Zapisal izmisljeni | 27.02.2010 - 01:24 - Kategorije: sezona 2009-10

Po prestižni Ligi prvakov so svoje povratne tekme odigrali v podcenjeni Europa league, a zame je to tekmovanje kar nekako zanimivejše, razloge za to pa sem opisal že v prejšnji objavi v tej rubriki ….

Torej,  Europa league 1/16 – povratne tekme

le

Benfica – Hertha 4-0

Že v torek so se pomerili nogometaši Benfice in Herthe oz. veliki domači/portugalski favoriti in v izgubljeni sezoni zbegani nemški outsiderji. Domača Benfica, ki ima po mojem mnenju, po daljšem času spet izvrstno ekipo, je v 25. minuti srečanja po dvojni podaji nekoč čudežnih argentinskih dečkov, Aimar-Saviola-Aimar, z golom Pabla Aimarja povedla z 1-0. V drugem polčasu je Benfica le prestavila v višjo prestavo in še en izvrstni argentinec Angel Di Maria je v 47. minuti t desne strani lepo podalpred gol, kjer je iz nposredne bližine zadel paragvajski napadalec Oscar Cardozo. V 59. minuti je, po akciji iz kota, odbito žogo v gol, za 3-0 pospremil španski vezist Javi Garcia, že v 62. minuti pa je spet Di Maria izvrstno podal do Cardoza, ki je žogo sprejel na prsa in jo zabil za 4-0. Pričakovana visoka zmaga domačih, katerim nemška ekipa ni bila dorasla.

Anderlecht – Athletic Bilbao 4-0

Kar nekaj časa sem čakal na potrditev kvalitet, na tem blogu že nahvaljenega nogometaša domačega kluba, ki je tokrat pokazal ves svoj razkošen talent. Samo 16-letni belgijski črni biser Romanu Lukaku, je že v 5. minuti srečanja z roba kazenskega prostora zadel za vodstvo z 1-0, v 26. minuti pa je prodrl po desni strani in kreiral napad, kjer je lastnega golmana premagal gostujoči branilec Mikel San Jose. Po vodstvu Anderlechta z 2-0 pa Athletic Bilbao kar ni mogel sestaviti svoje igre in očitno je bilo, da je v brezupnem položaju oz. ne bo mogel doseći vsaj dveh golov, kolikor jih je tedaj potreboval. Ob polčasu je moštvo Anderlechta zajelo potrebno sapo in v nadaljevanju pokončalo nasprotnika, saj je že v 49. minuti z glavo zadel madžar Roland Juhaz, v 68. minuti srečanja pa je z izvrstnim strelom s približno 20-ih metrov zadel izvrstni igralec prihodnosti 22-letni Jonathan Legear. Odlična demontaža španskega predstavnika, katerega je odpihnilo domače moštvo v izjemno ofenzivni postavitvi 4-3-3. Kaj zapisati za Athletic Bilbao po takšni tekmi? Po suverenih nastopih v prvi fazi tekmovanja so bili tokrat nerazpoznavni in njihov nasprotnik, tokrat odlični Anderlecht se je zasluženo uvrstil v naslednjo fazo tekmovanja.

Galatasaray – Atletico Madrid 1-2

Na stadionu Ali Sami Yen se je obetala ena od poslastic večera, vendar sem se odločil za ogled druge tekme, za kar mi na koncu ni bilo žal, a srečanje Galatasaray – Atletico Madrid je imelo svoje čare. Prvi polčas je minil z nekatermi poskusi obeh ekip, ki pa niso prinesli spremembe rezultatov, do tega pa je prišlo, ko je v 66. minuti srečanja za goste zadel portugalski reprezentant Simao Sabrosa in svojo ekipo povedel v vodstvo z 0-1. Le tri minute je potrebovala turška ekipa za odgovor oz. samo do 66. minute, ko je z leve strani podal Arda Turan, v kazenskem prostoru pa je bil spet najspretnejši in najvišji v skoku, reprezentant Slonokoščene obale Abdul Kader Keita, ki je izenačil na 1-1. Euforija na domačem stadionu je trajala so samega konca srečanja, saj so domači navijači upali na še en gol in uvrstitev v naslednji krog, vendar je njihove upe razblinil urugvajski reprezentant Diego Forlan, ki je tekmo pričel kot rezerva oz. v 42. minuti vstopil namesto Sergia Aguera. No, Diego Forlan je iskal ugoden prostor za strel po robu kazenskega prostora in ko ga je enkrat našel je ustrelil in zadel za vodstvo z 1-2 oz. za uvrstitev Atletica Madrida v naslednjo fazo.

