Zapisal izmisljeni | 4.12.2009 - 11:56 - Kategorije: sezona 2009-10

A je kdo pogrešal Ligo prvakov?

Europa league je tekmovanje, ki me navdušuje najmanj toliko kot Liga pravkov, saj je v tekmovanju kar nekaj izjemnih klubov, ki so neupravičeno podcenjeni, skupine se mi zdijo veliko bolj izenačene, prav tako pa je igralski spekter mnogo širši ….

el

skupina A

Zanimiva skupina, kjer je bil zagrebški Dinamo zaradi svojih huliganov, kaznovan z odvzemom 3 točk, po pritožbi, pa jih je pred 5. kolom dobil nazaj in s temi tremi točkami se je odpravil na težko gostovanje v Belgijo, kjer ga je čakal domači Anderlecht. Domača ekipa je strašila nasprotnika s svojim wonderkidom z imenom Romelu Lukaka, 16-letnim napadalcem katerega mnogi primerjajo z Drogbo, gostje pa so upali, da bo končno svojo staro formo našel Mario Mandžukić. Oba omenjena sta ostala brez zadetka, prav tako Andelecht, ki je bil v slabi tekmi, boljši nasprotnik, za goste pa je v 57. minuti srečanja po lepi akciji in fenomenalni reakciji Tomečaka na desni strani, zadel Miroslav Slepička in Dinamo povedel v vodstvo z 0-1. Domača ekipa je po prejetem golu krenila po izenačenje, do katerega pa niso uspeli priti, na drugi strani pa so imeli gostje kar nekaj lepih priložnosti za povišanje vodstva, vendar so bili tudi oni premalo natančni in tekma se je končala z zmago Dinama z 0-1. V drugem obračunu v skupini A je romunjska Timisoara gostila nizozemski Ajax in že v 2. minuti srečanja je za 1-0 zadel Goga, vendar je gostujoča ekipa le šest minut kasneje oz. v 8. minuti izenačila na 1-1, saj je že tolikokrat na tem blogu nahvaljeni Luis Suarez, po solo akciji na desni strani v kazenskem prostoru, zadel z zunanjim delom desne noge in poskrbel za atraktivno izenačenje. Sledil je odprt boj v katerem sta imeli obe ekipi kup prioložnosti za vodstvo, vendar nobena bi zadela in drugi polčas se je nadaljeval z izenačenim trezultatom, ki pa se je spremenil v 46. minuti, ko je za 1-2 zadel srpski reprezentančni napadalec Marko Pantelić. Tudi nadaljevanje tekme je bilo odlično, saj je Ajax prišel do dveh dosojenih penalov, v 50. minuti in v 62. minuti, vendar je oba zastreljal prav Luis Suarez. Do konca srečanja je domača ekipa igrala samo še z devetimi igralci in po prečkah Pantelića in Sulejmanija se je igra le nekoliko umirila, tekma pa nato končala z 1-2. S to zmago se je Ajax po nekoliko slabšem začetku, že uvrstil v naslednjo fazo tekmovanja, v zadnjem kolu bo na domačem igrišču gostil belgijski Anderlecht, ki rabi za napredovanje vsaj točko, zagrebški Dinamo pa bo na domačem Maksimiru jurišal proti že odpisani Timisoari in čakal na ugodne vesti iz Amsterdama oz. na Ajaxovo zmago.

