Zapisal izmisljeni | 21.03.2011 - 14:52 - Kategorije: sezona 2010-11

Ni bilo počitka v Europa league tekmovanju, kjer je najboljših šesnajst ekip, odigralo povratna srečanja osmine finala in poskrbelo za prijeten četrtkov večer, v katerem sem spotoma še nekoliko prenovil računalniško sobo oz. spremenil njeno namembnost. A za to objavo to niti ni tako pomembno, saj gre le za nekakšen moj opomnik, torej Europa league; osmina finala /2.

el

Manchester City – Dinamo Kijev 1-0  Za milijonarje iz Manchestra sem mislil, da bodo prilezli precej višje, a jih je na poti proti dejanskem zgornjem razredu evropskega nogometa, presenetljivo, zaustavil Dinamo iz Kijeva, ki je v povratno srečanje prinesel dva gola prednosti oz. kijevskih gladkih 2-0. Že v 3. minuti je prišlo do prvega razburjenja, saj je domači, 30 milijonov eurov plačani italijanski napadalec Mario Balotelli, s slabih petih metrov oddaljenosti od gola, udaril preko in napovedal slab večer, ki se je nadaljeval v 36. minuti ko je s Kung fu udarcem, svojo nogo zaril v prsni koš Popova in si prislužil rdeči karton oz. izključitev. Nekoliko upanja in veselja je v 39. minuti vnesel srb Aleksandar Kolarov, ki je po prostem strelu z desne, z roba kazenskega prostora z natančnim strelom, svojo ekipo povedel v vodstvo z 1-0. Ukrajinci so v nadaljevanju uspeli zadržati vse poskuse domačih, ki po pravici, niti niso imeli preveč zrelih priložnosti za povišanje vodstva oz. izenačenje skupnega rezultata in šele v finišu srečanja sta nekoliko nevarneje zapretila bosanski rezervist, dijamant Edin Džeko in pa preplačani Yaya Toure. Dinamo Kijev, je po letih zatišja in življenja v senci Šahtara, le našel svojo pot zadovoljstva oz. pot stare slave, bi lahko rekli, ter s pametno igro zadržal rezultat pri 1-0 in se uvrstil v četrtfinale, kjer se bo udaril s portugalskim predstavnikom, še enim prijetnim presenečenjem letošnjih evropskih tekmovanj, Brago. Na drugi strani je Manchester City svojo evropsko avanturo zaključil mnogo prej kot so vsi njegovi pričakovali in še enkrat več se je izkazalo, da uspeha ne moreš kupiti. Vsaj instant-uspeha ne in menim, da bo italijanski strateg Roberto Mancini zdržal na njihovi trenerski klopi najdalj do poletja, nato pa pričakujemo nove pregrešno drage nakupe, verjetno po željah novega trenerja.

Zenit – Twente 2-0  Ekipa Zenita je nastopila brez prvega golmana, Vyacheslava Malafeeva, kateremu se je žena Marina, večer prej smrtno ponesrečila v prometni nesreči in v takšnem žalostnem in turobnem ozračju, ni slutilo na dober rezultat oz. izničenje visokega zaostanka 0-3 iz Enschedeja. A uvodna faza je bila dobra in v 17. minuti je Roman Shirokov lepo sprejel podajo v prostor, pri prvem strelu zadel levo vratnico, v popravnem pa odbito žogo le poslal v gol. Dvajset minut kasneje oz. v 37. minuti srečanja je na stadionu Petrovsky završalo, saj je po dobri obrambi gostujočega golmana, ob statični gostujoči obrambni vrsti, odbito žogo v gol poslal Aleksandr Kerzhakov in na semaforju se je izpisalo 2-0 za domače. V drugem polčasu so nato Zenitovci pričakovali ta odrešilni, tretji zadetek, ki bi jim zagotovil vsaj podaljške, a do njega ni prišlo oz. ga domači nogometašem ni uspelo doseči in še drugi veliki favorit je tega večera končal svojo evropsko pot. Škoda, saj sem menil, da imajo celo največ možnosti za letošnjo Europa league, vendar pa se mi zdi, da je bolj kot visok poraz v prvem srečanju, usodo skrojila tista nesrečna smrt matere dveh otrok. Ob vsem skupaj ne smem pozabiti pohvaliti nizozemske ekipe, ki je po mojem mnenju, že zdavnaj presegla vsa možna pričakovanja in v četrtfinalu oz. v prihodnosti jim, od srca, želim obilico uspeha.

