Datum z enicami oz. 11.11.11 je prinesel prve tekme dodatnih kvalifikacij za Evropsko prvenstvo 2012, v katerih se je že marsikaj odločilo.

A še predno grem na same dvoboje je tu lestvica vrednosti posameznih reprezentanc; Portugalska – 331 milijonov eurov, Hrvaška 146 milijonov, Turčija 142, Bosna in Hercegovina  98, Češka 89, Irska 82, Črna Gora 72 in Estonija samo 10 milijonov eurov.

Pri igralcih dodatnih kvalifikacij pa je stanje naslednje; portugalec Cristiano Ronaldo 90 milijonov eurov, hrvat Luka Modrić  35 milijonov, bosanec Edin Džeko 30, portugalca Nani 29, Pepe 28, čeh Petr Čech 28, še en portugalec Fabio Coentrao  24, črnogorca Mirko Vučinić 18, Stevan Jovetić pa 17, hrvaški kapetan Darijo Srna 16, turek Arda Turan 15.5, pa portugalec Raul Meireles 15 itd.

Zdaj pa dvoboji;

Turčija – Hrvaška 0-3 V obračunu dveh tekmecev, ki sta imela po hrvaški verziji še neraščiščene račune,  je bilo maščevanje največkrat omenjena beseda in glede na videno, je to uspelo v celoti. Hrvati so nadigrali turke, ki sploh niso uspeli resneje zapretiti gostujočem golmanu in kot radi rečemo, se mu sploh ni bilo treba tuširati. Brati hrvati so že v 2. minuti povedli, potem ko je še ne povsem zaceljeni Vedran Čorluka na levi osmešil svojega nasprotnika in podal pred gol, kjer se je Ivica Olić z izvrstnim gibanjem znebil svojega čuvaja in iz bližine zadel za 0-1. Gol povratnika, slavonskega dobrega duhca, ki se je vrnil v reprezentanco po enoletni odsotnosti zaradi poškodb in ko sem že pri imenih oz. težavah, zdravstveano vprašljiva sta bila pred tekmo golman Pletikosa in že omenjeni branilec Čorluka, ki je bil prerasporejen na pozicijo levega beka, brez katarih so ostali pred srečanjem, na nenaravno pozicijo, beri desnega beka pa je bil postavljen še en centralni branilec, Vida, posledično je debitiral branilski par Šimunić, Schildenfeld, slednji životari v nemški drugi ligi, medtem ko sta se Rakitić in Olić šele vračala po poškodbah oz. grabila prve klubske minute. V sredini je bil še Dujmović, ki je v svojem Dinamu iz Moskve nastopa za B ekipo oz. za drugo moštvo in jasno, da je takšna dvomljiva enajsterica ob zadetku v uvodu srečanja, lažje zadihala, kot pravimo. Sledil je še gol Mandžukića v 32. minuti, ko je preskočil turško obramo in večini je postalo jasno, da za turke ni več povratka. Turkey is stuffed, če poangleziramo malo, še posebaj ko je v drugem polčasu poentiral še Čorluka, potem ko se je ušunjal za turške branilce. Nemoč domačih so sprevideli tudi navijači, ki so začeli skandirati proti selektorju Hiddinku, kasneje so se spričkali z golmanom Demirelom in vse kaže, da gre pri njih za razpad sistema in ni treba biti vedeževalec, da ugotoviš, da bo kmalu prišlo do zamenjave na selektorskem mestu. Nizozemski stil pač ne uspeva turkom in zaradi tega imajo nesigurno branilsko linije, brezidejno sredino in odrezan napad, hrvati pa so vs to izkoristili in z odlično predstavo odigrali eno svojih najboljših partij. Povratna tekma naj bi bila samo formalnost, čeprav hrvati opozarjajo na resen pristop in na že tradicionalno turško bojevitost, a hormon sreče je/bo težko kontrolirati.

