Zapisal izmisljeni | 16.04.2009 - 19:00 - Kategorije: sezona 2008-09

Chelsea, Barcelona, Manchester United in Arsenal …

CHELSEA je izločil Liverpool. Že prva tekma je navdušila in predvsem presenetila z veliko zadetki, druga pa je bila že kar fantastična. Zaenkrat tekma sezone. Gostje iz Liverpoola so s čudovito akcijo Banyouna in Torresa nakazali, da gredo na lov za zaostankom. Na njihovo žalost, akcija ni bila zaključena z zadetkom, a se je to kmalu spremenilo. Prosti strel Fabia Aurelia, z desne strani je bila mala mojstrovina. V pričakovanju predložka, beri centeršuta, se je Aurelio odločil za neposredni strel na gol in premagal/prelisičil Chelsejevega golmana, ki je že krenil v drugo smer. Na 0-2 je po prekršku v kazenskem prostoru povišal Xabi Alonso in “redsi” so bili tik pred eksekucijo.  In kot majavega boksarja reši zvonec, je igralce Chelsea rešil sodniški žvižg za konec 1. polčasa. V tem prvem polčasu je bil Chelsea neviden in zrel za še kakšen zadetek, Liverpoolovi igralci pa so kar “leteli” po igrišču in vsi smo komaj čakali na drugi polčas. Liverpool je ponovno pritisnil nasprotnika na svojo polovico in samo še vprašanje časa je bilo, kdaj bo 0-3, potem pa se je zgodilo. Hitra akcija Chelsea, beg Anelke po desni strani igrišča, podaja v sredino iz mrtvega kota, katero se “redsi” sploh niso preveč trudili blokirati, saj je bil v sredini, z Liverpoolovimi igralci obkrožen, osamljeni Drogba … A se je nekako prebil do, ne preveč nevarne, podaje, se žoge samo malo dotaknil oz. jo preusmeril v gol, kjer je na golovi črti ostal, začudeni, Liverpoolov golman. Chelsea se je prebudil in nato s projektilom iz prostega strela, z nekaj več kot 25. metrov, izenačil na 2-2. Strelec pa njihov branilec Alex. Živahna rdeča barva je zbledela, modra pa zagospodarila, Chelsea je preživel napade Liverpoola in s tem dvema pripeljal tekmo v varne vode. Po še eni lepi akciji londonske ekipe in povratni podaji Drogbe do kapetana Lamparda, je ta zadel za veliki preobrat in vodstvo s 3-2. Liverpoolov trener Benitez je iz igre vzel Torresa in verjetno ni bilo gledalca, ki bi upal na še en preobrat oz. Liverpoolovo vstajenje. A zgodilo se je prav to. Liverpool še ni bil čisto “dotolčen” Lucas Leiva je streljal proti golu, žoga se je odbila od Essiena in zadetek za 3-3. Lahko bi zapisal “poceni gol” a ni bil edini, saj je le minut kasneje sledil predložek/centeršut Riere z leve strani, Kuyt pa je v množici modrih, zadel z glavo, za 3-4. Do konca tekme je bilo še nekaj minut, do ponovnega preobrata oz. napredovanja Liverpoola pa samo še en gol. Chelsea se tokrat ni dal in je  izvedel še eno lepo akcijo v katero je bil ponovno vključen, Man of the mach, Drogba, zadetek za 4-4 pa je dosegel Frank Lampard. Strel proti golu in ples žoge od ene vratnice do druge ter preko črte v gol. Definitivni konec, vendar je Liverpool še “brcal”. Z golove črte je z glavo odbil Essien in preprečil vnovično vodstvo rdečih, tekma pa se je kmalu zatem zaključila. Kakšna izvrstna tekma in kakšen dolg tekst …. a ni šlo drugače.

BARCELONA je gostovala pri Bayernu in zaradi visoke zmage v prvi tekmi je bila ta tekma samo formalnost. Dejansko je imel Bayern nekakšno premoč na igrišču, pa izrazito priložnost, vendar je Luca Toni zgrešil … a Barcelona je kontrolirala tekmo, kar je dokazala po prejetem zadetku, ko je dvignila tempo igre in z izvrstno kombinacijo pred golom domačih, prišla do izenačenja. Ampak gremo po vrsti. Igralec tekme in oseba okoli katerega se v Bayernu vse vrti, Herr Ribery je dosegel gol za vodstvo v 47. minuti, vendar je Barcelona, kot sem že omenil,  po izvrstni kombinatorni akciji ter dvojni podaji prišla do izenačenja, strelec pa Keita, ki je v tej tekmi dobil prednost pred Henry-em. Poraženec Bayern se sedaj lahko posveti boju za prvaka Nemčije, kjer ima konkurenco v Wolfsburgu, Hamburgerju, Herthi … so kaotično sestavljeno moštvo, kjer sta glavna napadalca Toni – Klose z zelo podobnimi karakteristikami oz. omejenim radiusom gibanja ter sodelovanja v igri. Na sredini je dosti podobno saj imajo kup “garačev” in zelo malo “spielmaherjev” oz. igralcev zadolženih za kreacijo, v obrambi pa pušča na vse strani, največja luknja pa je golman Rensing. Včasih smo takim vpili golman-rupa. Bayern se zanaša na individualne kvalitete svojih redkih posameznikov, ki premorejo te kvslitete, a Barcelona je čisto druga kategorija kot so bundesligaši. Barcelona je stroj, ki že celo sezono igra v izvrstni sezoni, stroj, ki melje nasprotnike in navdušuje nogometne strokovnjake ter “sladokusce”.  Ekipa ima trenutno najboljšega igralca na svet Lea Messi-ja, tu je še napadalni dvojec Eto’o – Henry, ki neusmiljeno zadeva, pa okostje španske reprezentance – Evropskih prvakov, Puyol, Xavi, Iniesta … Barcelona ostaja edini resni konkurent angleškim klubom.

