Zapisal izmisljeni | 28.01.2010 - 19:08 - Kategorije: 2010 - African cup of nations

Po krajšem počitku se nadaljuje Afriško prvenstvo in sicer s polfinalnima obračunoma v katerih sta  pomerila najprej še vedno ne preveč prepričljiva Gana in podobno nedorečena Nigerija, v drugem obračunu pa v enem od derbijev prvenstva, vse boljša Alžirija in reprezentanca, ki so jo v dodatnih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo izločili prav alžirci, aktualni afriški prvak Egipt.

ac

Gana – Nigerija 1-0

Zelo pomlajena reprezentanca Gane, v kateri je kot sem že navedel kar nekaj igralcev, ki so osvojili U21prvenstvo in v kateri ni nekaterih njihovih najboljših igralcev, vključno z najboljšim a poškodovanim Michaelom Essienom, je zame precenjena ekipa, ki je po nekoliko lažji poti prišla do tega polfinala, pri tem pa ni pokazala neke kvalitete. Na drugi strani pa tudi Nigerija ni navduševala in tudi za njih bi lahko napisal, da so glede na prikazano že dosegli maksimum. A nogomet je takšna igra, da ne zmagujejo vedno najatraktivnejši, najkvalitetnejši oz. najboljši in ena od teh dveh ekip se bo/je znašla v finalu. Pri tem je treba omeniti še podatek, da je prav Gana na prejšnjem Afriškem prvenstvu, leta 2008, v četrtfinalu izločila Nigerijo in tudi tu se pojavlja vpraševanje maščevanja, a ne tako silovito kot v spodaj opisani tekmi. Ekipi sta torej pričeli s 47. medsebojnim srečanjem, pogled v preteklost oz. statistika pa kaže, da je bila v 46-ih tekmah presenetljivo uspešnejša Gana, ki je zmagala v 18-ih srečanjih, v 17-ih je bil izid neodločen, v 11-ih tekmah pa je slavila Nigerija. Gana je tekmo pričela z identično postavo kot v prejšnji tekmi oz. v četrtfinalu in selektor Milovan Rajevac je upal na še en uspeh pomlajenega moštva, nigerijski selektor Shaibu Amodu pa je v primerjavi s prejšnjo tekmo le naredil nekaj sprememb. Za začetek je bila postavitev nekoliko ofenzivnejša kot centalni napadalec pa se je namesto Yakuba Aijegbenija pojavil Obafemi Martins, na sredini je manjkal Dickson Etuhu, katerega je nadomestil Ayila Yussuf, v obrambni vrsti pa je namesto Oneyekachi Apama zaigral Obinna Nwaneri. No, pričetek tekme je bil previden za obe moštvi, v 21. minuti pa je ponovno udarila kombinacija dveh igralcev kot na prejšnji tekmi; Kwadwo Asamoah, ki je izvedel udarec iz kota in pa strelec Asamoah Gyan, ki je pritekel na “prvo vratnico” in z glavo zadel za 1-0. V nadaljevanju je Nigerija poskusila izid izenačiti vendar jim ni uspelo do konca tekme, saj je Gana ponovno uspela nekako omrtvičiti tekmo in priti do finala. Tudi menjave Nigerije oz. novi igralci Victor Obinna, Yakubu Aiyegbeni in Chidi Odiah niso prinesli neke izboljšave oz. izenačujočega zadetka in Nigerija je s to tekmo zaključila svojo pot na tem tekmovanju, zanimivo pa bo videti ali bo njihov selektor Shaibu Amodu tokrat obstal ali bo ponovno zamenjan, kot je že bil pred SP 2002. Kaj zapisati za Gano kot ponoviti vse iz začetka tega zapisa in dodati, da jim je ne glede na vse potrebno čestitati za izkoristek redkih priložnosti za gol in za taktično zrelost oz. uspešno neutraliziranje nasprotnika.

