Zapisal izmisljeni | 29.03.2010 - 14:46 - Kategorije: sezona 2009-10

Na žalost, zaradi dopusta na Tajskem, nisem uspel gledati štirih tekem Lige prvakov oz. Champions league, ki so bile odigrane 16.3. in 17.3.2010.

16.3. sta se v Londonu pomerila domači Chelsea in italijanski Inter, v Sevilli pa domača Sevilla in ruski CSKA Moskva, 17.3. sta v Barceloni igrala aktualni prvak Barcelona in Stuttgart, v Boredeauxu pa francoski Bordeaux in grški Olyimpiacos.

zamujeno

Chelsea – Inter 0-1

Eden od derbijev tega tekmovanja predvsem zaradi trenerjev o čemer sem že pisal. Tokrat je šlo še za nekoliko več napetosti, saj je bivši trener Chelsea Jose Mourinho, gostoval v svojem bivšem “domu ” stadionu Stamford bridge, kamor je s svojim Interjem pritopotoval s predostjo s prve tekme oz. z 2-1. Trener, ki je s tem angleškim velikanom po letih suše osvojil dva zaporedna angleška naslova 2005 in 2006,  FA pokal 2007 in pa dva ligaška pokala 2005 in 2007, nato pa bil ob koncu leta 2007 ostavljen, kar ga očitno še vedno boli in peče kar velikokrat omeni, tokrat pa je malo špiknil z izjavo, da on še vedno osvaja trofeje, Chelsea pa tudi nekaj. Natančneje od Mourinhovega odhoda iz Chelsea je klub osvojil samo en FA pokal, vendar z letos/novim strategom oz. italijanskim strokovnajkom Carlom Ancelottijem upajo na uspešnejše obdobje. Carlo Ancelotti je pred prihodom v Chelsea leta vodil italijanski AC Milan, interovega mestnega rivala, katerega je znal premagovati. Pred samim srečanjem je imel nekoliko več težav s poškodbami domači Chelsea, kjer so bili poškodovani vrater Petr Cech, njegova zamenjava Hilario, Ashley Cole, Michael Essien, portugalca Jose Bosingwa in Deco, pri gostih pa sta zaradi poškodb manjkala romun Christian Chivu in pa kontroverzni Mario Balotelli, ki naj ne bi bil poškodovan, temveč naj bi bil spet v konfliktu s trenerjem Uglavnem, samo tekmo so bolje pričeli domači, ki so nanizali nekaj lepih priložnosti, že v uvodnem delu srečanja pa je v kazenski prostor gostov prodrl tudi Florent Malouda, ki je padel, a nemški sodnik Wolfgang Sterk ni dosodil ničesar. Ker tekme nisem gledal, temveč samo odlomke na YouTube, ne bi mogel komenirati, naštel bi samo priložmosti Michaela Ballacka, Florenta Maloude, pa Franka Lamparda, na drugi strani pa izjemno priložnost gostov, ki jo je po lepi/natančni podaji Wesley Sneijdera, zgrešil Samuel Eto’o. V drugem polčasu je s svojo dovbro igro nadaljeval Malouda, ki je spet nevarno zapretil, za goste pa je lepo prodrl Goran Pandev, a tudi on ni bil preveč zbran/natančen. Gostje so imeli vse več prostora oz. priložnosti in Diego Militio je nadaljeval serijo zgrešenih priložnosti, nadaljeval Thiago Motta, v 77. minuti srečanja pa je na sredini igrišča do žoge prišel Wesley Sneijder, ki je izvrstno podal v prazen prosotro, kjer se je prepovedanem položaju izognil Samuel Eto’o in z lepim finišem zadel za 0-1 oz. vodstvo Intera. Chelsea je v tem trenutku razpadel, saj je bilo težko pričakovati, da bi lahko kar dvakrat premagal čvrsto italijansko obrambo, dokaz razpadanju in nervozi pa je bil rdeči karton v 85. minuti za Didiera Drogbo, ki je udaril nasprotnega igralca oz. Thiaga Motto. Pred koncem srečanja je imel še eno lepo priložnost za povišanje vodstva Samuel Eto’o, vendar je domači golman Ross Turnball odlično posredoval in tekma se je končala z 0-1. Še en tragičen izpad Chelsea, ki nikakor ne more do tako željene zmage v Champions league, v domačem/angleškem prvenstvu pa prav tako počasi izgubljajo sapo. Ali bo to za njih še ena sezona razočaranja? Na drugi strani je italijanski Inter, še edini preostali italijanski predstvanik dokazal, da je moštvo za največje podvige, čeprav v domačem prvenstvu, podobno kot Chelsea počasi izgublja sapo in njihova prednost pred zasledovalci kar hitro kopni. A nič zato, uspeh v Champions league bi prinsela srečo/zadovoljstvo in s takšnim igralcem kot je Wesley Sneijder je vse možno.