skupina B

Španska Valencija je v tem kolu prikazala, eno svojih najboljših iger in po zaslugi Joaquina, ki je zadel v 3. minuti po lepi podaji Mate, z leve strani, in pa v 32. minuti srečanja, ko je po 40-metrski podaji Marchene po sami sredini igrišča, prišel sam pred golmana in zadel še za 2-0. Njen nasprotnik francoski Lille je bil nemočen in ko je v 53. minuti srečanja, domači napadalec Juan Manuel Mata povišal vodstvo na 3-0, je bilo jasno, da več kot častnega poraza francozev ne more biti. No, in v sami končnici tekme oz. v sodnikovem podaljšku je gostujoči ekipi le uspelo doseči ta častni zadetek, po odbijanju žoge v kazenskem prostoru je zadel Aurelian Chedjou. V drugi tekmi v skupini sta Slavija iz Prage in italijanska Genova odigrali tekmo brez zadetkov, kar za dvoboj kjer so italijanske ekipe sploh ni redkost, to pa je pripeljalo do zelo kompliciranega stanja v skupini. Valencija je s tremi točkami skočila na prvo mesto in ima sedaj 9 točk, Lille je ostal pri 7. točkah, Genova se je z eno osvojeno točko izenačila s francosko ekipo na drugem mestu, Slavija pa je s svojo šele 3. točko, že izpadla iz vseh kombinacij za napredovanje. In zadnje, šesto kolo v katerem bo Lille gostil Slavijo, Genova pa Valencijo, bo odločalo o prvih dveh mestih oz. ekipah, ki bosta napredovali v naslednjo fazo tekmovanja, tekma v Genovi pa bo eden od vrhuncev kola.

skupina C

Škotski Celtic je končno prišel do zmage, vendar mnogo prepozno, saj ta nima nekega večjega pomena oz. ekipa ne more več napredovati v naslednjo fazo. Z zmago z 2-0 oz. z goloma grškega reprezentanta Georgiasa Samarasa v 22. minuti in Barrya Robsona iz prostega strela v 68. minuti srečanja, so vsaj nekoliko veselja prinesli navijačem na Celtic parku, ki že nekaj sezon opažajo, da njih klub ni več preveč konkurenčen v evropskih tekmovanjih, preveri tukaj. Njihov nasprotnik, izraelski Hapoel iz Tel Aviva je že pred tem kolom osvojil zadostno število točk in si je lahko privoščil ta poraz, v zadnjem, šestem kolu, pa bo na domačem stadionu, proti neposrednemu konkurentu, odigral tekmo za prvo mesto. Ta konkurent pa je nemški Hamburger SV, ki je v tem kolu, z gladkih 2-0 premagal austrijski Rapid. Strelca za domačo zmago sta bila Marcel Jansen v 47. minuti po napaki gostujoče obrambe, in pa prav tako že tu nahvaljeni, Marcus Berg, ki je v 53. minuti srečanja lepo sprjel žogo in iz obrata zadel za končnih 2-0. Kot sem že omenil v zadnjem kolu tekma za prvo mesto, saj ima vodilni Hamburger SV točko prednosti pred Hapoelom iz Tel Aviva, ki za prevzem vodstva potrebuje domačo zmago, v drugem srečanju pa se bosta za tretje mesto udarila dva, že od zloglasnega obračuna leta ‘84 sovražna kluba, avstrijski Rapid, ki ima točko prednosti in pa hrabri škotski gostje, Celtic.

skupina D

Portugalski Sporting je za kvalificiranje v naslednjo fazo potreboval vsaj točko in vsi so bili prepričani, da bo dosegel še več oz. da bo gladko odpravil nizozemski Heerenveeen. A ni bilo vse tako gladko, kot se je pričakovalo, gostujoči igralec Ousama Assaidi je v 47. minuti srečanja, po solo akciji na levi stran igrišča, prebil obrambo domačih in iz kazenskega prostora z desnico zadel za vodstvo z 0-1. Sledila je ofanziva domače ekipe, ki je nizala svoje napade, vendar je do gola odrešitve prišla šele v sodnikovem podaljšku, ko je Liedson v kazenskem prostoru lepo podaljšal do rezervista Leandra Gimija, ki je zadel za končnih 1-1. V drugem obračunu te skupine je berlinska Hertha končno ujela ritem in z drugo zaporedno zmago v gosteh, prišla na drugo mesto. Tokratni nasprotnik je bil estonski Ventspils, katerega je povsem nadigrala v prvem polčasu, že v 12. minuti srečanja pa je po prodoru po levi strani, zadel brazilec Raffael in Hertho povedel v vodstvo z 1-0. V drugem polčasu se je berlinska ekipa očitno odločila za branjenje rezultata in gostujoče moštvo je imelo kar nekaj lepih priložnosti za izenačenje, vendar so bili njihovi igralci premalo natančni. Sedaj drugouvrščena Hertha s 7. točkami, bo v zadnjem kolu gostila že kvalificirani Sporting, nizozemski Heeerenveen, ki ima trenutno 5 točk, pa bo gostil že odpisani estonski Venspils, jurišal na zmago in upal na ugodne novice iz Berlina.

