Zapisal izmisljeni | 3.04.2010 - 00:44 - Kategorije: sezona 2009-10

Še dobro, da sem pravočasno zaključil prejšnjo objavo v tej rubriki, kajti sinoči so odigrali že prve četrtfinalne tekme v tem-novem tekmovanju Europa league oz. nasledniku UEFA cupa …..

uefael

Benfica – Liverpool  2-1

Tekma, ki so jo upravičeno okarakterizirali kot derbi dneva, saj sta Benfica in Liverpool dva kluba izjemnih tradicij in uspehov, ki imata skupaj kar 49 naslovov, a nekje sem zasledil zanimiv opis, da sta kot babičina srebrnina, kar pomeni, da že nekaj čas ni bilo željenih uspehov.  Liverpool že od leta 1990 ni bil državni prvak, žarek sreče je posijal leta 2001, ko so osvojil Pokal UEFA oz. predhodnik tega tekmovanja v izjemni tekmi proti Alavesu, ter nekoliko kasneje v še eni izjemni tekmi oz. finalu Lige prvakov 2005. Tudi Benfica ni blestela zadnja leta, v domačem prvenstvu že šest sezon lovi državni naslov, a s prihodom slovitega Rui Coste na mesto športnega direktorja, se kažejo boljši časi in Benfica ima po daljšem času spet zelo dobro ekipo, po mojem okusu, če smem dodati. Derbi dneva, ki ga je prenašala tudi slovenska nacionalka se je pričel zelo dobro za sloviti Liverpool, kateri je že v 9. minuti srečanja povedel. Prosti strel z desne strani je izvedel Steven Gerrard, podal ostro/po tleh v kazenski prostor, kjer je Daniel Agger s peto zadel za 0-1. Od tu naprej sem videl samo še Benfico, ki je nizala svoje priložnosti, za razred boljši od vseh pa je bil, na tem blogu že hvaljeni 22-letni argentinec Angel Di Maria. No, v 30. minuti srečanja pa je prišlo do ključnega trenutka, saj je pri gosteh po lastni neumnosti rdeči karon prejel Ryan Babel, ki je po prekršku nasprotnika nad njegovim soigralcem, poskušal urejati stvari nekoliko po svoje. Številčno močnejša Benfica je krenila še ofanzivneje, vendar v prvem polčasu ni uspela doseči izenačenja,  čeprav je bila nekajkrat zelo blizu. V nadaljevanju oz. v drugem polčasu je v 59. minuti srečanja, po prostem strelu paragvajca Oscara Cardoza in odboju žoge od vratnice, v kazenskem prostoru gostov Emiliano Insua storil prekršek nad Pablom Aimarjem, Oscar Cardozo pa je zanesljivo izvedel kazenski strel/penal in končno izenačil na 1-1.  Dvajstet minut kasneje oz. v 79. minuti, po seriji domačih napadov in totalni afanzivi Benfice je sledil še en penal, saj je Jamie Carragher v svojem kazenskem prostoru namerno igral z roko, hrabri sodnik pa je dosodil še en penal, katerega je ponovno izvedel Oscar Cardozo in Benfico povedel v vodstvo z 2-1. Do konca srečanja se rezultat ni več spreminjal in Benfica si je pred povratno tekmo oz.  gostovanjem v Liverpoolu priigrala gol prednosti, čeprav bi po prikazanem imeli lahko še obilnejšo prednost. Za zaključek še to, da se strinjam s športnim gostom, Marjanom Pušnikom, ki je opazil, da je bi sodnik nekoliko na strani domačih, predvsem pri prekrških, a ne glede na to je zmaga domačih čista. Povratno srečanje bo poslastica.

Fulham – Wolfsburg  2-1

Presenečenje tekmovanja, Fulham je nasprotnika pričakal z zelo slabo trenutno formo, saj je v zadnjih devetih srečanjih imel kar osem tekem brez zmage, edina zmaga pa je bila tista veličastna – proti italijanskem Juventusu, prav v tem tekmovanju, ki jih je pripeljala v četrtfinale. Mogoče prav zaradi strahu pred še enim slabim rezultatom, v  prvem polčasu niso uspeli doseči gola, čeprav je bilo nekaj lepih priložnosti za to, a ta prvi polčas bi na kratko lahko opisal kot dolgočasen. V drugem pa se je premaknilo na bolje, saj je v 60. minuti srečanja Bobby Zamora najprej s sjajnim golom povedel Fulham v vodstvo z 1-0, štiri minute kasneje oz. v 64. minuti pa je lepo podal do Damiena Duffa, ki je z roba kazenskega prostora, z natančnim udarcem povečal na 2-0 za Fulham. Takšen, zelo dober rezultat za domače je ostal do 89. minute, ko je po podaji bosanca Zvezdana Misimovića, z glavo zadel Alexander Madlung in svoji ekipi priboril kar ugoden rezultat pred povratnim srečanjem, čeprav se je pred tekmo otepala poškodbe njihovega najboljšega igralca, bosanskega reprezentanta Edina Džeka, ki naj bi bil več kot polovica moči Wolfsburga. Z zdravim/okrevanim in razpoloženim Edinom Džekom je v povratni tekmi vse mogoče in kljub slabi prvi tekmi imajo lepe možnosti za napredovanje, saj so znani kot ekipa, ki igra za gol več.