Bosna in Hercegovina – Portugalska 0-0 Tudi tukaj je ostalo nekaj neraščiščenih računov, vsaj v bosanski različici, zaradi česar so bosanci goste pričakali z žvižgi, njihovega prvega zvezdnika Cristian Ronalda pa z vzkliki Messi, Messi, kar postaja že nekakšen ritual vseh njegovih nasprotnikov. Naslednji korak je bil motenje z laserji, kar je še drug že tradicionalni pojav, ki ga spremlja na skoraj vseh tekmah, zdaj pa še treningih, zaradi česar jim je vrnil fakiča in spet so sledile kritike o samovšečnosti itd. Se strinjam z njim, da pogosto ostaja nezaščiten, zunaj igrišča in na njem, kjer ga je praktično nemogoče zaustavit, a bosancem je to nekako uspelo. Zaustavili so portugalsko reprezentanco, tudi s pomočjo slabega igrišča, a na drugi strani tudi oni so bili zaustavljeni. Menim, da bi Džeko in kompanija potrebovali vsaj minimalno zmago, saj bo povratna tekma težka preizkušnja, vendar že pri francozih so dokazali, da so sposobni velikih stvari, čeprav jih je na koncu pokopal penal, a tukaj/zdaj je nekoliko drugače, saj že en gol v gosteh lahko zagotovi evropsko prvenstvo. Vsekakor so sposobni zadeti, a se bojim, da so naleteli na premočnega nasprotnika oz. tistega, ki je sposoben zadeti še večkrat in predvsem zadržati nasprotnika, ne glede na oslabljeno zadnjo vrsto, kjer sta po sporih s selektorjem Paulom Bentom, zaenkrat bivša reprezentanta Bosingwa in Carvalho. Zaenkrat najbolj nepredvidljiv par, čeprav so na papirju, kot pravimo, portugalci občutno boljši, beri bolj cenjeni in nenazadnje, ne verjamem da bo prvenstvo lahko minilo brez enega najboljših na svetu, CR7, ki prinaša dobiček, kjerkoli se pojavi, medtem ko Džeko in ostali bosanci le niso toliko mamljivi, ne glede na kvalitete, ki jih posedujejo. Nogomet je že lep čas, več kot samo šport, je eden najdonosnejših poslov in ne podcenjujmo moči denarja.

Češka – Črna Gora 2-0 Pričakoval sem težko tekmo, kar je tudi bila čeprav rezultat oz. gladka zmaga domačih ne odražata tega. Prvi polčas se je zaključil brez zadetkov, v drugem, konkretno v 63. minuti srečanja pa je zadel nogometaš Viktorije iz Plzena, ki tudi nastopa v Ligi prvakov, Vaclav Pilar, kateri se je z leve, po robu kazenskega prostora sprehodil ob črti do osrčja in z močnim ter natančnim strelom načel sokolove. V nogometu velja, da je že takšen rezultat, torej zmaga z 1-0 oz. minimalna zmaga brez prejetega gola sila ugoden rezultat, a čehi se nekako niso zadovoljili samo s tem in v sodnikovem podaljšku, v 92. minuti, je po predložku Rošickega z leve, s strelom z glavo zadel Tomaš Sivok. 2-0 pa je že odličen rezultat in čehi so pred povratnim srečanjem lahko več kot zadovoljni, čeprav je treba opozoriti, da so črnogorci na domačem, čisto drugačna ekipa. Če jim je uspelo v kvalifikacijah v enem, beri v drugem polčasu, proti angležem ujeti zaostanek dveh golov, lahko to ponovijo tudi proti čehom in razumljive so motivacijske izjave Brnovića, da lahko zmagajo s 3-0 oz. da ne morejo še enkrat tako slabo odigrati. Dolžnika sta predvsem prva zvezdnika ekipe, Mirko Vučinić iz Juventusa in Stevan Jovetić iz Fiorentine, ki bosta v torek, v povratnem srečanju, zagotovo najnevarnejša moža na igrišču.

Estonija – Irska 0-4 Tekma, ki se je pričela najkasneje, je dal največ zadetkov, kar smo nekako tudi pričakovali in irci so se izkazali za veliko kvalitetnejšo ekipo od Severne Irske, Srbije in tudi Slovenije. Selektor gostov, italijan Giovani Trapatoni je naštudiral igro nasprotnika in ga že v prvem srečanju dotolkel, pri čemer je imel dolo olajšano zaradi domačih izključitev. Že v tisti nesrečni 13. minuti, za domače, je z glavo zadel Keith Andrews iz Ipswich Towna, po 17-ih minutah igralnega časa pa je Stepanov prejel prvi rumeni karton, po drugih 17-ih pa še enega oz. rdečega. Številčno oslabljeni domači so bili prepuščeni na milost gostov, a je ti niso imeli, po očitnem dogovoru za ofanzivo, so v drugem polčasu gostje rešili vse dvome o potniku na evropsko prvenstvo, kot radi rečemo. Najprej je v 67. minuti, za 0-2 zadel Jonathan Walters iz Stoke Citya, v 71. pa je legendarni Robbie Keane iz LA Galaxya povišal na  1-3, da bo položaj še slabši pa je bil v 76. izključen še domači Raio Piiroja. A irci se niso zadovoljili z 0-3, v 88. minuti je Robbie Keane realiziral še penal in 0-4 je prednost ob kateri brez razmišljanja lahko zapišem, da so irci že na evropskem prvenstvu, prvem po ‘88. Vse skupaj si razlagam, slabo Estonijo za nasprotnika namreč, kot opravičilo/darilo UEFE za tisto proti francozem, Henryevi roki in prav zaradi tega ircem iz srca privoščim, tudi ponovni obračun s francozi, že na Evropskem prvenstvu.

Zapis je bil objavljen 13.11.2011 ob 23:50 in je shranjen pod 2012 - kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, Poljska-Ukrajina. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.