Roma – Panathinaikos 2-3

Zame presenečenje dneva. Domača ekipa je sicer pričela bolje in norveški bombarder John Arne Riise je v 11. minuti srečanja s svojim prostim strelom Romo povedel v vodstvo z 1-0, v veliko pomoč pa mu je bil “živi zid” gostov, od katerega se je žoga nekoliko odbila, prevarala golmana Donija in svojo pot zaključila v golu gostov.Verjetno bi pri tem rezultatu vsakdo že pomislil, da je to zaključena zgodba, Roma je dosegla željeni gol in bo svojo prednost, na tipično italijanski način, zadržala do konca srečanja in se uvrstila v naslednji krog tekmovanja. A ni bilo tako, Roma je imela blackout v zadnjih minutah prvega polčasa, ko je v petih mintah prejela kar tri gole, saj je v 40. minuti srečanja Sotiris Ninis zaradi nepotrebnega prekrška Daniela De Rossija nad njim, iztržil kazenski strel oz. penal, katerega je uspešno realiziral Djibril Cisse, nekaj minut kasneje oz. v 43. minuti pa je Sotiris Ninis s slabih 20-ih metrov natančno streljal in zadel za 2-0, v 45. minuti pa še en šok za domače, saj je lepo globinsko podajo Ninisa sprejel Cisse, v šprintu preigral domačega golmana in povišal na 1-3. V drugem polčasu je raztresena/demolarizirana Roma poskušala nemogoče oz. izvesti preobrat, a več kot častnega zadetka ni uspela doseči. Strelec za nekoliko znosnejši poraz z 2-3 je bil v 67. minuti srečanja Daniele De Rossi, ki je naletel na eno odbito žogo, za kaj več pa ta večer ni bilo moči, znanja, kapetana Francesca Tottija oz. vsega skupaj. Zasluženo napredovanje Panathinaikosa predvsem po zaslugi, ta večer izjemne naveze Sotiris Ninis-Djibril Cisse, ki je v igralnem sistemu 4-2-3-1 kreirala in dosegla vse tri gostujoče gole.

Olyimpique Marseille – FC Kopenhagen 3-1

Tekma, ki je veljala za eno manj zanimivih, saj je bila domača ekipa po zmagi v Kopenhagnu, tudi na domačem igrišču veliki favorit. Svojo vlogo je upravičila in z ofenzivno postavitvijo 4-3-3, po dominanci na terenu šele v 43. minuti dosegla prvi gol, ko je s strelom po tleh, nekoliko z leve, zadel Hatem Ben Arfa. V drugem polčasu srečanja je Olyimpique Marseille oz. Bakari Kone dokončal pričeto in v 62. minuti po lepi podaji Taye Taiwa, preigral golmana ter se z žogo sprehodil v gol, v 78. minuti pa je dosegel še en zadetek in svojo ekipo povedel v vodstvo s 3-0. V nadaljevanju srečanja je ekipa Kopenhagena uspela le doseči častni gol, saj se je v 87. minuti prepovedanemu položaju spretno izognil Ailton Almeida in zadel za končnih 3-1. Pričakovani dve zmagi Olyimpique Marseilla in napredovanje v naslednjo fazo tekmovanja in častno slovo FC Kopenhagna, že kar rednega udeleženca evropskih tekmovanj.

