Zapisal izmisljeni | 18.02.2010 - 12:06 - Kategorije: sezona 2009-10

V sredo se je nadaljevala Liga prvakov s še dvema tekmama, ki pa sta jih zaznamovala oba sodnika, a o tem nekoliko kasneje …..

Sredina para; Bayern – Fiorentina in pa Porto – Arsenal

lp

Bayern – Fiorentina 2-1

Najprej kratka predstavitev sodnika, 43-letni norvežan Tom Henning Ovrebo, je še najbolj znan po svojem skandalozno slabem sojenju v povratni tekmi polfinala Lige prvakov, ko je Barcelona izločila Chelsea, pri tem pa sta popizditis dobila dva iz ekipe poražencev, Michael Ballack in pa Didier Drogba.

No sama tekma se je pričela kar atraktivno z nekaj lepih napadaov, predvsem domačih, nato pa so se gostje le zbrali, postavili tipično italijansko in onemogočali napade Bayerna, pri katerem ofenzivni trojec Ribery-Robben-Gomez ni imel pravih idej. Takšna neatraktivna oz. taktična bitka je trajala do samea konca prveg polčasa, nato pa je v sodnikovem podaljšku Bayern izpeljal eno redkih uspešnih akcij. Naveza R-R oz. Robben kot podajalec, Ribery pa kot sulica v kazenski prostor, kjer ga je s prekrškom zaustavil gostujoči branilec, sodnik pa je dosodil penal, čeprav je v nadaljevanju akcije Mario Gomez dosegel gol. Nekoliko zmede na igrišču, sa sta se obe ekipi pritoževali nad odločitvijo, a sodnik Ovrebo je ostal neomajan. Arjen Robben je izvedel kazenski strel oz. penal in v sodnikovem podajšku prvega polčasa Bayern povedel v vodstvo z 1-0. V drugem polčasu polnem kontraverz  je v ekipi Bayerna namesto, očitno poškodovanega Danela Van Buytena zaigral 19-letni U20 nemški reprezentant Diego Contento, ki je bil v 50. minuti srečanaja, po kotu gostov delni krivec za gol, saj je prav igralec, ki ga je čuval – Stevan Jovetić, nekako prišel do žoge oz. se mu je ta odbila od noge do Pera Kroldrupa, ki je iz neposredne bližini zadel za 1-1. Fiorentina je v teh trenutkih s svojo trikotno postavitvijo 4-3-2-1 spretno onemogočala vse domače napade, pri katerem je tudi trener Luis Van Gaal spoznal, da nima razpoloženih ofanzivcev in je v 65. minuti izvršil dvojno menjavo. Igro sta zapustila bleda Thomas Muller in Mario Gomez, namesto njiju pa sta vstopila Miroslav Klose in Ivica Olić. Kmalu zatem pa je na sceno stopil sodnik Ovrebo, ki je najprej v 73. minuti srečanja, prestrogo izključil Massima Gobbija, nato pa za brutalen prekršek v 78. minuti, domčemu Miroslavu Kloseju dodelil samo rumeni karton. Nesorazmerni odločitvi, ki se bosta pokazali za ključne, saj je zaradi tega gostujoči trener Cesare Prandelli žrtvoval enega najbolj razpoloženih igralcev Stevana Jovetića, ki je iz taktičnih razlogov moral zapustiti igro, namesto njega pa je vstopil defanzivnejši Felipe. Fiorentina je nato z igralcem manj kar uspešno odbijala napade Bayerna, ki je sicer imel pobudo in nekatere priložnosti, katerih pa ni znal izkoristiti. No, v 89. minuti pa je prišlo do vrhunca sodniških napak, saj je po močnem strelu Robbna, gostujoči golman Sebastien Frey žogo nekako odbil, vendar samo do Ivice Olića, ki je s skokom na glavo to potisnil pred gol, kjer pa je bil vsaj 2 metra v prepovedanem položaju Mirosalv Klose, ki je zadel za 2-1. Neverjetno, še ena katastrofalna sodniška odločitev oz. napaka, tokrat stranskega sodnika oz. celotne sodniške ekipe, saj se je offside oz. prepovedan položaj videl iz vseh strani, toliko očiten je bil. 2-1 je ostalo do konca tekme, saj šokirani gostje, z igralcem manj niso imeli šans v tej tekmi, vsaj s takimi sodniki ne, čeprav so odigrali zelo dobro tekmo. No, v povratnem srečanju imajo ob morebitnem solidnem sodniku kar lepe možnosti napredovanje, saj jim zadostuje že minimalna zmaga z 1-0, kar pa je tisti rezultat, ki ga italijanske ekipe pogostokrat dosežejo in zadržijo. Nemški Bayern je zabeležil še 13. zaporedno zmago, a večina zaslug za to gre predvsem sodniški trojki na čelu z omenjenim Ovrebom, ki pa ga na povratni tekmi ne bo in “nemci” bodo morali za napredovanje zaigrati mnogo bolje.

Porto – Arsenal 2-1

Tudi tukaj najprej nekaj malega o sodniku. Martin Hansson je 39-letni švedski sodnik, še najbolje znan po sojenju povratne tekme dodatnih kvalifikacij med Francijo in Irsko, ko ni opazil “rokometa” Thierry Henrya.

Tekma se je pričela z navalom domače ekipe, ki je zaigrala v postavitvi 4-3-3, pri tem pa je ofenzivni trojec Hulk – Falcao – Varela že v uvodnih minutah pokazal, da bo sila neugoden za gostujočo obrambno vrsto. No, že v 11. minuti je po desni, ob samem robu igrišča prodrl Varela, ki je nato silovito udaril proti golu, pri tem pa ukanil gostujočega golmana Fabianskega, ki je pričakoval podajo pred gol in rezultat je bil 1-0 za Porto. V nadaljevanju je Arsenal nekako vzpostavil ravnotežje oz. prevzel pobudo in že v 18. minuti je po udarcu iz kota, najvišje skočil Vermaelen, podajo podaljšal do Rosickya, ki je bil pri drugi vratnici, ta pa je z glavo podal nazaj v sredino, kjer je , z glavo, zadel veteran Sol Campbell. 1-1 je ostalo do konca prvega polčasa, v drugem pa je sledil dogodek, zaradi katerega je bil ponovno omenjen sodnik Hansson. Gostujoči branilec Sol Campbell se je nehote minimalno dotaknil žoge, katera se je kotalila proti gostujočemu golmanu Fabianskemu, ta pa je v paniki žogo prijel z rokama, saj je za Campbellom prihajal domači igralec. Sodnih Hansson je dosodil inderektni prosti strel, Sol Campbell je bil zbegan, Fabianski je dal žogo sodniku in se vračal v gol, igralec Porta Ruben Micael je na hitro vzel žogo od sodnika, jo postavil na tla, podal za kakšen meter, iz ozadje je pritekel Falcao in zadel prazen gol za 2-1. Kontaverzni sodnik je priznal gol, protesti celotnega arsenalovega moštva pa niso pomagali inv nadaljevanju srečanja se rezultat tekme ni več spremenil. Porto je dosegel zmago z 2-1, ki je predvsem plod napak nasprotnika in sodnika, Arsenal pa bo moral vse te kikse popraviti na povratnem srečanju, ki bo še kako zanimivo.

Zapis je bil objavljen 18.02.2010 ob 12:06 in je shranjen pod sezona 2009-10. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.