Zapisal izmisljeni | 8.09.2010 - 23:33 - Kategorije: 2012 - kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, Poljska-Ukrajina

Po treh dneh počitka oz. regeneracije, priprav in analiz na naslednje nasprotnike, so reprezentance odigrale v torek še drugo kolo kvalifikacij za Euro 2012.

Skupina A

Turčija – Belgija 3-2 V enem zanimivejših obračunov te skupine so turki nadaljevali z nogometno euforijo, na slovensko žalost pa je sedaj jasno tudi že, da so nadaljevali tudi s košarkarsko, a to je že  tema za drugo rubriko, jaz pa bi rad ostal pri kvalifikacijah za EP 2012. No, pot oz. kvalifikacije za tja so se pričele z novim selektorjem Hiddinkom, ki je kot sem že zapisal v prejšni objavi zapalil vročekrvne  turke z zmago v prvem kolu in ko so takšni jih je res težko ustaviti. Vseeno pa go gostje iz Belgije zdržali uvodni pritisk in nato v 28. minuti srečanja povedli z 0-1, saj je zadel branilec Bayerna, Daniel Van Buyten, a je za domače spet, kot v prvem kolu, zadel njegov klubski soigralec Hamit Altintop ter izenačil na 1-1. Semih Senturk je nato domače povedel v vodstvo, po še enem golu belgijskega branilca Van Buytena in izenačenja na 2-2, pa je tako kot v prvem kolu zadel tudi Arda Turan in Turčiji zagotovil nove tri točke. Turčija ima zaenkrat res veliko razlogov za veselje, belgijski nogometaši pa bodo imeli v prihodnosti še nekaj možnosti za popravo vtisa, medtem ko je slovenska košarkarska reprezentanca dokončno izločena iz boja za odličja.

Nemčija – Azerbajdžan 6-1 Sploh ne bom ponavljal neumnosti Slovenske loterije, ki ne ponudi možnosti za stavit na najsigurnejše dogodke, vsaj 1,01, zaradi česar povsem upravičeno vse več stavničarjev igra na tujih internetnih straneh. Nima smisla pogrevati še enega slovenskega nesmisla, zaradi česar bom rajši izkorisl prostor in čas za strelce, ki so na srčečanju dosegli sedem golov. Za pomlajeno nemško ekipo so zadeli Heiko Westermann, Lukas Podolski, Miroslav Klose 2x, gostujoči igralec Sadigov in pa Holger Badstuber, medtem ko je poraz, z golom za 4-1, nekoliko umilil Vagif Džavadov. Nemčija in Turčija bosta po pričakovanjih obračunali za prvi dve mesti oz. uvrstitev na vrhu, ostali pa bodo igrali za preostala mesta.

Avstrija – Kazahstan 2-0 Avstrijski nogomet je vsaj za razred boljši od kazahstanskega, a situacija na igrišču je bila dolgo časa izenačena oz. so gostje iz Kazahstana imeli neodločen rezultat, 0-0, do samega konca srečanja, potem pa je Red Bull Areno oz. avstijske navijače navdušil gol Rolanda Linza, ki je zadel v sodnikovem podaljšku, točneje v 91. minuti. Veselje se še poleglo ni, ko je v 92. minuti nov gol za avstrijsko reprezentanco dosegel rezervist Erwin Hoffer, ki je tako potrdil prve tri točke in avstrijski reprezentanci vlil upanja za eno od prvih dveh mest, pa čeprav sta nemška in turška reprezentanca izrazita favorita.

Skupina B

Makedonija – Armenija 2-2 V skopskem thrillerju, če se lahko tako izrazim, je bil na koncu izid neodločen, še predtem pa je za goste v 41. minuti srečanja zadel Yura Movsisjan, le minuto kasneje izenačil Mario Gjurovski, v samem finišu tekme oz. v 90. minuti srečanja je goste v vnovično vodstvo popeljal Edgar Manucharyan, globoko v sodnikovem podaljšku, točneje v 94. minuti pa je za 2-2 zadel Ilčo Naumovski. Gol je izvabil erupcijo veselja, čeprav je bil neodločen rezultat, v bistvu razočaranje za domače, saj se je pričakovala zmaga, a bolje išta nego ništa so rekli včasih tudi na tistih prostorih.