PSV – Hamburger SV 3-2

Nizozemski PSV je lovil zastanek s prve tekme, ko je izgubil v Hamburgu z 0-1 in že v 2. minuti srečanja je opisani zaostanek izničil, saj je 23-letni madžarski reprezentant Balazs Dzsudzsak prodrl po levi strani, podal do srba Danka Lazovića, ta pa je žogo nekako podaljšal do prav tako 23-letnega švedskega reprezentanta Ola Toivonena, ki je zadel za 1-0. V nadaljevanju se je tempo igre nekoliko umiril in ko je vse kazalo, da bo tekma postala uspavanka je v 43. minuti srečanja ponovno zablestel madžar Balazs Dzsudzsak, ki je z dobrih 20-ih metrov, z odbojem od “živega zidu” gostov oz. od Petriča, zadel za 2-0, kar je pomenilo, da se je tehnica prevesila na domačo stran oz. da Hamburger SV potrebuje zadetek. Do tega pa je prišlo v drugem polčasu oz. že v 46. minuti, ko je lepo podajo Trochowskega v globino, ujel hrvat Mladen Petrić in s čarobnim dotikom, s špico, zadel za znižanje na 2-1. V nadaljevanju je na sceno stopil sodnik, ki najprej zaradi prerivanja rumeni karton pokazal do tedaj najboljšemu na igrišču,  Balazsu Dzsudzsaku, ki je nato odrinil še sodnika, čeprav ne vem ali ga je odrinil zaradi jeze ali ker je kazal kaj se je sploh zgodilo. No, ne glede na razloge sodnik ni tam, da bi se ga porivalo in je igralcu pokazal še rdeč karton, v nadaljevanju pa  po strelu domače ekipe oz. Engelaarja ni dosodil penala, saj je gostujoči igralec Ze Roberto očitno igral z roko, v 78. minuti pa je za goste dosodil kazenski strel oz. penal, saj je 21-letnega Jerome Boatenga v svojem kazenskem prostoru, s prekrškom zaustavil mehiški reprezentant Carlos Salcido. Sodnik, ki je bil le nekaj metrov oddaljen je tokrat upravičeno dosodil penal, katerega je nato realiziral Piotr Trochowski. Do konca srečanja je za Hamburger SV prišla še izključitev branilca Guy Demela in v 90. minuti gol za vodstvo domačih s 3-2, ko je po podaji iz kota z glavo zadel Danny Koevermans, gostuoči golman Frank Rost pa “zaplaval” v prazno. Ker se rezultat ni več spreminjal do konca oz. ker je ostalo 3-2 za PSV, bi lahko zapisal Pirova zmaga, saj se je v naslednjo fazo tekmovanja, po zaslugi golov v gosteh, uvrstil Hamburger SV. Nizozemski superstar, ki je včasih zabijal za PSV, nato za Manchester United, pa Real Madrid, sedaj pa nastopa za Hamburger SV, Ruud van Nistelrooy, zaradi vnovične poškodbe ni igral.

Šahtjor Donjeck – Fulham 1-1

Nekateri bi izpadu aktualnega prvaka Pokala UEFA oz. predhodnka tega tekmovanja, rekli presenečenje, vendar ob pogledu na postavo in kvaliteto Fulhama, ki jih je izločil, bi beseda presenečenje težko zdržala. Aktualni prvak oz. domači Šahtjor iz Donjecka se je 33. minuti znašel v usodnem zaostanku, ko je po predložku oz. podaji z desne strani gostov, ki jo je produciral Damien Duff, z glavo zadel 195 cm visoki Brede Hangeland in Fulham povedel v vodstvo z 0-1. V nadaljevanju je domača ekipa krenila po izenačenje, do katerega pa je prišla šele v 69. minuti, ko je po lepem prodoru in podaji v prostor rezervnega igralca, brazilca Douglasa, zadel drugi brazilec Jadson in izenačil na 1-1. Podobno kot sem že napisal pri presenečenju dneva, za kaj več pa ta večer ni bilo moči in znanja oz. obojega skupaj in ukrajinska ekipa z brazilskim klanom se je poslovila od tekmovanja. Za nekatere presenetljivo napredovanje Fulhama, vendar zame ne, saj v najmočnejši ligi na svetu iz tekme v tekmo dokazujejo, da so izvrstna ekipa, največje zasluge za to pa ima njihov trener/manager, izkušeni Roy Hodgson.

Unirea Urziceni – Liverpool 1-3

V letošnji obupni sezoni Liverpoola jim je manjkal samo še kiks proti neatraktivnemu romunjskemu predstavniku Unireji Urziceni, ki je po dobrem odporu v Liverpoolu, tokrat celo povedel. Po akciji iz kota je že v 19. minuti srečanja, z glavo zadel gvinejec Bruno Fernandes, kar je privedlo do euforije na tribunah, saj je bil s tem izenačen/izničen izid iz prve tekme. No, sloviti Liverpool se je v nadaljevanju le zbral in v 30. minuti, je po biljardu v kazenskem prostoru in slabem izbijanju žoge romunskih nogometašev, z močnim udarcem, z okoli 20-ih metrov zadel Javier Mascherano. Redse je doseženi gol očitno nekoliko sprostil in v 41. minuti je po še eni gužvi in biljardu v kazenskem prostoru, do žoge prišel vse boljši Ryan Babel in s približno 5-ih metrov zadel za vodstvo z 1-2. V drugem polčasu je Liverpool nadaljeval s kontroliranjem tekme in v 57. minuti je po slalomu skozi obrambo domačih, ki ga je izvedel izraelski reprezentant Yosi Benayoun, do žoge prišel Steven Gerrard, ki je udaril na prvo/na polno in zadel za 1-3 in s tem svojim 33. golom v evropskih tekmovanjih postal najboljši angleški strelec. V nadaljevanju se je samo še čakal sodniški žvižg, ki je označil konec evropske sezone, za jeseni odlično, Unireo Urziceni in pa kjub vsem težavam, uvrstitev Liverpoola v naslednjo fazo tekmovanja.

