Zapisal izmisljeni | 7.05.2011 - 00:55 - Kategorije: sezona 2010-11

Po zanimivih polfinalnih obračunih v elitni Ligi prvakov, sem z nekoliko manj zanimanja spremljal še Europa league oz. njeni polfinalni tekmi med španskim Villarrealom in portugalskim Portom ter še dvema portugalskima predstavnikoma, Brago in Benfico.

el

Villarreal – Porto  2-3

V obračunu iz ozadja, ki je to postal po prvem obračunu in visoki zmagi Porta, je bilo bolj ali manj znano, da bo v finale napredovala potugalska ekipa, zaradi česar se je naša nacionalka odločila za prenos druge tekme. Medtem pa je v tem obračunu Villarreal pričel podobno kot na gostovanju v Portu, bil je boljši nasprotnik in nanizal je kar nekaj zelo lepih akcij za vodilni gol, preden je v 17. minuti srečanja, Cani pričel z akcijo, v kateri je bil Rossi v prepovedanem položaju, a sodniki so to spregledali in Marcos Suben je lahko podal do že omenjenega Canija, ki mu ni bilo pretežko premagati gostujočega golmana. Lepa akcija z lepotno napako, spregledanim prepovedanim položajem je vzpodbudila domače navijače k glasnem vzpodbujanju svojega moštva, ki je nadaljevalo z nizanjem priložnosti za gol. Porto pa je na drugi strani, v prvi resnejši akciji, v 40. minuti srečanja, izvedel out nekje na sredini, s skrajo desne strani je Hulk prodrl mimo celotne obrambne vrste domačih in z roba kazenskega prostora, z nekoliko sreče zaradi odboja žoge od domačega nogometaša ukanil golmana Lopeza ter izenačil na  1-1. Navijači so onemeli, neverjetni Hulk pa se je lahko spet napenjal in še enkrat več dokazal, da je izjemen napadalec, ne glede na to, da je letos konstantno v senci kolumbijskega soigralca. Falcao je namreč tudi tokrat zadel, v 48. minuti, je po hitri nasprotni akciji in še eni podaji rojaka Guarina, z leve, s približno 10-ih metrov premagal domačega golmana in svoji ekipi zagotovil prednost z 1-2. Resignirani Villarreal je v finišu srečanja le zmogel še toliko moči, da je spreobrnil to srečanje, vendar je to bolj rezultat nezainteresiranosti Porta kot njihove moči, v 75. minuti je namreč po Canijevi podaji z leve, kjer je žoga preletela vse in pristala na drugi vratnici pri Capdevilli, slednji s strelom s 5-ih metrov izenačil na 2-2. Le pet minut kasneje oz. v 80. minuti srečanja, ko je gostujoči argentinec Otamendi s prekrškom zaustavil svojega rojaka na drugi strani, Marcusa Rubena, je italijanski reprezentant Giuseppe Rossi uspešno izvedel penali in postavil končnih 3-2 ter domačim zagotovil tolažilno zmago.

Porto je, ne glede na ta nepomembne poraz, še enkrat več dokazal pravo klaso, po vodstvu z 1-2 in prečki iz prostega strela, s 30-ih metrov, je nekoliko znižal intenzivnost in dovolil/privoščil nasprotniku nekoliko veselja, sebi pa po osvojitvi Lige prvakov 2003/04 zagotovil prvo evropsko finale. Eden najzaslužnejših je mali Mourinho kot ga radi imenujejo, trener Andre Villas-Boas, v odlično ukomponirani ekipi pa moram izpostaviti enega igralca. Seveda, kolumbijec Radamel Falcao je player, ki ga je potrebno omeniti, če ne zaradi drugega, zaradi njegovega 16. letošnjega zadetka v Europa league, s čimer je podrl 15 let star rekord nemca Jurgena Klinsmanna, ki je v Bayernovi šampionski sezoni 1995/96, v takratnem Pokalu UEFA dosegel 15 zadetkov in v finalu z Bordeauxom, na čelu z velikim Zidanom osvojil tudi tekmovanje, predhodno tem.

Braga – Benfica  1-0

V portugalskem obračunu, ki ga, priznam, nisem preveč natančno spremljal, predvsem zaradi nekega aneksa k pogodbi, ki sem ga sestavljal, a par vrstic, vseeno, lahko zapišem. Domača Braga, ki je svoj največji uspeh do sedaj doživela/dosegla, ko je že davne ‘66 osvojila portugalski pokalni naslov, je po senzacionalni uvrstitvi v polfinale tega tekmovanja, uspela izločiti še slovitejšo Benfico. Ekipa nekoč perspektivnega napadalca Porta in portugalske reprezentance Domingosa Paciencije, je po izločitvi slovitega/škotskega Celtica in španske Seville v predtekmovanju za Ligo prvakov, v elitni druščini zelo dobro nastopala v skupini z ukrajinskim Šahtarjem, angleškim Arsenalom in srbskim Partizanom ter osvojitvi tretjega mesta, prestopila v to tekmovanje oz. Europa league, kjer je uspela izločiti poljski Lech iz Poznana, sloviti Liverpool, pa ukrajinski dinamo iz Kijeva in na koncu še, že omenjeno Benfico, ter si prislužiti nastop v velikem finalu. Edini gol na srečanju je, po gostujočem porazu z 2-1, že v 19. minuti srečanja, po udarcu iz kota Viane, dosegel Custodio, ki je bil v kazenskem prostoru gostov najvišji/najspretnejši in je z udarcem z glavo, svoji ekipici zagotovil največji uspeh v zgodovini kluba. Čeprav sta imela oba nasprotnika do konca srečanja še kar nekaj lepih priložnosti za spremembo rezultata, še najbližje je bil gostujoči argentinec Saviola, ki je v v končnici prvega polčasa zadel vratnico, so gledalci videli samo en zadetek na srečanju in po sodnikovem žvižgu za konec srečanja je na Stadionu Axa, sledila velika fešta. Braga je v osmih srečanjih Europa league dosegla samo šest zadetkov, kar pove kar precej o njihovi usmerjenosti, a to v četrtek zvečer ni motilo nikogar, važen je bil rezultat oz. dosežek. Veliko bolj priznana Benfica me je po pravici povedano razočarala, s svojim prvim porazom v letu 2011 pa je izpadla iz tekmovanja in zlahka zapišem, da je bil za njih to zelo drag poraz in samo sprašujejo se lahko ali bi bilo kaj drugače oz. ali bi bili uspešnejši, če ne bi bil, zaradi kazni kartonov, odsoten njihov playmaker, argentinec Pablo Aimar.

Portugalski finale Europa league bosta torej 18. maja, na Aviva stadionu v Dublinu, odigrala Porto in Braga, kar je definitivno veliko presenečenje, a to je eden od čarov nogometa.

Zapis je bil objavljen 7.05.2011 ob 00:55 in je shranjen pod sezona 2010-11. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.