Zapisal izmisljeni | 3.07.2010 - 11:51 - Kategorije: 10. četrtfinale

Kot sem pričakoval, je bila to izenačena tekma, a zagotovo ni nihče pričakoval tako napete končnice, venar bo najbolje da grem po vrsti.

Gana je kot še edina preostala afriška reprezentanca imela zgodovinsko priložnost postati prva afriška ekipa v polfinalu svetovnega prvenstva, vendar je bil njen nasprotnik, vedno neugodni Urugvaj. Prvi polčas je bil, recimo temu, povprečen, tisti tipični obračuni na sredini igrišča z redkimi priložnostmi za zadetek. Če se ne motim, sta bili najzrelejši tista v 17. minuti, ko je Urugvaj izvedel udarec iz kota in pa v 30. minuti srečanja, v enem od hitrih ganskih nasprotnih napadov, a je po obeh izid ostal 0-0. Tako je bilo vse do sodnikovega podaljška prvega polčasa, ko je nekje na sredini igrišča do žoge prišel Sulley Muntari, je nekaj trenutkov vodil, potem pa opazil, da nima preveč dobrih ofenzivnih rešitev in z več kot 30-ih metrov udaril proti golu. Močan in ne toliko precizen strel je končal v golu urugvajcev, za katerega bi lahko delno krivili golmana Muslero, saj je šla žoga skoraj po sredini gola. Euforija na afriškem kontinentu, stadionu in med igralci Gane, ter njihovem strokovnem vodstvu, s katerim je imel prav Sulley Muntari že nešteto sporov. Selektor Rajevac je na tem prvenstvu po tekmi z Australijo že suspendiral problematičnega Muntarija, a je po prošnjah kapetana in predsednika nogometne zveze to odločitev preklical. V trenutkih vodstva Gane se je ta odločitev zdela kot ena najboljših, a v drugem polčasu je Urugvaj pokvaril vso afriško idilo. Diego Forlan je namreč v 55. minuti srečanja zadel iz prostega strela, z 20-ih metrov, nekoliko z leve, v daljši golmanov kot. 1-1 in veselje na južnoameriški strani, pri tem pa je velik del krivde za prejeti gol tudi na golmanu Kingsonu, kateri se je predčasno začel gibati v napačno smer, pri tem pa ga je strelec ujel na napačni nogi, kot temu radi rečemo. Po nekoliko aktivnejši igri Gane v prvem polčasu je bil v drugem Urugvaj boljši nasprotnik in Luis Suarez je imel v 62. in 77. minuti lepi priložnosti za vodstvo, katerih pa ni izkoristil in zlahka bi postal tragih srečanja. Po rednem delu tekme je šla tekma v podaljške, kjer so bili fizično močnejši reprezentanti Gane, posledično tudi aktivnejši in nevarnejši, a do 120. minute ni bilo zadetkov. V zadnjih sekundah pa je sledil thriller oz. napetost, kot sem zapisal v uvodnem stavku. Po prostem strelu Gane je nastala zmeda v kazenskem prostoru Urugvaja, kjer so urugvajci na vse možne načine reševali poskuse afričanov, po strelu Stephena Appiaha so to storili regularno, po strelu Dominica Adiyiaha pa je Luis Suarez z obema rokama izbil z golove črte in sodnik je zapiskal. Na stadionu je završalo, med nami, ki smo spremljali tekmo pa tudi. V času naših krikov navdušenosti/razočaranja je sodnik dodelil Suarezu rdeč karton oz. ga izključil iz igre, reprezntanci Gane pa povsem upravičeno dosodil penal. Odgovornost je po dveh zadetih penalih, v predhodnih srečanjih, prevzel napadalec Asamoah Gyan, ki je imel v sodnikovem podaljšku četrtfinala nogometno usodo afriške celine na sebi. Zalet, strel, žoga je poletela ….. in zadela prečko, se odbila navzven in rezultat je ostal 1-1, sodnik pa je odpiskal konec podaljška. Nesrečni Luis Suarez je solze razočaranja zamenjal z  euforijo radosti, saj je s svojo nešpotno potezo oz. namernim igranjem z roko, rešil svojo reprezentanco, kar se mi zdi moralno sporno, a to je pač nogomet, sestavljen iz vzponov in padcev, pravih in napačnih odločitev, kjer napačne zlahka postanejo prave in prave napačne.

Sledili so penali, kjer je v prvi seriji najprej udaril Diego Forlan, na ganski strani pa tragih Asamoah Gyan, ki je bil tokrat uspešen. V drugi seriji je za urugvajce zadel Mauricio Victorino, za gance pa Stephen Appiah, v tretji pa je zadel Andres Scotti, pri afriški ekipi pa je zgrešil John Mensah. Afriško razočaranje je kmalu izginilo, saj je v četrti seriji zgrešil Maxi Perreira, a je takoj za njim zgrešil še mladi Dominic Adiyiah in peti izvajalec urugvajske ekipe je imel priložnost zaključiti to napeto srečanje. Sebastian Abreu je vzel zalet in udaril po žogi, vendar ni šlo za močan strel kot bi pričakovali, temveč za panenko, kot pravimo takšnim strelom. Izjemna hladnokrvnost in eleganca za mojstrsko podkopan strel, kjer je ganski golman Kingson že ležal na tleh, žoga pa je v počasnem loku padala v gol.

Goool in Urugvaj se je uvrstil v polfinale, pri tem pa bi lahko zapisal še citat Od pekla do raja.

Gana, z njo pa celotna Afrika je žalovala, ganski junak oz. najboljši igralec in strelec tega turnirja Asamoah Gyan je bil veliki tragik srečanja, ob njem še mladi Adiyiah, pa Mensah, vsekakor tudi golman Kingson, a ko se bo vse nekoliko poleglo, bodo vsi skupaj veliki afriški junaki.

Že kar nekaj let se pričakuje oz. najavlja katera od afriških reprezentanc na vrhu svetovnega nogometa, a jim to zaenkrat še ni uspelo. Kamerun ‘90, Senegal 2002 in Gana 2010, so prišle so sedaj najvišje oz. do četrtfinala, kjer je tokrat prečka preprečila zgodovinski uspeh, a verjamem, da bo prišel tudi njihov čas, mogoče že na naslednjem prvenstvu 2014 v Braziliji.

Vsekakor je pohvalno družno navijanje vseh teh sprtih afriških plemen oz. narodnosti in držav za edino preostalo afriško reprezentanco oz. za vse, ki so sodelovale na svetovnem prvenstvu in kar težko si predstavljam takšen primer v Evropi, kjer so večletna rivalstva privedla že kar do sovraštev, kar pa vsekakor ni cilj nogometa.

Nogomet je ena fantastična igra, v kar nas je prepričala še enkrat več oz. v četrfitnalnem obračunu Urugvaja in Gane, kjer so imeli nekoliko več znanja/sreče gogometaši Urugvaja, ki se po dolgih letih vračajo v svetovni nogometni vrh.

Zapis je bil objavljen 3.07.2010 ob 11:51 in je shranjen pod 10. četrtfinale. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.