Hamburger SV – Standard  2-1

Obe ekipi sta se v domačih prvenstvih že oprostili od boja za naslov državnih prvakov, tako da je Europa league postala prioriteta. Gostitelj finalne tekme Hamburg oz. njihov klub Hamburger SV se je še drugič zapored pomeril z belgijskim predstavnikom, potek ko je v prejšnji fazi izločil Anderlecht in je pred srečanjem imel niz šestih tekem brez poraza v tem tekmovanju, gostje oz. Standard pa je prvič po daljenm letu 1982 v četrtfinalu kakega evropskega tekmovanja. Gostje so dobro zaustavili prvotni val napadov domačih, nato pa v 31. minuti po strelu iz kota povedli, najvišji/najspretnejši pa je bil ponovno njihov mladi reprezentant Konga, Dieumerci Mbokani. Domači so nato krenili po izenačenje in najprej je sloviti Ruud Van Nistelrooy zadel prečko, nekoliko kasneje oz. v 42. minuti srečanja pa je sodnik dosodil penal, saj je bil reprezentant Burkine faso, Jonathan Pitroipa po solo prodoru na levi strani, v kazenskem prostoru gostov  zaustavljen s prekrškom. Zanesljivi strelec oz. izvajalec kazenskega strela/penala, za 1-1,  je bil hrvaški reprezentant Mladen Petrić. Euforija na stadionu se je komaj dobro umirilia, že je padel nov gol. V 45. minuti srečanja oz. tik pred koncem prvega polčasa je Ze Robero podal na desno do Dennisa Aoga, ki je lepo in natančno podal v kazenski prostor, tam pa je izkusni Ruud Van Nistelrooy podstavil nogo in zadel za že omenjenih 2-1. Ker v drugem polčasu ni bilo zadetkov, se je tekma končala z rezultatom prvega polčasa oz. z 2-1 za Hamburger SV, ki je srečanje odigral brez dveh pomembnih/poškodovanih igralcev Marcela Jansena in mladega nizozemca Eljera Elia, pred povratnim srečanjem v Belgiji, pa oba moštva gojita upanje za napredovanje.

Valencia – Atletico Madrid 2-2

Domača Valencia je po uspešnem razdobju med leti 2000 in 2005 kar nekoliko poniknila in klub ni imel večjih uspehov ne v španskem prvenstvu, ne v evropskih pokalih, s to novo generacijo, kjer kraljujeta in navdušujeta David Villa in David Silva pa je vse mogoče, lep dokaz za to pa je prejšnje kolo oz. gostovanje pri Werderju, kjer so odigrali izjemno tekmo s končnim rezultatom 4-4. Prav zaradi takšnih tekem oz. teh dveh nogometašev so druga najbolj učinkovita ekip tekmovanja, hkrati pa s 34. rumenimi kartoni tudi najbolj groga. Dejstvo je, da tudi njihov nasprotnik Atletico Madrid goji podoben stil igranja, z Diegom Forlanom in Sergiom Aguerom v napadu in pred tekmo je bilo večino napovedi, da bo to tekma z veliko goli. Španski derbi Europa league na Mestalli pa je v prvem polčasu ostal brez zadetkov, že v drugem pa so se igralci obeh moštev razigrali in gostje so v 59. minuti po hitrem nasprotnem napadu urugvajca Diega Forlana in argentinca Sergia Aguera povedli z 0-1, akcijo pa je z golom iz neposredne bližine zaključil urugvajec. Nekoliko šokirana domača ekipa je kljub vsemu kmalu uspela izenačiti, strelec za 1-1 pa je bil z izjemnim strelom z velike oddaljenosti portugalec Manuel Fernandes. Že v 72. minuti srečanja je prišlo do nove spremembe rezultata, po gostujočem kotu in podaji z glavo, pa je s strelom z glavo iz neposredne bližine zadel gostujoči kapetan Antonio Lopez. Valencia je nato v finišu tekme krenila z vso močjo in v 82. minuti srečanja, po lepi kombinaciji na desni streni in podaji Vicenteja, je povratno žogo zadel izjemni strelec David Villa in svoji ekipi zagotovil neodločen rezultat, saj nato do konca srečanja ni bilo več zadetkov. Verjetno najbolj odprt dvoboj, pred povratnim srečanjem.

Zapis je bil objavljen 3.04.2010 ob 00:44 in je shranjen pod sezona 2009-10. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.