Sevilla – CSKA Moskva 1-2

Nogometaši CSKA Moskve so izvedli tisto kar sem nekako sramežljivo že omenil po prvi tekmi, ko so bili veliko boljši nasprotnik, a ena dobra akcija gostov je spremenila vse. V nekoliko boljšem igralnem ritmu in z razpoloženimi posamezniki so izločili veliko razvpitejšo špansko Sevillo, ki je pri večini veljala za favorita tega para. Domače moštvo, Sevilla je imela jalovo terensko premoč, vendar pa pred golom gostov niso bili preveč učinkoviti, čeprav je tokrat igral njihov najnevarnejši igralec, brazilski napadalec Luis Fabiano. Gostje so svoje napade bazirali na navezi Tomaš Necid – Keisuke Honda in Honda je bil po podaji Necida za malo nenatančen, v 39. minuti srečanja pa je po podaji Honde, z roba kazenskega prostora, z lepo odmerjenim strelom zadel češki nogometaš Tomaš Necid, ki je goste vodel v vodstvo z 0-1. Le dve minuti kasneje oz. v 41. minuti je Sevilla izenačila, gol pa je po neodločnosti gostujoče obrambe, oz. po podaji Jesusa Navasa, dosegel mladi argentinec Diego Perotti in 1-1 je ostalo do 55. minute, ko je iz prostega strela zadel japonec Keisuke Honda. Letošnja 9 miljonov eurov vredna zimska okrepitev CSKA Moskve, Honda je s približno 25-ih metrov izvedel udarec, ki ni bil ne premočen, ne preveč natančen, domači golman Andres Palop pa je pri poskusu boksanja žoge to zgrešil in jo odbil v lasten gol. 1-2 za goste, ki se jim je končno nasmehnila sreča, saj so golman Akinfeev in soigralci uspeli zadržati prednost in odbiti redke napade domačih, ter se po sezoni 1992/93 oz. prvi sezoni Champions league, spet uvrstiti med osem najboljših. Jaz bi rekel zasluženo, saj so bili v prvi tekmi veliko boljši nasprotnik, v tej povratni pa so bili najmanj enakopravni španskemu predstvaniku.