ARSENAL je pričakovano izločil Villarreala, v prvi tekmi so sicer odigrali malo slabše, vendar jih je izvlekel super-gol Adebayorja … škarjice, 1.92 m visokega napadalca. Povratna tekma v Londonu je bila fix. Pričakovano gladko zmago je nakazal v 11. minuti Walcott s hitrim vtekanjem v prazen prostor in elegantnim zadetkom, preko nasprotnikovega golmana. V 60. minuti je na 2-0 povišal Adebayor, v 69. minuti pa je za končnih 3-0 zadel Van Persie. Arsenal je zlahka obračunal s svojim nasprotnikom, za katerega smo vedeli, da je zelo dobra ekipa, a klubu kot je Arsenal, nekonkurenčna. Topničarji oz. Gunnersi so v izvrstni formi in v letošnjem letu še ne poznajo poraza, kar je niz 25. tekem, v Ligi prvakov pa so na domačem igrišču nepremagani 24. tekem oz. od leta 2004. Po poškodbah so se jim vrnili najboljši igralci Van Persie, Adebayor in pa predvsem Fabregas, ki je glavna žila ekipe in vodja, kateri je pripravljen popeljati Arsenal do konca. Mlada ekipa z iskušenim trenerje, ki zna iz njih izvleči najboljše je vsekakor nevarna za vsakega nasprotnika, a mislim da se je tokrat znašla v predobri družbi.

MANCESTER UNITED je v času svoje krizice, v kateri je nanizal nekaj nepričakovanih kiksov, izločil Porto. V angleškem prvenstvu je njihov rešitelj, najstnik Marcheda, ki je v debiju zabil v 93. minuti za zmago nad Aston Villo, v naslednji tekmi pa v svojem drugem nastopu ponovno zadel za zmago nad Sunderlandom, v Ligi prvakov pa sta rešitelja Ronaldo-Rooney. Tukaj so vloge višje, ekipe pa boljše, in po neprepričljivi prvi tekmi, ki se je končala z 2-2 je sledil obračun v Portu. Porto je prvo tekmo odigral izvrstno, agresivno, predvsem pa sproščeno vendar je imel Rooney svoj dan in z golom ter izvrstno asistenco preprečil zmago gostov. Manchester je v povratni tekmi gostoval na stadionu Dragao, kjer nobena angleška ekipa še ni uspela zmagati, a je Sir Alex Ferguson napovedal rušenje te tradicije. Ni ponovil svoje napake in nekateri igralci so dobili na zadnji prvenstveni tekmi zaslužen počitek, med njimi tudi golman Van der Saar, ki je bil v Portu ponovno na golu. V obrambi je zaigral, trenutno najboljši štoperski tandem na svetu, Ferdinand – Vidić, ki je zadržal vse poskuse portugalske ekipe, mladi Evans pa se je lahko učil z angleške klopi za rezervne igralce. Bočne položaje sta držala zanesljiva in zelo motorična, Evra in O’Shea, na sredini pa sta pomagala Carrick in Anderson. Krilna zvezna igralca sta bila neustavljivi Cristiano Ronaldo in “my favorite” Ryan Giggs, ki sta dobila nalogo prebijati po bokih in ustvarjati kaos v nasprotnikovih obrambnih vrstah, kar jima je dobro uspevalo. Napadalni duo Rooney – Berbatov je imel nalogo doseči želeni zadetek oz. potrebno število zadetkov, vendar je že na samem začetku tekme, izvrstni Cristiano Ronaldo streljal z razdalje preko 30. metrov in zadel za vodstvo, katerega je nato Manchester United zadržal do konca tekme in se uvrstil v polfinale. Gostje so tekmo, po zadetku, rutinirano pripeljali do konca, vmes imeli nekaj lepih priložnosti za povečanje vodstva, a so te ostale neiskoriščene. Porto je po sproščenem gostovanju in ugodnem 2-2 v prvi tekmi, začutil pritisk, imperativ zmage in uvrstitve v polfinale, vendar ni zdržal, zaradi česar si v celi tekmi niso ustvarili večje priložnosti. Le malo pred koncem so zapretili, a je ostalo pri poskusu in aktualni evropski ter svetovni prvak je dosegel prvo angleško zmago na zloglasnem Daragau. Zasluženo, tak okot uvrstitev v polfinale.

off.

Zapis je bil objavljen 16.04.2009 ob 19:00 in je shranjen pod sezona 2008-09. Komentarjem lahko sledite z RSS 2.0 virom. Lahko komentirate, ali pustite trackback s svoje strani.