skupina E

Italijanska Roma je gostila razigrani, švicarski Basel in v nasprotju s slovensko javnostjo, ki je gledala revijalni dvoboj, sem se odločil za ogled te tekme, ki je bila izvrstna. Švicarska ekipa je povedla v 18. minuti, ko je vztrajni Stocker na levi strani priboril žogo, jo lepo podal v kazenski prostor, kjer jo je s 3.metrov od gola, z glavo zadel Benjamin Huggel. Zasluženo vodstvo gostov, ki so v uvodnih minutah igrali precej bolje kot Roma, ki je šele v nadeljevanju bolj pritisnila in pričela z dominanco. V 31. minuti srečanja je gostujoči, argentinski branilec Marcos Agustin Gelabert, povsem po nepotrebnem skrivil prekršek nad Tottijem, ki je nato uspešno izvedel penal in izenačil na 1-1. V naslednjih minutah je bil najboljši na igrišču, Romin črnogoski napadalec Mirko Vučinić, ki je v drugem polčasu oz. v 59. minuti po lepi akciji po desni strani in podaji De Rossija, zadel za 2-1. Po drugem zadetku se je Roma ponovno nekoliko povlekla, Basel pa je imel do konca tekme nekaj izjemnih priložnosti za izenačenje, vendar je rezultat ostal nespremenjen in Roma se je z novimi tremi točkami že kvalificirala v naslednji krog. V drugem srečanju te skupine, je angleški Fulham gostil skromni CSKA iz Sofije, ki je svojo edino točko osvojil v Sofiji prav proti Fulhamu. Angleška ekipa je pričela agresivno in že v 8. minuti so si priborili penal, katerega pa je zgrešil veteran Danny Murphy, a le nekaj minut kasneje oz. v 14. minuti je po podaji norveškega reprezentanta Riiseja, za domače zadel madžarski reprezentančni napadalec Zoltan Gera. Vodstvo 1-0 je nato Fulham krčevito branil, saj je CSKA v drugem polčasu povsem dominiral, a do izenačenja vseeno ni prišlo. Fulham ima sedaj z novimi tremi točkami, 8 točk, pred njim je Basel z 9. točkami in že kvalificirana Roma z 10. točkami, saj se bosta v zadnjem kolu za uvrstitev v naslednjo fazo,  v Švici med seboj “udarila” domači Basel in gostujoči Fulham in tudi ta dvoboj naj bi bil eden od vrhuncev večera. V drugem dvoboju bo že odpisani CSKA gostil že kvalificirano Romo.