Spartak Moskva – Ajax 3-0  V drugem rusko-nizozemskem obračunu pa je bila domača/ruska ekipa veliko uspešnejša od nasprotnika in v 24. minuti srečanja je brazilec Alex z roba kazenskega prostora v ogenj porinil Dmitry Kombarova, ki je zadel za 1-0 in ubil vsa gostujoča upanja o napredovanju. To je pomenilo, da je od tistega trenutka na igrišču obstajala/igrala samo ena ekipa in ta je že v 29. minuti povedla z 2-0, potem ko je strelec prvega gola Kombarov podal do Wellitona, ta pa z natančnim strelom z roba kazenskega prostora povišal vodstvo na že omenjenih 2-0. V drugem polčasu, točneje v 54. minuti, je brazilec Alex z več kot 25-ih metrov, z udarcem iz prostega strela povišal na 3-0 in zatem sta obe ekipi samo še čakali na konec tekme, seveda vsaka z drugačnim razlogom. Spartak za slavje, Ajax pa za čimprejšno pozabo.

Paris Saint Germain – Benfica 1-1  V enem bolj zanimivih duelov oz. parov, ki so se udarili za četrtfinale je gostujoča ekipa povedla z golom Nicolasa Gaitana, ki je presenetil domačega golmana Edela, kateri je bil s precej nespretno reakcijo, eden glavnih krivcev za zaostanek, ki je bil po porazu z 2-1 v prvem srečanju, še večj oz. težje ulovljiv. Pariška ekipa je do izenačenja na 1-1 uspela priti v 35. minuti, ko je po  podaji Erdinca, z lepim volejem zadel Mathieu Bodmer, a več kot to jim ni uspelo doseči, pa čeprav so imeli nekaj izvrstnih priložnosti za 2-1 oz. vsaj podaljške. Erdinc je imel najlepšo, v sodnikovem podaljšku oz. v zadnjih sekundah tekme pa je rezervist Maurice, na spolzkem terenu izgubil ravnotežje in ena zadnjih priložnosti za kaj več kot časten poraz izpad, je splavala po vodi, beri vlažni travi. Benfica gre torej v četrtfinale, kjer se v dveh tekmah pomerili še z edinim preostalim nizozemskim predstavnikom, PSV iz Eindhovna.

Porto – CSKA Moskva 2-1  Portugalski predstavnik je po pomembni zmagi na gostovanju v Moskvi, že v 45. sekundi srečanja, ruski ekipi zabil nov gol, saj je neverjetni Hulk izvedel prosti strel s 46-ih metrov, z desne strani, pri katerem je žoga zletela mimo vseh v kazenskem prostoru, domači napadalec, kolumbijec Fredy Guarin pa je nekoliko zavedel nesrečnega gostujočega golmana Akinfeeva, kateri je ostal na napačni nogi, kot radi rečejo. V 24. minuti je sledila vnovična nesrečna/nespretna situacija, v kateri so domači povečali vodstvo, saj je Ignashevich precej mlako podal nazaj do golmana, ki je nato pri reševanju žoge to izgubil, po podaji Rodrigueza, pa je z močnim strelom za domače zaključil že omenjeni kolumbijec fredy Guarin in vrnitve za ruse ni bilo več, pa čeprav so v 29. minuti nato uspeli znižati na 2-1, ko je po lepi podaji Džagoeva v prostor, z desne zadel srbski reprezentant Zoran Tošić. Domača ekipa je v drugem polčasu uspela zadržati prednost, pri čemer pa jim je sodnik še razveljavil gol za 3-0, a počasni posnetek je razkril, da je strelec Rolando dejansko gol dosegel s pomočjo roke. Zaslužena zmaga in napredovanje portugalske ekipe, ki je imela v povratni tekmi rezultat ves čas pod kontrolo, kakor tudi dogajanje na igiršču oz. igro in CSKA je bil videti precej nebogljen, še posebaj v drugem polčasu, ki je bil obema ekipama, očitno odveč. Kot je kasnejši/petkov žreb določil pa bo moral Porto, po izločitvi CSKA iz Moskve, še nad Spartak iz Moskve, ki je po mojem mnenju slabši od ravnokar izločenega ruskega predstavnika, a pri nogometu je vse možno.

Liverpool – Braga 0-0  Sloviti angleški predstavnik je še enkrat več demonstriral vso svojo nemoč in znova dokazal, da gre za limitirano ekipo, kjer so redki posamezniki, ki lahko igrajo večji del sezone na vrhunskem nivoju in eden takšnih, tisti najpomembnejši, je tokrat na njihovo žalost manjkal. Steven Gerrard je bedo svojih soigralcev odgledal s tribune slovitega Anfield stadiona, kjer je portugalska Braga odigrala ravno prav hrabro in bila po mojem mnenju celo boljši nasprotnik. Njihovi latinski virtuozi so spretno skrivali žogo in domača ekipa je izgubila ogromno moči v tekanju in lovljenju te, gostujoči nogometaši pa so s pametno in kolektivno igro, odbijali tiste redke, konkretne napade domačih. Tudi domačinsko sojenje, kot pravimo nekoliko pristranskem sojenju ni pomagalo Liverpoolu do zmage in v 85. minuti je bilo že kar preočitno, kaj so spregledali sodniki, ko so bili kar štirje domači nogometaši v vsaj meterskem prepovedanem položaju. A tokrat je bila pravica na pravi strani in Braga se je s tem remijem brez doseženih golov, povsem zasluženo, uvrstila v četrfinale, kjer se bo lahko pomerila s še enim od presenečenj tega tekmovanja, ukrajinskim Dinamom iz Kijeva, ki je bil podobno kot Liverpool, še nekaj let nazaj vsaj za razred kvalitetnejša ekipa kot zdaj. Na žalost mnogih pristašev Liverpoola, je njihova ekipa skupek precej limitiranih igralcev, za katere predvidevam, da jih v naslednji sezoni ne bo več v klubu, ob tem pa se večina sprašuje kaj bo z njihovo živo legendo Gerarrdom, golmanom Reino in ostalimi redkimi, ki si ne zaslužijo tega trpljenja.