Barcelona – Stuttgart 4-0

Kdor se vsaj malo spozna na nogome ve, da je Barcelona mašina, ki melje in da Stuttgart, kjub aktivnemu rezultatu iz prve tekme, v tem povratnem ni imel skoraj nikakršnih možnosti za ugoden rezultat oz. napredovanje. Barcelona se ni odrekla svoji napadalni filozofiji, čeprav bi jim odgovrajalo tudi 0-0, temveč je v svoji prepoznavni postavitvi igralcev 4-3-3 napadla od začetka, na mestu centralnega napadalca pa je zaigral Thierry Henry, saj je bil švedski napadalec Zlatan Ibrahimović na rezervni klopi, nalevem krilnem položaju, kjer je ponavadi prav Henry pa je zaigral mladi/izjemni Pedro. Tudi v zvezni vrsti je bilo nekaj rošad, bi rekli šahisti, na levi je bil Iniesta, na sredini Yaya Toure, na desni pa Busquets, Xavi pa na rezervni klopi. V obrambni vrsti je namesto poškodovanega Erica Abidala zaigral Maxwell, kljub poškodbi pa je zaigral tdi Puyol, kar pomeni, da je trener Guardiola še kako resno jemal nasprotnika in da ne bo dovolil še enega izpada španskeg predstavnika oz. zadnjega španskega predstavnika. Trener Stuttgarta Christian Gross, ki je s prihodom v Stuttgart oživil/dvignil klub, se je nekoliko bolj vbadal s poškodbami, kjer so manjkali Martin Lanig, Arthur Boka in rezervni vratar Sven Ureich. Stuttgard je zaigral v klasični postavitvi 4-4-2, kjer sta bila v napadu izjemno razpoloženi Cacau in pa ruski reprezentant Pavel Pogrebnjak, v zvezni vrsti Khedira in Kuzmanović v centalnem delu, Trasch in Hleb pa na bočnih položajih. Kljub nekaterim pomankljivostim in superiornosati nasprotnika je Stuttgart upal na čudež oz. preboj med osem najboljših, vendar pa je bila tokrat čudežna samo Barcelona, ki je bila spet razpoložena, prav tako pa njen čudežni deček Lionel Messi, kateri je v 13. minuti srečanja zadel za 1-0, potem ko je nekje na sredini prejel žogo, se zakadil v centralni del gostujoče obrambe in obkrožen s štirimi nasprotnimi igralci, prišel do strela oz. s približno 17-18-ih metrov zadel. Le štiri minute kasneje oz. v 22. minuti je lepa akcija domačih v navezi Pedro-Messi-Toure kreirala priložnost za začetnika akcije, Pedra, ki je v kazenskem prostoru, neovirano zadel za 2-0. Tempo tekme je nato nekoliko padel, čeprav je bilo še nekaj lepih priložnosti za domače, a do nove spremembe rezultata je prišlo šele v 60. minuti srečanja, ko je še enkrat zadel Lionel Messi, kateri je to storil s približno enake oddaljenosti kot pri svojem prvem golu na srečanju, le da je tokrat zadel po obratu in povišal na 3-0. Končni rezultat je v 89. minuti postavil rezervist Bojan Krkić, veliki talent, ki naj bi bil še en Messi v nizu, pa mu nikakor ne uspe veliki preboj, tokrat je zadel v svojem prvem stiku z žogo, podal pa mu je še en igralec, ki je v igro vstopil z rezervne klopi, Zlatan Ibrahimović. Globinska podaja šveda z bosanksimi koreninami Zlatana Ibrahimovića v prostor za srbsko-španskega potomca Bojana Krkića in končnih 4-0 za Barcelono. Par, kjer ni bilo dvomov.

Bordeaux – Olyimpiacos 2-1

Domači so s prednostjo s prve tekme, katero so dobili z 0-1, veljali za favorite obračuna, a bojeviti grki niso pripotovali brez možnosti, gol v gosteh pa je bil nujen za napredovanje. Domači Bordeaux zaradi poškodbe ni mogel računati na Marca Planusa, pri gostih pa so bili poškodovani Diogo, Dudu in Didier Domi, kar je bil še en plus za domače. Obe ekipi sta pričeli v taktični postavitvi 4-2-3-1, a Bordeaux je bil uspešnješi, saj je izjemni in na tem blogu že tolikokrat hvaljeni Yoan Gourcuff že v 5. minuti srečanja z izjemnim prostim strelom z leve strani v dolgi vratarjev kot, ukanil prekaljenega grškega golmana Nikopolidisa in zadel za 1-0. V nadaljevanju je bila tekma bolj taktični dvoboj, v katerem je veliki tragik prvega srečanja Derbyshire, tokrat v roku šestih minut dobil dva rumena oz. bil v 60. minuti izključen, le tri minute kasneje pa je gostujoči napadalec, tokrat rezervist ki je le minuto prej vstopil v igro, Costas Mitroglou, z izvrstnim volejem, z roba kazenskega prostora, zadel za 1-1 in ponovno vrnil napetost. Domači Alou Diarra je nato v roku dveh minut uspel dobiti dva rumena kartona, posledično tudi rdečega oz. izključitev in število mož na igrišču je bilo spet poravnano, gostje pa so dobili krila in nekajkrat nevarno zapretili domačem golmanu, a do novega gola niso uspeli priti. Prav nasprotno, v 88. minuti srečanja je za 2-1, po lepi akciji Tremoulinasa na levi strani in natančni podaji v kazenski prostor, z glavo seveda, zadel maroški napadalec Marouane Chamakh in postavil končnih 2-1. Gostje so do konca tekme uspeli dobiti le še en rdeč karton oz. je to uspelo Olafu Mellbergu, ki je prav tako kot prej izključena igralca, dobil najprej dva rumena kartona. Zasluženo napredovanje francoskega prvaka, ki na krilih izjemnega Gourcuffa niza uspehe in častno slovo grškega Olyimpiacosa.

Zapis je bil objavljen 29.03.2010 ob 14:46 in je shranjen pod sezona 2009-10. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.