Republika Irska – Andora 3-1 Nesrečni irci, kot jih že več mesecev imenujemo, zaradi tiste krivice do katere tokrat ne bo povezave, so tokrat pričakovano komfortno opravili z reprezentanco Andore, ki je dosegla celo več kot je bilo za pričakovati. Kevin Kilbane je domače povedel v vodstvo, Kevin Doyle je povišal na 2-0, v 45. minuti srečanja pa je Cristian Martinez alejo znižal na 2-1 in vnesel nekoliko nemira in napetosti, a je že osem minut kasneje vse to odpihnil Robbie Keane z golom za 3-1. Irci bodo po nekoliko lažjih nasprotnikih v prvih dveh kolih, svojo vrednost lahko dokazalai proti najresnejšema konkurentoma Slovaški in Rusiji.

Rusija – Slovaška 0-1 Derbi vzhodnega dela Evrope je pripadel gostom, ki so očitno v neki slovaški pravljici, saj po debitantskem nastopu na SP 2010 v Južni Afriki nadaljujejo z nizanjem uspehov. Tudi tokrat so, kot v prvem kolu, zmagali z minimalno prednostjo oz. z 0-1, strelec edinega gola na srečanju pa je bil Miroslav Stoch, ki je s tem zadetkom oz. zmago, priboril svoji reprezentanci izjemno pomembne točke. Ruski nogomet je očitno še vedno v krizi, za katero je v veliki meri odgovoren tudi slovenski, a pustimo ruse in nadaljujmo s slovensko reprezentanco.

Skupina C

Srbija – Slovenija 1-1 V jubilejnem 50. nogometnem obračunu pod imenom Srbija, so domači reprezentantje prikazali bledo in nekakovostno igro, ki je zelo spominjala na tisti njihov zadnji obračun s SP v Južni Afriki, le da so se tokrat nekako izvlekli. Tudi slovenska reprezentanca ni bila kaj boljša, a so imeli vsaj priložnosti za gol, vendar pa je Zlatko Dedić še enkret več dokazal, da ni tista kvaliteta za katero se ga ima. Dve lepi priložnosti sta šli v pozabo, a slovenci niso popuščali, v 64. minuti pa je po milimetersko natančni podaji Kirma, zadel Milivoje Novaković in prekinil svoj reprezentančni-strelski post ter Slovenijo povedel v vodstvo z 0-1. Domača ekipa je poskušala narediti pritisk, kar pa jim ni uspevalo preveč dobro, predvsem zaradi netočnih podaj in v določenih trenutkih so izgledali res amatersko. Slovenska vrsta je po doseženem golu nekoliko počakala, pri tem pa imela srečo, saj je bilo nekaj nevarnih poskusov za izenačenje, predvsem pa je srečanje zaznamovala še ena velika sodniška napaka, ko v 82. minuti ni bil dosojen čisti penal za Srbijo, Matej Mavrič-Rožič pa ni bil izključen. No, igra se je nadaljevala in v 87. minuti je Srbija le izenačila, po podaji Rukavine z desne je bil Nikola Žigić višji od Brečka in z glavo zabil za 1-1 oz. vnovično delitev točk. Srbija ostaja neporažena proti reprezentancam bivše držaave, Slovenija pa ostaja brez zmage proti istim oz. reprezentancam bivše države.

Italija – Ferski Otoki 5-0 V tekmi, kjer ni bilo v nobenem trenutku dvomov o zmagovalcu, so si Azzuri kot jih imenujemo, z visoko zmago lahko nekoliko napolnili samozavest, ki je bila zamajana po izpadu s SP v Južni Afriki in ne preveč prepričljivi tekmi v prvem kolu kvalifikacij oz. v prejšnem krogu. Alberto Gilardino, Daniele De Rossi, Antonio Cassano, Fabio Quagliarella in Andrea Pirlo so bili strelci, ki so nekoliko omilili navijaške kritike na svoj račun ter selektorju Prandelliju zagotovili nekoliko mirnejše delo.