Glasgow Rangers – PSV Eindhoven 0-1  Po prvem srečanju brez zadetkov je izgledalo kot da bi bil Glasgow Rangersi v prednosti, a PSV je takšna ekipa, da bolj poredko odigra brez doseženega zadetka, kar je odlika ofenzivnejše naravnnih ekip, kakršna tudi so nizozemci. Že v 14. minuti so se moje slutnje/napovedi uresničile, v zelo enostavni akciji je Pieters na levi podal v globino, kjer je bil Dzsudszak najspretneši in najhitrejši in po lepi podaji po tleh, pred domači gol, je s petih metrov zadel Jermain Lens ter svojemu moštvu zagotovil lepo prednost. Precej troma in neokretna domača ekipa je imela bore malo priložnosti za zadetke, še najlepšo je imel Edu v 59. minuti, ko je izvrstno reagiral domači golman, isti igralec pa je le dve minuti kasneje po zmedi v gostujočem kazenskem prostoru, po odboju od prečke, v roko nastreljal kanadčana Hutchinsona , vendar je piščalka sodnika ostala nema, če se smem tako komentatorsko izrazit. Gostje so bili večino tekme boljši nasprotnik, predvsem pa konkretnejši in domači so izgubili z minimalnim rezultatom samo zahvaljujoč dobrim reakcijam svojega golmana Alexandra, nespretnosti gostujočega šveda Berga in pa vratnici, ki jo je v 83. minuti stresel madžar Dzsudzsak. Čisto neprotrebno je bilo domače razburjanje v 89. minuti srečanja, ko je v gostujočem kazenskem prostoru prelakho padel alžirski branilec Bougherra, ako je hotel izsiliti penal, a očitno je del njihove folklore, saj se je nekaj dni predtem v škotskem FA pokalu precej agresivno končal tudi Old firm derby. Nizozemski predstavnik je bil enostavno v obeh srečanjih precej boljša ekipa in je zasluženo napredoval v četrt finale, medtem ko se je Glasgow Rangers po izpadu lahko delno zadovoljil z osvojitvijo ligaškega pokala, kjer se se revanširali prav velikem rivalu, Celticu.

Villarreal – Bayer Leverkusen 2-1  Španska ekipa si je lepo prednost priigrala že v prvem srečanju oz. z zmago v Leverkusnu, kjer pa so pred povratnim srečanjem še vedno upali na nakakšen čudež. A to je trajalo samo do 33. minute, ko je domači Santi Cazorla odigral lepo dvojno podajo z Gasparjem, nato pa rutinirano, z natančnim strelom, domače moštvo povedel v vodstvo z 1-0. V 61. minuti srečanja je gostujoči finski veteran Sami Hyppia podaril žogo Rossiju, ki je nato odigral kombinacijo s Cazorlo, v nadaljevanju akcije pa z diagonalnim strelom, z roba kazenskega prostora, zadel za 1-0. To je bil že osmi zadetek italijanskega napadalca Giuseppe Rossija, ki ga je tudi osamil na vrhu lestvice najboljših strelcev tega tekmovanja. Nemška ekipa je do konca srečanja uspela doseči le tolažilni gol, pa še ta gre na račun Gonzala Rodrigueza, ki je premagal lastnega golmana za 2-1 in menim, da je Villarreal zasluženo napredoval, čeprav sem pričakoval konkurenčnejši Bayer iz Leverkusena, kjer pa imajo baje spet kar nekaj notranjih težav, zaradi česar naj bi Ballack postal rezervist, v dnevih do te objave, pa so šepaetanja, da naj bi njihov trener Heynckes postal tretner Bayerna, vse glasnejša, kakor tudi, da bo že omenjeni Ballack na koncu sezone odšel v New York Red Bull. Kaos torej s trenerji v Nemčiji, kjer je Magath že presedlal iz Schalke 04 v Wolfsburg, Heynckes pa naj bi sledil vzorcu, iz Bayera v Bayern.

Zapis je bil objavljen 21.03.2011 ob 14:52 in je shranjen pod sezona 2010-11. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.