Egipt – Alžirija 4-0

Kaj novega zapisati za ta dvoboj, igralci so že pred tekmo pogrevali atmosfero z izjavami, da se bo igralo na življenje in smrt, saj ni dolgo tega, ko so bili alžirci na gostovanju v Egiptu napadeni s strani domačih navijačev, kjer so potem izgubili obe reprezentanci pa sta odigrali še dodatno kvalifikacijsko tekmo za odhod na svetovno prvenstvo na neutralnem terenu in vse boljša Alžirija je z 1-0 premagala najuspešnejšo afriško ekipo, ki ima kar 6 lovorik afriškega prvaka, od tega 2 zaporedni iz 2006 in 2008, Egipt z njegovo zlato generacijo. Tokratna tekma naj bi alžircem pokazala, da so se zasluženo uvrstili na svetovno prvenstvo in da so boljši kot egipčani, kateri naj bi dokazali obratno, da so nezasluženo ostali brez udeležbe na svetovnem prvenstvu. Egipt je pričel ofanzivnejše in v uvodu je pokazal več želje po zmagi, solidna Alžirija pa je poskušala z nevarnimi/hitrimi nasprotnimi napadi. Tako je bilo do 38.minute, ko je alžirski branilec Rafik Halliche storil kapitalno napko in pri dolgi podaji z egiptovske strani, nespretno izbijal žogo oz. jo zgrešil, pri tem pa je do nje prišel Emad Motaeb, ki je prodrl do kazenskega prostora, kjer ga je dohitel nesrečni Halliche in ga podrl. Beninski sodnik Cofi Codjia je dosodil dvomljiv penal, zaradi drugega rumenega kartona na tekmi izključil alžirca Hallicha, egipčan Hosny Abd Rabo pa je realiziral penal in egipt povedel v vodstvo z 1-0, čeprav so se alžirci pritoževali nad nešportno izvedenim penalom, ko je strelec tik pred strelom zastal. Najupornejši pri protestih je bil alžirski golman Faouzi Chaouchi, ki je sodnika celo namerno udaril z glavo, a se je izmazal samo z rumenim kartonom. V nadaljevanju Egipt ni popuščal, temveč je svoje napade še stopnjeval in v drugem polčasu je prišla zaslužena nagrada. V 65. minuti je igralec tekme Mohamed Zidan, v akciji 1 na 1, izigral svojega čuvaja in z roba kazenskega prostora zadel za 2-0. Da ni več poti nazaj za alžirce je pokazal tudi brutalen štart Nadirja Belhadja z obema nogama, za kar si je prislužil rdeč karton. Nekaj minut kasneje oz. v 78. je za Egipt, v igro vstopil Mohamed Abdel-Shafy, ki je le dve minuti kasneje oz. v 80. minuti, po podaji Zidana, s prodorom z leve v kazenski prostor, iz bližine zadel za velikih 3-0. V nadaljevanj so živci dokončno popustili tudi alžirskemu golmanu Chaouchiju, ki je zaradi nešportne poteze po sodnikovem žvižgu, dobil rdeč karton in Alžirija je končnico igrala s kar tremi igralci manj. Piko na i, bi lahko rekli pa je v sodnikovem podaljšku postavil še en egiptovski rezervist, Mohamed Nagy Geddo, ki je po lepi akciji, katero je ponovno začel Zidan, zadel za končnih 4-0 in s svojim četrtim golom na prvenstvu prevzel vodstvo na listi strelcev tega prvenstva. Ne glede na obupno uvodno tekmo in ta veliki poraz je Alžirija dokazala, da gre za izjemno reprezentanco, ki bo svojo pravo vrednost poskušala potrditi tudi na svetovnem prvenstvu, kjer prav po njihovi zaslugi ne bo zmagovalcev tega dvoboja. Velikih 4-0 za Egipt, ki je dokazal, da je že leta ena najboljših afriških ekip, ki bi si prav gotovo zaslužila tudi sodelovanje na svetovnem prvenstvu, kar bi bil lahko Grande finale njihove zlate generacije, tako pa bo to v nedelju v finalu afriškega pokala, ko bodo kot prvi poskušali postati trikratni zaporedni prvaki Afrike. Zaenkrat je ta zmaga samo sladko maščevanje njihovemu rablju.

Zapis je bil objavljen 28.01.2010 ob 19:08 in je shranjen pod 2010 - African cup of nations. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.