Skupina D

Bosna in Hercegovina – Francija 0-2 V derbiju skupine D, so francozi končno prekinili svojo agonijo, ki je trajala že nekaj mesecev in v kateri so izgubili podporo skoraj vseh v bližini. Rešitelj Karim Benzema je v 72. minuti srečanja dosegel gol izjemno atraktiven gol s predhodno pirueto v kazenskem prostoru domačih, za vodstvo z 0-1 in verjetno ni daleč od resnice, ko je dejal, da je dosegel najpomembnejši gol v karieri. V 78. minuti srečanja pa je po enem od nedosojenih prekrškov za BiH reprezentanco, stekla hitra nasprotna akcija gostov, v kateri je bil najspretnejši Florent Malouda, ki je zadel za 0-2 in dokončno odrešitev francoskega nogometa, ki je bil v enem najbolj črnih obdobij. Preoptimistično nastrojena domača publika je svoje razočaranje ob domačem porazu izrazila z metannjem predmetov na zelenico, zaradi česar je bila tekma celo nekaj minut prekinjena. Po prvih dveh kolih je to izredno zapletena skupina, kjer je presenetljivo na vrh lestvice prišla celo Albanija.

Albanija – Luksemburg 1-0 Albanija nadaljuje s pozitivnimi rezultati, in čeprav gre na drugi strani za enega najslabših nasprotnikov oz. najslabših reprezentanc te celine, je vsaka zmaga dobrodošla, prav tako pa točke in albanci jih imajo po prvih dveh kolih največ oz. 4, ob najboljši gol razliki pa zasedajo celo prvo mesto v skupini. Še skok nazaj na tekmo, kjer je edini gol na srečanju dosegel Hamdi Salihi in za vsaj mesec dni na vrh skupine ustoličil reprezentanco Albanije.

Belorusija – Romunija 0-0 Po presenetljivi zmagi v prvem kolu je domača reprezentanca tokrat ostala brez novih treh točk, saj je romunska reprezentanca uspela zadržati solidnih 0-0 in kaže, da bo razplet v tej skupini še sila zanimiv. Težko bi rekel katera od obeh ekip je s takšnim stanjem, rezultatom tekme oz. lestvico skupine D zadovoljnejša.

Skupine E

Švedska – San Marino 6-0 Gladka zmaga domačih, kjer je dva gola dosegel Zlatan Ibrahimović, dva je v lastno mrežo pospremil nesrečni Davide Simoncini, po en gol pa sta dosegla še Andreas Granquist in pa Marcus Berg. Pričakovano, bi rekel/zapisal in švedi so po prvih dveh kolih od svetovnih podprvakov prevzeli vrh lestvice z gol-razliko 8-0.

Nizozemska – Finska 2-1 Svetovni podprvaki so definitivno pričakovali lažje delo proti skandinavski ekipici, ki ni nikoli imela pomembnejše vloge v nogometu. Domači so povedli z goloma Klaas-Jan Huntelaarja v 7. in 16 minuti srečanja, ki se je že prebil med 10 najboljših strelcev nizozemske reprezentance vseh časov, v 18. minuti pa je finski napadalec Mikael Forssell, z glavo, znižal na 2-1, a po zelo potentnem pričetku tekme, do konca te ni bilo novih zadetkov, kar pomeni, da ima Nizozemska pred nadaljevanjem kvalifikacij 6 točk, Finska pa ostaja zaenkrat še brez.

Skupina F

Gruzija – Izrael 0-0 V medijsko nezanimivem dvoboju je bila takšna tudi sama tekma, saj gledalci tega dvoboja niso videli golov, po informacijah, ki sem jih videl na internetu pa tudi sama tekma ni bila kaj prida.

Hrvaška – Grčija 0-o Tudi ta tekma je bila precej podobna, pri občasnih preskokih na TV-ju pa sem videl, da se tega zaveda tudi hrvaška javnost, saj je bilo kar nekaj žvižgov namenjenih domači reprezentanci, katero je znal okarati tudi komentator, kar se ne zgodi pogosto. Hrvati se očitno po neuvrstitvi na SP v Južni Afriki, bojijo še enega neuspeha, slabe igre njihovih reprezentantov pa jim ne vlivajo poguma, podobno pa je v Grčiji, kjer večina ne zaupa novemu selektorju.