skupina F

Nacionalna televizija se je odločila za prenos tekme v kateri sta igrala turški Galatasaray in pa njihovi večni sovražniki, grški Panathinaikos. Kratek preskok na to tekmo, z dolgočasnim komentatorjem, me je takoj odbil in ogledal sem si samo posnetek v katerem ni bilo preveč priložnosti za nobeno ekipo. V tekmi prestiža je bil v 19. minuti, zaradi prepovedanega položaja, upravičeno razveljavljen gol domačih, v 40. minuti srečanja je bil eden od vrhuncev tekme, ko je Arda Turan driblal nekaj nasprotnikov, skoraj na mestu, edini gol na tekmi pa je v 50. minuti srečanja po strelu Mustafe Sarpa in odbijanju žoge od gostujočih branilcev, v lastno mrežo poslal Panathinaikosov brazilec Gilberto Silva. Z novimi tremi točkami se je v naslednjo fazo že uvrstil Galatasaray, Panathinaikos pa je le še milimetre oddaljen. V drugem srečanju je Dinamo iz Bukarešte gostil avstrijski Sturm, ki je krenil v tekmo furiozno. Že v 3. minuti so gostje zastreljali penal, v 5. minuti srečanja pa so le povedli, izjemen gol z glavo pa je dosegel branilec Mario Sonnleitner. V nadaljevanju se je domače moštvo le prebudilo in izkušeni strelec Marius Niculae je z goloma v 41. in 57. minuti srečanja rezultat preobrnil v korist domačih in jim zagotovil nove tri točke. V zadnjem kolu gre Dinamo na gostovanje k Panathinaikosu, ki ima na drugem mestu, tri točke več, že odpisani Sturm pa bo na domačem igrišču gostil domači Galatasaray, ki je že uvrščen v naslednjo fazo tekmovanja.

skupina G

Avstrijski Red bull Salzburg nadaljuje z zmagami, tokrat je padel italijanski Lazio, zaradi česar ostajajo avstrijci 100%, 5 zmag v 5-ih tekmah je prvoklasno presenečenje. Tokrat so povedli v 52. minuti srečanja, ko je po visoki podaji z leve strani, z glavo zadel njihov nigerijski branilec Rabiou Afolabi, samo pet minut kasneje oz. v 57. minuti pa je bil rezultat že izenačen. Izvrstni Mario Zarate je prodrl proti golu domačih ter močno streljal, vendar je domači golman žogo uspel nekako odbiti, vendar samo do Pasquala Foggie, ki je žogo potisnil v gol in izenačil na 1-1. Lazio se je s tem golom le nekoliko prebudil in zaigral še ofanzivneje in v enem izmed napadov v 78. minuti srečanja, romunjski sodnik Alexandru Dan Tudor, ni dosodil penala zaradi igranja z roko v kazenskem prostoru, italijanski igralci so nekako obstali in potestirali, avstrijsko moštvo oz. natančneje branilec Leitgab je odigral dolgo žogo na nasprotnikovo polovico, kjer je izvrstni kamerunski napadalec Somen Tchoyi z izvrstno solo akcijo osmešil branilca Cribarija, napad pa zaključil z golom in Salzburg je povedel z 2-1. V nadaljevanju iznervrirana italijanska ekipa ni našla več poti nazaj in tekma se je končala še s peto zmago avstrijskega moštva, ki si je že zagotovilo prvo mesto v skupini. V drugem dvoboju skupine je Levski iz Sofije upal na prve točke v tekmovanju, vendar je bil španski Villarreal premočnen nasprotnik. Gostje so povedli v 36. minuti, ko je zadel Giuseppe Rossi, v 84. minuti pa je zmago potrdil brazilski španec Marcos Senna, ki je nekaj minut prej vstopil v igro prav namesto strelca prvega gola. Levski ostaja še naprej brez točk, Villarreal jih ima sedaj že 9 in je pred zadnjim kolom, če se ne motim, že preskrbljen, zato bo obračun s Salzburgom bolj revijalen, nesrečni Lazio pa v zadnjem kolu gosti Levski iz Sofije in tudi ta tekma, naj ne bi imela nekega naboja.