Fenerbahce – Lille 1-1

Turški Fenerbahce je na svojem “vročem” stadionu Sukru Saracoglu pričakal francoskega predstavnika, na katerega je krenil s klasičnim 4-4-2, v 35. minuti srečanja pa je po golu Emre Belozogluja, završalo/zavrelo/eksplodiralo. Turški predstavnik je bi lv tem trenutku v naslednji fazi tekmovanja in tako je ostalo do tiste usodne 85. minute, ko je v kazenski prostor z desne podal Ludovic Obraniak, z glavo pa zadel branilec Adil Rami in za Lille izenačil na 1-1. V končnici srečanja ni več prišlo do sprememb izida in francoski predstavnik se je pri povratku v domovino veselil uvrstitve v naslednjo fazo. Na žalost turške javnosti, so ostali brez obeh svojih predstavnikov, povsem drugače pa je za francosko javnost, ki ima tudi po tem krogu v tekmovanju še dva predstavnika.

Hapoel Tel Aviv – Rubin Kazan 0-0

V medijsko nezanimivem srečanju sta ekipi odigrali brez zadetkov in precej nezainteresirano, saj je bilo že po prvi tekmi oz. domači zmagi Rubina iz Kazana s čistih 3-0, vse jasno. 0-0 pove vse. Domači bi lahko povedli že v prvi minuti srečanja, a se je natančen strel oz. žoga odbila od prečke in nesrečni izraelci so po monem nalivu nadaljevali z lovljenjem, neulovljivega rezultata. Na drugi strani je za Rubin največ poskušal Aleksandr Bukharov, vendar je bil premalo zbran oz. zaradi ugodnega rezultata s prve tekme, celo ležern. V drugem polčasu so domači igralci uspeli sestaviti še eno nevarno akcijo, v kateri pa jim je vodilni zadetek tokrat preprečila stativa in rezultat je ostal 0-0.

Red Bull Salzburg- Standard 0-0

V nasprotju z mojimi pričakovanji, Red Bull Salzburgu ni uspelo doseči domače zmage, kar je pomenilo, da je po vodstvu z 0-2 na gostovanju pri Standardu, in nato porazu s 3-2, izpadli iz tekmovanja, kjer so v prejšnji fazi, naravnost navduševali. Evo, kaj je nogomet. Mali premagujejo velike, revni bogate, slabši kvalitetnejše itd. Presodite kdo je kdo oz. v kakšnih vlogah sta kluba, zame je Red Bull Salzburg ambiciozen projekt, ki vlaga ogromno v nogomet, a kar nekako ne naredi večjega koraka naprej. No, letošnja sezona je korak naprej, a po odličnih rezultatih v tej sezoni, se je pričakovalo več, vsaj izločitev belgijskega Standarda, kar pa jim ni uspelo, kjub prizadevanju slovaškega napadalca Dušana Šventa in kamerunskega zvezdnika Somena Tchoyia. Gostje oz. Standard, ki  je bil vseskozi v podrejenem položaju, so bili v 45. minuti srečanja celo bližje zadetku, ko je vratnico po strelu z glavo zadel reprezentant Konga, Diuemerci Mbokani, a rezultat je ostal 0-0.V drugem polčasu je bilo stanje na igrišču dokaj podobno, domači so neuspešno poskušali, gostje pa so se uspešno odbranili in uvrstili v naslednjo fazo tekmovanja.

Valencia – Club Brugge 1-0 (3-0 po podaljških)

Po presenetljivem porazu Valencije v prvi tekmi na gostovanju, so na domači Mestalli krenili furiozno in že v 17. sekundi srečanja povedli z 1-0, nato pa kar nekako ugasnili. V naslednjih 90-ih minutah namreč niso uspeli doseči še enega zadetka in tekma se je nadaljevala s podaljški, kjer pa je zablestel rezervist Pablo Hernandez, z dvema golom odrešitve, katera je dosegel v 97. minuti, ko je zadel z lepim strelom z roba kazenskega prostora in pa v 117. minuti srečanja, ko je uspešno zaključil hiter nasprotni napad Valencie. Precej ubogi nogomet Valencije s klasično postavitvijo 4-4-2 in pa presenetljivo dober odpor belgijskih gostov s postavitvijo 4-3-2-1, a za presenečenje premalo.