Malta – Latvija 0-2 Po domačem porazu se je Latvija hitro opomogla oz. so njeni igralci prebrodili psihološko bariero, Kaspar Gorkšs ter izgubljeni Maris Verpakovskis pa sta dosegla edina gola na srečanju oz. v skupini, kar je latvijce vrnilo v boj za vrh.

Skupina G

Švica – Anglija 1-3 Angleška reprezentanca kljub nemiru ob sex-aferi Rooneya ne popušča na igrišču in prav grešnik je prvi načel mrežo gostiteljev ter svojo reprezentanco z golom že v 10. minuti srečanja  povedel v vodstvo z 0-1. V drugem polčasu je začeto nadaljeval, meni všečni igralec Adam Johnson, ki je v 69. minuti povišal na 0-2, le dve minuti zatem pa je albanski švicar Xherdan Shaqiri s super-strelom znižal na 1-2 in vnesel nekoliko napetosti ter nervoze, katero pa je v 88. minuti razrešil Darren Bent, z golom za dokončnih 1-3. Nekako se mi zdi, da je angleška reprezentanca z zmagama nad najnevarnejšima konkurentoma že po dveh kolih precej blizu dokončnemu prvemu mestu v skupini.

Bolgarija – Črna Gora 0-1 Črnogorci so se z golom Elsada Zverotića za zmago z 0-1, na gostovanju pri neprepoznavnih bolgarih, zelo približali željenemu drugemu mestu, kar zveni kot presenečenje, a šesti čut mi je veleval, da bi v teh kvalifikacijah znali presenetiti, na kar sem tudi opozoril že v prejšni objavi. So far so good bi rekel Dave.

Skupina H

Danska Islandija 1-0 V severnjaškem obračunu so bili pričakovano boljši domači, a zmaga z 1-0 je precej manj kot smo mnogi pričakovali, čeprav so skandinavske ekipe znane kot moreče, s preveč šablonsko igro in premalo kracije, kar velikokrat preivede do majhnega števila zadetkov. Na žalost tistih, ki so gledali dvoboj je tokrat zadel samo Thomas Kahlenberg, gol odrešitve pa je bil dosežen v sodnikovem podaljšku oz. 91. minuti in danci so bili več kot zadovoljni s tem golom, islandci na drugi strani pa seveda toliko bolj razočarani.

Norveška – Portugalska 1-0 Tudi Portugalska, tako kot še nekatere slovite reprezentance, teh kvalifikacij ni pričela nič kaj dobro in po domačem razočaranju v prvem krogu oz. remiju s 4-4 je bilo tokrat še slabše. Portugalski golman Eduardo je namreč v 21. minuti pomislil, da bi bil lahko zelo dober igralec in ne samo golman, zaradi česar se je spustil v nepotrebno preigravanje naspotega napadalca, pri čemer je izgubil žogo in Eriku Husekleppu, ki je bil v bližini, ni bilo pretežko zadeti praznega portugalskega gola. Ker se v nadaljevanju izid tekme ni več spreminjal oz. nogometaši obeh ekip niso več zadeli gola, je reprezentanca Norveške osvojila pomembne tri točke in se učvrstila na prvem mestu s šetimi točkami iz dveh tekem.

Skupina I

Češka – Litva 0-1 Ne preveč dober začetek kvalifikacij za češko reprezentanco, ki je v prvem kolu pauzirala oz. je svoje prvo srečanje odigrala prav v torek proti Litvi, za katero je edini gol na srečanju dosegel Darvydas Sernaš in svojo reprezentanco popeljal proti vrhu lestvice skupine I.

Škotska – Liechtenstein 2-1 Še eno srečanje, ki se ni odvijalo po pričakovanjih, saj so gostje povedli z golom legendarnega Maria Fricka, rekorderja po nastopih in zadetkih za svojo reprezentanco. V drugem polčasu so domača hrabra-srca le zaigrala konkretneje in Kenny Miller je izenačil v 63. minuti, Stephen McManus pa je globoko v sodnikovem podaljšku oz. v 95. minuti srečanja le zadel za 2-1 in škotom prinesel pomembne tri točke za vrh lestvice.

Zapis je bil objavljen 8.09.2010 ob 23:33 in je shranjen pod 2012 - kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, Poljska-Ukrajina. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.