skupina H

Nizozemski Twente je imel priložnost za zagotovitev udeležbe v naslednji fazi tekmovanja, a je ni izkoristil, saj ga je na domačem igrišču porazil turški Fenerbahče, kateri je imel na stadionu vsaj polovico svojih navijačev in bi se lahko zapisalo, da je gostoval na domačem terenu. V zelo dobri tekmi, kjer sta imeli obe moštvi svoje priložnosti, je edini gol, v 71. minuti srečanja, po strelu iz kota, z udarcem z glavo dosegel urugvajec Diego Lugano. Turška ekipa si je s to zmago in z novimi tremi točkami zagotovila napredovanje v naslednjo fazo, nizozemski Twente pa je odločitev o tem preložil na zadnje kolo, ko gostujejo v Bukarešti. Romunski klub je v drugi tekmi skupine H, gostoval v Tiraspolu, kjer jih je gostil Sheriff, ki je bil pred tekmo na tretjem mestu s solidnimi možnostmi za napredovanje. Precej nezanimiva tekma v kateri sta imela domači Sheriff in gostujoča Steaua le redke priložnosti za gol, gostje nekoliko boljše, pa se je razplamtela v samem finišu, saj je domača ekipa, v 83. minuti srečanja, z golom, katerega je s precej ponesrečenim strelom z roba kazenskega prostora rezervist Amath Diedhiou povedla z 1-0, pri tem pa je obilico pomoči imel v nespretnem gostujočem golmanu, pod katerim se je žoga skotalila v gol. Le nekaj minut kasneje oz. v 87. minuti pa je za gostujočo ekipo, kolumbijec Juan Carlos Toja izenačil na 1-1. V zadnjih minutah srečanja se rezultat ni več spreminjal in ekipi sta se razšli s po točko, kar pa nobeni ne odgovarja, saj je Steaua s tem že izgubila vse možnosti za napredovanje, Sheriff pa ima še minimalne možnosti za to, vendar mora v zadnjem kolu na gostovanju pri že uvrščenem Fenerbahčeju zmagati. Ob tej zmagi pa mora čakati še na ugodne novice iz Bukarešte, kjer pri že odpisani Steaui gostuje nizozemski Twente, ki ima v tem trenutku dve točki več kot Sheriff.

skupina I

V skupini I je Bate Borisov še računal na uvrstitev v naslednjo fazo, vendar po porazu, ki mu ga je tokrat prizadejala portugalska Benfica, ostal brez vsakršnih možnosti za napredovanje. Portugalsko moštvo je v 46. minuti, po lepi ekipni akciji, v vodstvo popeljal nekoliko prebujeni argentinec Javier Saviola, v 63. minuti srečanja pa je po ponovni akciji po levi strani, z lepim strelom z leve strani v kazenskem prostoru, zadel Fabio Coentrao. Za domačo ekipo je nato, v 68. minuti srečanja zadel Sosnovski in ublažil domač poraz, ki je pomenil tudi slovo od teoretičnih možnosti za napredovanje, saj je v drugi tekmi skupine I, grški AEK, v domači tekmi, na razmočenem -katastrofalnem igiršču izgubil proti angleškemu predstavniku. Everton je z golom ruskega reprezentanta Diniyara Bilyletdinova, že v 6. minuti srečanja povedel in nato zadržal vodstvo do konca tekme, s tem pa osvojil nove tri točke in na lestvici skupine I, ušel na neulovljivih 9 točk. Torej pred zadnjim kolom, ko Benfica gosti AEK, Everton pa Bate Borisov je jasno, da bosta Benfica in Everton napredovala v naslednjo fazo, njuna gosta pa bosta igrala za čast oz. za tretje mesto.

skupina J

V skupini J je superiorni Šahtjor iz Donjecka nekoliko popustil tempo in belgijski Club Brugge je uspel osvojiti zelo pomembno točko, saj se je tekma med precej ležerno domačo ekipo in dokaj nevarnimi gosti končala brez golov. V drugi tekmi te skupine je francoski Toulouse pričakal beograjski Partizan, čigar navijačem so odsvetovali gostovanje, saj njihovo nasilništvo in smrt francoskega navijača v beogradu ne more biti kar tako pozabljena. Uglavnem, gostujoči Partizan je zabeležil še peti poraz v petih tekmah, saj je domače moštvo v 54. minuti po strelu iz kota, “biljardu” v kazenskem prostoru gostov, le nekako prišlo do vodstva, zadel pa je temnopolti norveški reprezentant, Daniel Braaten. Edini gol na tekmi, ki je zaosotval za nove tri točke za francosko moštvo, ki jih ima sedaj 7 oz. le eno manj od drugo uvrščenega Club Bruggea, pri katerem pa gostuje v zadnjem kolu in direktni dvoboj bo dal še drugega kvalifikanta te skupine. Že zdavnaj odpisani Partizan bo v zadnjem kolu ugostil nezainteresirani ukrajinski Šahtjor.