Werder – Twente 4-1

Po pričakovanjih je nemški Werder, s klasično postavitvijo 4-4-2 in izjemnim playmakerjem Mesutom Ozilem obračunal z nizozemskim klubom FC Twente, golijado pa je v 14. minuti srečanja otvoril perujski napadalec Claudio Pizzaro, potem ko je akcijo pričel prav omenjeni Ozil, ki je podal na levi bok do portugalca Almeide, ta pa  z leve do strelca, že omenjenega Pizzara. V nadaljevanju je v 20. minuti Marin podal v kazenski prostor, kjer je izjemni Mesut Ozil spet izdelal priložnost za Pizzara, ta pa zadel za 2-0, le šest minut kasneje oz. v 26. minuti srečanja pa je žoga prišla do razpoloženega Pizzara, ki je lepo/kratko podaljšal do brazilskega branilca Nalda, ki je povišal na 3-0. Le dve minuti kasneje oz. v 32. minuti je Twente dosegel svoj častni gol, natančneje Luuk De Jong. Sledil je golgeterski post, ki ga je v 58. minuti prekinil ta večer zelo natančni Claudio Pizzaro, ki je zadel za 4-1 oz. dosegel svoj že osmi gl v Europa league. Podajalec je bil, seveda, Mesut Ozil. Nemški Werder, lanskoletni finalist, je z izjemno partijo napredoval v naslednji krog, nizozemski Twente pa je zaključil svojo europsko sezono. Pričakovano.

Wolfsburg – Villarreal 4-1

Nemški predstavnik Wolfsburg je na krilih fenomenalnega bosanca Edina Džeka izločil favorizirani Villarreal, ki je že na prvem srečanju občutil moč bundesligaša. Tokrat je že v 10. minuti srečanja bosanski dijamant, po hitrem nasprotnem napadu, s fenomenalnim strelom, zadel za 1-0, le pet minut kasneje pa je bilo že 2-0. V tej 15. minuti srečanja je namreč brazilski napadalec Grafite prodrl po desni strani, podal v kazenski prostor proti dijamantu, a je gostujoči branilec Angel Lopez pred njim žogo preusmeril v lastno mrežo. No, v 30. minuti srečanja je Villarreal le poskrbel za nekoliko napetosti, saj je po strelu iz kota, zadel Joan Capdevila, v 40. minuti pa je bilo spet vse po starem. Džeko je prodrl po desni strani, podal v kazenski prostor, kjer so Grafite in njegovi čuvaji zgrešili žogo, Christian Gentner pa je na oddaljeni vratnici, zadel za 3-1, kar je bil tudi izid polčasa. V drugem polčasu se je igra nekoliko umirila, saj je bilo že vsem jasno kaj je mogoče in kaj nemogoče, le v 63. minuti je po prostem strelu gol dosegel še Grafite, vendar s pomočjo sodnika, saj je bil globoko v prepovedanem položaju. Ne glede na ta sodniški kiks je bil Wolfsburg krepko boljša ekipa in zasluženo nadaljuje v tem tekmovanju, pred dvoboji favorizirani Villarreal pa je prejel pravo nogometno lekcijo.

Sporting – Everton 3-0

Portugalskem Sportingu je uspela še ena izločitev angleškega predstavnika, v tekmi polni temp, kjer so domači več kot eno uro ožemali goste, nato pa je v 65. minuti le zadel Miguel Veloso, ki je navijaško strast dvignil do vrelišča, kar je v nadaljevanju pripomoglo k dokončnemu uspehu. Že v 76. minuti je razpoloženi Marat Izmailov podal do Pedra Mendesa, ki je zabil za 2-0, končnih 3-0 pa je v sodnikovem podaljšku oz. v 94. minuti postavil Matias Fernandes in navijači na stadionu Jose Alverade so lahko pričeli s proslavljanjem. Sporting se je po porazu v prvi tekmi z 2-1, lepo maščeval in kot sem že napisal, spet izločil angleškega predstavnika, ki ima izjemno ekipo, vendar preslabo pripravljeno za dvoboje na celini.

Juventus – Ajax 0-0

Evo je, še ena tipična italijanska partija Juventusa, ki ga ne morem gledati. Nobene lepe akcije, samo nevarnosti po odličnih podajah iz kota, katere je mojstrsko delil veteran Alessandro Del Piero. V 16. minuti vratnica Sissoka, kasneje pa še dve izbijanji z golove črte, vse skupaj spet precej ubogo. Tipično italijansko oz. Juventus v vsem svojem sjaju, če lahko uporabim to besedo.

Ne vem če bom še dolgo vztrajal s temi PREdolgimi objavami ……

Zapis je bil objavljen 27.02.2010 ob 01:24 in je shranjen pod sezona 2009-10. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.