povratna tekma, vendar bo ta sedaj mnogo težja, saj je Bayern v psihološkem zaletu, z morebiti okrevanim Robbenom, Manchester pa verjetno brez poškodovanega Rooneya, ki naj bi bil brez nogometa naslednje štiri tedne …..

Lyon – Boredaux 3-1

Lyon je bil v času od sezone 2001/02 do 2007/08, 7-kratni zaporedni prvak Francije, njegov sinočni nasprotnik pa mu je v sezoni 2008/09 odvzel ta primat in tudi v letošnji sezoni kaže, da ga bo odbranil. Lyon je pred sezono nekoliko spremenil ekipo, katero sta zapustila legendarni brazilec Juninho in pa Karim Benzema, Abdul-Kader Keita, pa Piquionne itd, vendar je tudi nakupoval zelo dobro, saj so Lisando Lopez, Ally Cissokho, Michael Bastos in Bafetimbi Gomisa eni boljših v ekipi. Na drugi strani je skromni Bordeaux, ki je uspel zadržati izvrstnega playmakerja Yoana Gourcuffa, nad katerim sem navdušen, se okrepiti na golmanski poziciji, kjer Cederic Carrasso postaja vse boljši in po mojem mnenju je v tej sezoni najboljši francoski golman, torej boljši kot Lyonov oz. reprezentančna št. 1, Hugo Lloris. Skromna, delovna ekipa, katero odlično vodi proslavljeni francoski nogometaš/branilec Lauren Blanc, ki očitno veliko stavi na obrambo, saj je njegova ekipa do te tekme prejela najmanj golov v Ligi prvakov. Prav tako ni bil pred tekmo zanemarljiv podatek, da so v tej tekmovalni sezoni že zmagali pri Lyonu na Gerlandu in sicer z 0-1, a Lyon je v Ligi prvakov na domačem stadionu še nepremagan, med drugim je tu padel tudi sloviti/super močni Real Madrid, katerega je izločil v prejšnji fazi tekmovanja. Čeprav sta oba, Lyon in Bordeaux pričela s previdno taktično postavitvijo igralcev 4-2-3-1 in čeprav se je pričakoval trda tekma z malo golov, je bil v Lyonu pravi spektakel. Za veselje na tribunah je že v 10. minuti srečanja poskrbel izjemni Lisandro Lopez, ki je po nekoliko neuspešnem strelu Bodmerja, podstavil nogo in žogo preusmeril v gol za vodstvo domačih z 1-0. Komaj se je euforija domačih nekoliko stišala, je udaril Bordeaux. Na tem blogu vedno hvaljeni Gourcuff je prodrl, se otresel svojih čuvajev in z boka lepo podal v sredino, kjer je bil, tako kot na prejšnji tekmi Lige prvakov, spet najvišji Marouane Chamakh, ki je zadel za 1-1 in svojemu klubu izpolnil zadani cilj, zadeti v gosteh. Obe ekipi sta goreli/žareli od razpoloženja in priložnosti so se vrstile na obeh straneh, tekma pa je bila izjemna, z visokim tempom, lepimi akcijami in poskusi za dosego novega gola. No, v 32. minuti je Michael Bastos po dolgi asistenci bosanca Miralema Pjanića zadel za novo vodstvo domačih, tokrat z 2-1, kar je ostal tudi rezultat prvega polčasa. V nadaljevanju je ritem igre nekoliko padel, a še vedno je bilo dovolj priložnosti za obe moštvi, šele v 72. minuti pa je prišlo do nove menjave rezultata, potem ko je gostujoči igralec Chalme, v svojem kazenskem prostoru igral z roko, je izvrstni argentinec Lisandro Lopez dosegel svoj še drugi gol na srečanju in Lyon povedel v vodstvo s 3-1. Takšen rezultat je ostal do konca srečanja in čeprav se 3-1 sliši veliko, zna biti tudi malo oz. domačih 2-0 za Bordeaux bi bilo dovolj za izločitev Lyona. Nekako nisem odločen za koga bi v tem dvoboju navijal, a tehtnica se rahlo nagiba na stran Bordeauxa ….

Zapis je bil objavljen 31.03.2010 ob 17:04 in je shranjen pod sezona 2009-10. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.