skupina K

Nizozemski PSV, veliki favorit skupine je do potrditve prvega mesta oz. novih treh točk prišel na najtežji možni način. Terenska premoč z nekaj lepih priložnosti za zadetek, a Sparta iz Prage je ostala nepremagana do sodnikovega podaljška, ko je po dolgi podaji srbskega reprezentanta Danka Lazovića, z desne strani, žoga le nekako prišla do Engelaarja ter nato do Reisa, ki je zadel za dokončno potrditev prvega mesta, Sparto pa pustil brez novih točk. V drugem obračunu skupine je danski FC Kopenhagen gostil romunjski Cluj. Aktivnejša domača ekipa je prešla v vodstvo v 37. minuti srečanja, ko je Martin Vingaard po solo prodoru in strelu z roba kazenskega prostora, ekipo povedel v vodstvo z 1-0, na 2-0 pa je v 43. minuti srečanja s strelom z okoli 20-ih metrov povišal Dame N’Doye. Nadaljevanje je bilo dokaj nezanimivo, domači so suvereno ohranili vodstvo, gostje, zame eno od razočaranj tekmovanja, pa so se s tem porazom že poslovili tudi od teoretičnih šans za napredovanje. V zadnjem kolu bosta v neposrednem obračunu za uvrstitev v naslednjo fazo na češkem igrala Sparta iz Prage in gostujoči, danski FC Kopenhagen, katera imata trenutno isto število točk, v drugem revijalnem dvoboju pa bo romunjski Cluj gostil nizozemski PSV.

skupina L

Skupina, kjer se je vse razjasnilo. Nemški Werder iz Bremna je “odpihnil” portugalski Nacional, saj je domači napadalec Markus Rosenberg z goloma v 31. in 34. minuti svojo ekipo popeljal v vodstvo z 2-0, v 61. minuti je sicer Ruben Micael z golom iz prostega strela znižal na 2-1, vendar je to očitno samo še dodatno podkurilo razpoloženi Werder. V 84. minuti srečanja je bo izredni dominanci domače ekipe, bolivijec v domačih vrstah, Marcos Moreno z glavo zadel za 3-1, končnih 4-1 pa je v sodnikovem podaljšku postavil mladi up, Marko Marin. Werder je s to zmago uknjižil 11.12. in 13. točko ter ostal na vrhu lestvice skupine L, kjer je v drugem obračunu dunajska Austria gostila španski Athletic Bilbao. Gostje so svojo premoč izkoristili že v 19. minuti srečanja, ko je v akciji, kjer so dvakrat zadeli prečko, do žoge prišel Fernando Llorente in zadel za 0-1. V nadaljevanju je igrala samo gostujoča ekipa, ki je v 61. minuti srečanja, svoje vodstvo še povišala in sicer je po “biljardu” v domačem kazenskem prostoru, zadel Mikel San Jose. Neverjetno premoč je Athletic Bilbao potrdil še s tretjim golom na srečanju, katerega je v 84. minuti srečanja, ponovno dosegel Fernando Llorente in s svojim že 6. golom je trenutno vodilni strelec tega tekmovanja. Španska ekipa je potrdila svojo uvrstitev v naslednjo fazo, Austria pa ostaja na začelju skupine. V zadnjem kolu bodo igrali Athletic Bilbao proti Werderju in Nacional proti Austiji.

Če to ni izčrpno ………

Zapis je bil objavljen 4.12.2009 ob 11:56 in je shranjen pod sezona 2009-10. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.